משקיעים בזהב

הפעם החלטתי לכתוב על נושא שונה מהרגיל, על אחד הדברים שדרום אפריקה הכי מפורסמת בהם, מטבע הקרוגרראנד. רצה הגורל ובחירתו של טראמפ הפכה את ההשקעה בזהב לאחד הנושאים החמים בחדשות. אז כדאי באמת שתקראו את הפוסט הזה. הקרוגרראנד חוגג בשנה הבאה 50 להיווסדו ואפילו כיכב בסרט (נשק קטלני 2). אבל הסיבה המקורית בגללה רציתי לכתוב עליו היא שהוא חגג לאחרונה שני אירועים מיוחדים, חציית רף מכירת 50 מיליון מטבעות והולדת אח קטן, קרוגרראנד מכסף וסדרת מטבעות נוספים. זהו מטבע הזהב הנמכר ביותר בעולם כאשר הבא בתור הוא הנשר האמריקני ממנו נמכרו עד היום 22 מיליון יחידות. החל משנות ה-80 נמכרים גם מטבעות קטנים יותר בערך חצי אונקיה, רבע אונקיה ועשירית האונקיה.

krugerrand_1_ounce (2)

 

אז מהו בעצם המטבע הזה? מדובר במטבע המכיל אונקיית זהב בדיוק. משקלו קצת למעלה מאונקיה שכן מעורבת בו בין היתר נחושת. שמו של המטבע בא לו מהדמות המוטבעת עליו, פול קרוגר, מנהיג אפריקנר שנוי במחלוקת שהיה נשיא הרפובליקה הדרום אפריקנית ארבע פעמים בשלהי המאה ה-19. על שמו קרוי גם פארק הספארי המפורסם קרוגר פארק. בצד השני של המטבע מופיע הדלגן (springbok) סוג של אנטילופה המהווה אחד הסמלים הלאומיים של דרום אפריקה ועל שמה נקראת נבחרת הראגבי הלאומית.

דרום אפריקה, שהינה מיצרניות הזהב הגדולות בעולם חיפשה אפיק נוסף לשיווק הזהב שהיא מייצרת. הרעיון היה גם לאפשר לאנשים פשוטים (הכל יחסי, כן?) להשקיע ישירות בזהב. מטיל זהב שוקל פי 400 ממטבע הקרוגרראנד, כבד הרבה יותר ממה שאתם חושבים (למעלה מ-12 ק"ג) ודורש הון זמין גדול הרבה יותר. בגלל שהמטבעות מכילים בדיוק אונקיה של זהב הם מהווים גם מטבע עובר לסוחר מסביב לעולם. אין על המטבע ערך נקוב שכן מחירו הוא בדיוק כמחיר אונקיית זהב. המטבע איבד מהפופולריות שלו בשנות החרם על שלטון האפרטהייד אבל התאושש עם נפילת משטר האפרטהייד.

קרוגרראנד הכסף יכיל אונקיה של כסף ומתכננים לשחרר לשוק בשנת 2017 חצי מיליון מטבעות כאלו. בנוסף מתוכננים מטבע עם אונקיית פלטינה, מטבע עם 5 אונקיות זהב כמו גם מטבעות קטנים בני 1/20 ו 1/50 אונקיות זהב.

אני כבר רואה את כולכם מצלצלים אלי לשאול איפה ניתן להזמין כזה מטבע. אז האמת היא שבשביל להשקיע במטבע כבר לא חייבים לקנות אותו פיזית. החל מהשנה שעברה ניתן לרכוש תעודת בעלות על מטבע. זהו מכשיר פיננסי שמציע בנק RMB הדרום אפריקני. העלות כוללת גם אחסנת המטבע לעשר שנים בכספת בשליטת ברינקס וכן ביטוח. כך שמצד אחד ישנה בעלות על מטבע פיזי ספציפי אולם מצד שני יכולים לסחור בו, או יותר נכון בתעודה שלו, ללא כאב הראש של השמירה הפיזית. אם אתם בכל זאת רוצים מטבע פיזי אתם יכולים להיכנס לעסקים רבים בדרום אפריקה שסוחרים במטבע. הזהב נמצא כאן תמיד בכותרות ובכל מהדורת חדשות אחרי שמציינים את שערי המטבעות (דולר, ליש"ט ויורו בדרך כלל) מציינים גם את מחיר חבית הנפט ואת מחיר אונקיית הזהב.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל