דרום אפריקה והברקזיט

כשכל כתב ובלוגר דנים ב"ברקזיט" אני לא יכול שלא להצטרף לחגיגה וכמובן לדון בהשלכות על כלכלת דרום אפריקה. גם היום, שבוע אחרי ההחלטה, קשה לדעת מה יהיו ההשלכות של ההחלטה על הכלכלה הדרום אפריקנית לטווח הרחוק. התגובה הראשונה כאן הייתה כמובן שוק, ירידות שערים בבורסה ונפילה בשער המטבע המקומי. הפעם האחרונה שנרשמו ירידות כאלו הייתה ב-2008. כמובן שהיו באופן מיידי גם מרוויחים. חוסר וודאות בשווקים גורם הרבה פעמים לנהירה לזהב שנחשב השקעה בטוחה. ואכן, מחירי הזהב זינקו ועקב כך מניות החברות הדרום אפריקניות בתחום כריית הזהב דווקא רשמו עליות יפות. על פי ההערכות, במידה והזהב ימשיך להיסחר מעל 1,300$ לאונקיה, הדבר יוסיף לשורה האחרונה של שתי היצרניות הדרום אפריקניות, Anglo Gold Ashanti ו Gold Fields, עשרות מיליוני דולרים במחצית השנייה של השנה

הדאגה העיקרית של דרום אפריקה היא הסחר. בריטניה, כמו שאר מדינות האיחוד האירופי היא שותפת סחר חשובה  עבור דרום אפריקה. כ-3% מהיבוא של דרום אפריקה הוא מבריטניה וכ 3.5% מהיצוא הוא לבריטניה. יש כמובן חשש שיציאת בריטניה מהאיחוד האירופי תשנה לרעה את תנאי הסחר של היצואנים הדרום אפריקנים שנהנים מהסכם הסחר החופשי עם האיחוד. אולם, משרד התעשייה והמסחר המקומי הודיע שבשנתיים עד שבריטניה תפרוש רשמית באופן סופי הם יצליחו לחתום על הסכמים חדשים ולכן אין מקום לדאגה.

דאגה אחרת הא ממיתון בבריטניה או גוש היורו שיפגע ביכולת הצריכה שלהם. אחד מסקטורי היצוא החשובים של דרום אפריקה לבריטניה ולאיחוד האירופי הוא תעשיית הרכב. בדרום אפריקה מפעלי הרכבה של יצרניות מובילות. בשנת 2015 יוצאו לבריטניה כ-50,000 רכבים מתוצרת מרצדס, פולקסוואגן, ב.מ.וו, טויוטה ופורד. לאיחוד האירופי יוצאו באותה השנה למעלה מ-170,000 רכבים כאשר היצואנית המובילה היא פולקסוואגן. החשש בדרום אפריקה הוא שמיתון בבריטניה או באיחוד יקטין את היצוא ללקוחות במדינות אלו.

בעיה אחרת היא ריבוי החברות הדרום אפריקניות שקבעו את המטות האזוריים שלהן בלונדון. 16 חברות רשומות למסחר כפול הן בבורסה של יוהנסבורג (JSE) והן בבורסה של לונדון (LSE). לחלקן פעילות אמיתית בבריטניה וביבשת וחלקן רק רשומות שם. לעוד כמה עשרות חברות דרום אפריקניות חשיפה גבוהה למדי לבריטניה ולאיחוד האירופי. לחברות בתי החולים Netcare ו Mediclinic, מבטחת הבריאות Discovery, מספר קמעונאים, מספר חברות נכסים וחברות נוספות פעילות משמעותית בבריטניה.

אין הסכמה בין הכלכלנים לגבי ההשפעה של הברקזיט על כלכלת דרום אפריקה. ראיתי הערכות הנעות בין חוסר השפעה כלל לבין פגיעה של 0.2% בצמיחה. פגיעה כזו אם תהיה תנבע בעיקר מהשפעת מיתון אפשרי באיחוד או בבריטניה על היצוא הדרום אפריקני לשם ועל מחירי הסחורות העולמיים שגם כך נמצאים בשפל. מצד שני, רוב הכלכלנים מעריכים שהריבית בדרום אפריקה שנמצאת במגמת עליה וכבר עומדת על 7% והיה נראה שתועלה שוב בחודש יולי, לא תועלה בחודשים הקרובים עד שהעניינים יתבהרו.

אז מה היה לנו? שבוע עבר ורוב המניות תיקנו את הנפילות. הראנד הדרום אפריקני חזר פחות או יותר לרמות בהן היה טרם ההחלטה, הרמות הגבוהות ביותר בהן נסחר בחצי השנה האחרונה. הדבר היחידי שבעצם קרה בטווח הקצר הוא עליית מחירי הזהב, דבר חיובי עבור כלכלת דרום אפריקה. מכיוון שסביר להניח שיחתם הסכם סחר חופשי בין בריטניה לדרום אפריקה לא נוצר כאן יתרון תחרותי לתוצרת הישראלית אל מול הבריטית ובכלל לא נראה שלמהלך הזה תהיה השפעה על כלכלת דרום אפריקה שתהיה לה השפעה על הסחר בישראל. אז

5609394_keep_calm_and_carry_on_exporting

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל