הקרב על הסוכר

תעשיית הסוכר באפריקה הדרומית היא אדירה. מדינות האזור הינן בין יצואניות הסוכר הגדולות ולחלקן מהווה ייצוא הסוכר מקור הכנסה חשוב ביותר. זימבבווה עם הצרות הכלכליות שפוקדות אותה כרגע מייצאת סוכר ביותר ממאה מיליון דולר וזה היצוא החמישי בגודלו במדינה לאחר טבק ומחצבים. סווזילנד ייצאה בשנת 2015 סוכר ב 338 מיליון דולר ועבורה זה ענף היצוא הראשי. זמביה מוזמביק, מאוריציוס ודרום אפריקה נמצאות גם הן בתווך כאשר מדינות האזור אחראית לכ-5% מהסחר העולמי בסוכר. בדרם אפריקה לבדה מוערכת תעשיית הסוכר בהיקף של קרוב למיליארד דולר כאשר 79,000 עובדים מועסקים ישירות בגידול קנה הסוכר וכ-2% מאזרחי המדינה תלויים בסוכר לפרנסתם.

לכן, אין זה כלל מפתיע שהרעיון של הטלת מס סוכר חדש שנמצא כיום בשלבי חקיקה מתקדמים גורם להרבה ארגונים לעלות על בריקדות. בנאום התקציב שלו בחודש פברואר הודיע שר האוצר על הטלת מס של 20% על משקאות ממותקים. המס אמור להיכנס לתוקפו באחד באפריל 2017 ויחול על כלל המשקאות הממותקים כולל מיצי פירות, משקאות אנרגיה, תרכיזים, חלב ממותק ואפילו משקאות יוגורט. לטענת משרד הבריאות הטלת כזה מס תגרום תוך 3 שנים להפחתה של רבע מיליון במספר הדרום אפריקנים בעלי המשקל העודף. לפי הירחון Lancet כ-70% מהנשים וכ-40% מהגברים בדרום אפריקה הם בעלי משקל עודף. בקרב בני נוער זו גם תופעה נרחבת כאשר אצל נערות ונערים מתחת לגיל 14 המספרים הם 25% ו-20% בהתאמה. המצדדים במס מציגים להגנתו סדרת נתונים הכוללת את הוצאות הבריאות עקב השמנת יתר ובעיות שיניים וכן מחקרים מרחבי העולם המראים את הקשר בין צריכת סוכר ומשקאות ממותקים לבין השמנת יתר ומחלות אחרות.

כמובן שגם לצד השני יש המון מספרים ונתונים. בין מובילי המאבק נמצאת כמובן חברת קוקה קולה. לטענת אחד מבכירי החברה נתוני הסקר על מאות אלפי דרום אפריקנים שלא יהיו בעלי משקל עודף בשל המס הם משוללי כל יסוד והמחקר לא נערך כראוי. הם גם מצביעים על מדינות שנקטו בצעד דומה אך הדבר לא שינה את המצב. הם מציינים שבמקסיקו הטלת המס לא הורידה את צריכת המשקאות הממותקים לאורך זמן ושבדנמרק בכלל ביטלו מס דומה. אבל, הטיעונים העיקריים בטקטיקת ההפחדה שלהם נוגעים לפגיעה במקומות עבודה, הגדלת האבטלה, שגבוהה גם כך, ופגיעה בשכבות החלשות.

המספרים של איגוד יצרני המשקאות הדרום אפריקנים מדברים על הוספה של 60,000-72,000 מובטלים למעגל העוני וכן פגיעה או סגירה של כ-10,000 עסקים קטנים כשהכוונה בעיקר למגדלי סוכר קטנים מצד אחד ולבעלי קיוסקים בלתי פורמליים בצד השני של שרשרת הערך. פגיעה זו תהיה כמובן בעיקר בשכבות החלשות וכן צפויה לטענתם פגיעה בתל"ג של כמיליארד דולר. ובכלל, הם טוענים, ההשמנה נגרמת ממגוון מרכיבים ולא דווקא מסוכר. הם מצידם מנסים כבר כמה שנים באופן וולונטרי לצמצם את כמות הסוכר במשקאות שלטענתם נמצאת כבר כמה שנים בירידה. הגדיל אולי לעשות אחד הדוברים שטען שמה בכלל רוצים מהם? הרי מדובר ב 95% מים.

אולם, משרד הבריאות לא מקבל את הטענות הללו ומזכיר שגם כשהחלו להגביל את העישון נשמעו תסריטי יום דין כלכליים שלא התממשו בסופו של דבר. בימים אלו נגמר שלב השימוע הציבורי להצעת החוק וכמובן שהדיון הסוער נערך תחת כל עץ רענן ומיקרופון פנוי. בשלב זה נראה שהממשלה לא מתכננת לסגת מתכנית המיסוי שייכנס כנראה לתוקפו בשנה הבאה.

אז מה אנחנו יכולים ללמוד מכל העניין? ראשית, תעשיית הסוכר הדרום אפריקנית, שגם כך נחשבת כיעילה, תצטרך להתייעל עוד יותר. הצורך בטכנולוגיות חקלאיות מתקדמות יגבר שם. ניתן גם לראות שנושא בריאות הציבור והקשר בין מזון לבריאות נמצא בכותרות, דבר שאולי יגביר את המודעות למזון בריאות, דבר שהתעשייה הישראלית מצטיינת בו. אנחנו מצידנו נמשיך לעקוב וכמו תמיד נשמח לעזור לכם ביצירת קשרים עם גורמים מקומיים רלבנטיים.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל