להיות באפריקה מבלי להיות באפריקה – יש מי שיעשה זאת עבורכם

לאחרונה אני פוגש יותר ויותר חברות דרום אפריקניות וגופי השקעה המגלים עניין בנעשה בישראל. השאלה שהם תמיד שואלים אותי היא כיצד ניתן להשקיע בחדשנות הישראלית. כשאני עונה להם שבשנה ההבאה נקיים כאן אירוע חדשנות והשקעות בישראל הם מאוד מתלהבים אבל רוצים לדעת יותר כיצד הם יכולים לתפוס חברות ישראליות בשלבים המוקדמים. למה בשלבים המוקדמים? חולשת הראנד מביאה לכך שבשביל להשקיע בחברה ישראלית שמגייסת סיבוב שני או שלישי ולקבל נתח משמעותי צריכים הרבה מיליוני דולרים. מיליוני דולרים זה עשרות ואולי אפילו למעלה ממאה מיליון ראנד. הרבה כסף במונחים של דרום אפריקה.

לאחרונה קיבלתי פנייה דומה ומעניינת ממספ20151111_142503ר גופים. עזוב, הם אומרים לי, אנחנו לא יכולים להתחרות בקרנות הון הסיכון הבינלאומיות במשאבים, אבל אנחנו כן יכולים לתת לחברות הישראליות ערך מוסף אחר. אז מה הם בעצם מציעים? ידוע לכל שלהרבה חברות ישראליות אין כיסים עמוקים לבצע פעילות שיווקית באפריקה. שיווק לאפריקה הוא יקר, מסובך ושונה משיווק לאירופה או ארה"ב. מועמדים לרילוקיישן ללונדון ופריז לא חסר, אבל לאביג'ן ואקרה קצת יותר קשה למצוא מועמדים. ובכלל, תרבותית ובדרך עשיית העסקים אנחנו הרבה יותר קרובים לאירופה וארה"ב. מצד שני, לפי אנליסטים רבים, אפריקה, שהיא היבשת הצעירה ביותר כיום, היא בעלת פוטנציאל אדיר. מעמד ביניים הולך וגדל, יציבות פוליטית משתפרת ועושר משאבי טבע וקרקעות אדירים הם מה שמושך לכאן תאגידים בינלאומיים ואף ממשלות.

לנישה הזו בדיוק הציעו לי כאן מספר גורמים להיכנס. אנחנו מכירים את אפריקה, הם אומרים. יש לנו את רשת הקשרים שלנו וכן הון שאנחנו מוכנים להשקיע על מנת לקדם את החברה הישראלית. בעצם החברה הישראלית לא צריכה לסכן כמעט דבר מלבד את זכויות השיווק שלה באפריקה. ההצעה של החברות הללו כוללת הקמת JV שבמסגרתו הגוף הדרום אפריקני יקבל על עצמו להקים ולממן מערך שיווק ברחבי אפריקה כפי שיוסכם עם חברות ישראליות. הנושא מעניין אתכם? רוצים לשמוע עוד? דברו איתנו.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל