משלחת טכנולוגיות מים ישראליות תנסה לסייע למדינות אפריקה הדרומית שנפגעו מהבצורת

כבר כתבתי בעבר על נושא המים אולם שתי סיבות גורמות לי לכתוב שוב על הנושא. האחת, החמרת המצב והשנייה, פעילות שאנחנו עומדים לעשות בנושא בקרוב בה גם אתם יכולים להשתלב.

יום המים העולמי שצוין ב-22 במרץ היה השנה עצוב במיוחד בדרום אפריקה. הבצורת היא כבר עובדה מוגמרת והיא החמורה ביותר מאז החלו למדוד בשנת 1904. ממוצע הגשמים הרב שנתי בדרום אפריקה עומד על 608 מ"מ. עם זאת יש לזכור שהשטח של דרום אפריקה עצום (1.2 מיליון קמ"ר) וישנם לא מעט שטחים מדבריים במדינה, בעיקר בצפון מערב המדינה. מצד שני באזורים מסוימים יש משקעים של למעלה מאלף מ"מ בשנה. בשנה הגרועה ביותר עד כה, 1945, ירדו 437 מ"מ אולם בשנת 2015 ירדו רק 403 מ"מ בממוצע כאשר מספר מחוזות נפגעו באופן קשה במיוחד.

יבש
יבש

גם הנשיא, בנאום מצב האומה בחודש שעבר, דיבר לראשונה על חומרת המצב ועל הבצורת שפגעה קשות בחמישה מתוך תשעת המחוזות במדינה. הבעיה היא שהמחוזות שנפגעו באופן הקשה ביותר (Kwazulu-Natal, Free State, Mpumalanga, North West, Limpopo) הם המחוזות המספקים את מזונות הבסיס והתבואה ולכן כבר מורגשת עלייה ניכרת במחירים. מחירי התירס, שמהווה מרכיב מרכזי בתזונה, בעיקר של השכבות הנמוכות, כבר זינקו ובשנת 2016 יהיה צורך לייבא כרבע מהתצרוכת. בשנה הבאה, שתושפע גם ממיעוט הגשמים של העונה הגשומה, יהיה צורך לייבא כמעט מחצית מהצריכה. גם מחירי הבשר עולים שכן נוצר מחסור בשל העובדה שהחקלאים הפסיקו לתת לעדרים תוספות מספוא ובונים רק על המרעה החופשי. באזורים מסוימים היבול של מגדלי תפוחי אדמה שאינם מוסיפים השקיה ומתבססים רק על גשמים צנח מ-30 טון להקטר לפחות מ-10 טון להקטר. כבר בשלב זה מחירי תפוחי האדמה יותר מהוכפלו בהשוואה לשנה שעברה.

הבעיה היא כמובן לא רק מיעוט הגשמים אלא הניהול והשימוש במים. ההערכות הן שדרום אפריקה מאבדת 37-50% מהמים השפירים שלה לדליפות וגנבות. גם מתקני טיהור השפכים נמצאים תחת לחץ רב ורובם זקוקים לשדרוג. מחסור המים בנהרות גורם לכך שמים שמושבים לשם לאחר טיפול ראשוני לא נמהלים במספיק מים נקיים כפי שהיה בעבר. כך שהגבלות מים ואף הפסקות מים יזומות, בדיוק כמו שיש כאן עם החשמל, הופכים למחזה שכיח באזורים מסוימים.

מיעוט הגשמים בשנת 2015 ובעונה הגשומה של תחילת 2016 ישפיע קשות על השנה הקרובה. רוב מאגרי המים התמלאו רק באופן חלקי והממוצע עומד על 55% בלבד. מיעוט התבואה גורם למחסור ועליית מחירים של הגרעינים לזריעה. המדינה אמנם מנסה להעמיד הלוואות ולפרוס חובות לחקלאים אבל הנזק עצום ויש צורך בסכומי עתק על מנת לעזור לחקלאים להישאר על רגליהם.

צריך גם לזכור שיש עדיין בדרום אפריקה, כמו באפריקה כולה, קהילות שלמות שבכלל לא מחוברות למים זורמים. כפרים ועיירות נידחים במקומות ספר מסתמכים על אספקה במיכליות או שאיבה עצמית מנהרות ובארות. נתון שמצאתי בנושא מציין שהמרחק שנשים וילדים (גברים פטורים מהמטלה הזו) הולכים כל יום בדרום אפריקה על מנת להביא מים שווה למרחק לירח ובחזרה 16 פעמים!

מפלי ויקטוריה בשנה גרועה
מפלי ויקטוריה בשנה גרועה

על פי הערכות מסוימות בשנת 2030 הדרישה למים בדרום אפריקה תהיה גבוהה ב-17% מיכולת האספקה אם לא ינקטו צעדים דרסטיים. אולם הבעיה אינה מקומית. כל מדינות האזור סובלות ממצוקת מים. בביקור שערכתי לאחרונה בבוצוואנה מצאתי בחדר המלון מכתב המפרט את יתרות המים במאגרים השונים (חלקם ריקים!) עם בקשה לחסוך במים.

בין התאריכים 6-9 ביוני אנו נערוך רוד-שואו בדרום אפריקה בנושאי מים. נבקר בערים יוהנסבורג, קייפטאון ודרבן. ביוהנסבורג ובקייפטאון נקיים בין היתר סמינרים רבי משתתפים בהשתתפות הממשלה ובכל היעדים נערוך גם פגישות מתואמות מראש לחברי המשלחת עם הגורמים הרלבנטיים להם במדינה. כמו כן יוזמנו גורמי מפתח ממדינות נוספות באיזור לפגישות עם החברות הישראליות. אם אתם רוצים להשתתף אנא צרו עימנו קשר בהקדם.

 

 

 

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל