השקעות עתק בחינוך בדרום אפריקה

בדרום אפריקה למעלה מ-12 מיליון תלמידים. הם לומדים בכ-25,000 בתי ספר ציבוריים וכחצי מיליון מהם לומדים בכ-1,500 בתי ספר פרטיים. למעלה מ-400,000 מורים עובדים במערכת החינוך. במקביל חובשים כמיליון סטודנטים את ספסלי האוניברסיטאות. אולם למערכת החינוך כאן אתגרים גדולים וכפועל יוצא מכך הממשלה משקיעה סכומים נכבדים בתחום. כ-20% מתקציב המדינה מוקצה לחינוך, כמחצית למשרד לחינוך בסיסי וכמחצית למשרד להשכלה גבוהה. השקעה זו מראה את החשיבות הגבוהה שהמדינה מייחסת לחינוך כאמצעי לסגירת פערים בחברה וקידום אוכלוסיות מוחלשות וכמובן מצביעה על הפוטנציאל הכלכלי לעוסקים בתחום.

אתגר אחד העומד בפני מערכת החינוך הוא שפת ההוראה. בדרום אפריקה 11 שפות רשמיות אולם שפות ההוראה הן רק אנגלית או אפריקאנס. דבר זה גורם לקושי לכל מי ששפת האם שלו אינה אחת מהשפות הללו, הן לתלמידים, הן למורים והן להורים. לבגרות חובה להיבחן בשתי שפות, שפת האם ושפה נוספת. אולם, בפועל בחינות הבגרות בשאר המקצועות הן רק באנגלית או אפריקאנס. אמנם מי שאלו לא השפות הראשונות שלו מקבל פיצוי מסוים לציון הסופי אבל התוספת לא משמעותית. הבעיה מחמירה עוד יותר כאשר מגיעים לאוניברסיטה שם שפת ההוראה היא בעיקר אנגלית. מספר קטן של אוניברסיטאות מלמד באפריקאנס, שפה המזוהה עם הקולוניאליזם הלבן, אולם בשנה האחרונה הנושא נתון תחת מתקפה ונמצא בכותרות.

אתגר שני הוא התשתיות. באפריקה לא מעט מדינות בהן רוב בתי הספר אינם מחוברים לחשמל ומים והתנאים הפיזיים ירודים. בדרום אפריקה המצב הרבה יותר טוב אולם עדיין יש לא מעט בתי ספר בהן התשתיות הפיזיות לוקות. הממשלה משקיעה מאמצים וכספים מרובים לשדרג את בתי הספר, בעיקר באזורי הספר. גם צפיפות הכיתות מקשה על המורים. למרות הנחיות משרד החינוך שקובעות את הרף המקסימלי בארבעים ילדים לכיתה ולמרות שמספר התלמידים הממוצע בכיתה הוא 30 תלמידים בלבד הרי שבפועל זה לא תמיד המקרה. לאחרונה התפרסמה כתבה על בית ספר בקייפ המזרחי שבו בכיתה הקטנה ביותר 73 תלמידים ובכיתה הגדולה ביותר – 205.

בעיה אחרת העומדת בפני כלל מערכות החינוך באפריקה היא כמות ואיכות המורים. אחת הדרכים להתגבר על כך היא באמצעות טכנולוגיות חינוך שעוזרות לגשר על הפערים ועוזרות להביא את התלמידים למאה ה-21. ואכן, חלק נכבד מתקציבי החינוך בדרום אפריקה מופנה כיום לעזרים טכנולוגיים. מאות בתי ספר ציבוריים כבר צויידו בטבלטים ולפטופים.

בסוף חודש יוני אנו מביאים לדרום אפריקה משלחת של חברות טכנולוגיות חינוך. המשלחת תשתתף בכנס ותערוכת Eduweek בו יהיה לנו ביתן לאומי ומפגשים מתואמים מראש עם מפיצי טכנולוגיות חינוך, מו"לים של חומרי לימוד, רשתות בתי ספר ועוד. אם אתם בתחום ורוצים להצטרף למשלחת עדיין לא מאוחר להצטרף אבל אנא הזדרזו שכן ההרשמה נסגרת בימים אלו.

 

 

 

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל