דרום אפריקה, מדינה בהפסקה

שוב דצמבר הגיע ושוב מאשימים אותי בעצלנות. וזה דווקא כשאני מגיע למשרד יותר מוקדם מהרגיל. בדרום אפריקה ישנה תופעה, שאני באופן אישי לא נתקלתי בה בשום מקום אחר בעולם. נכון שהצרפתים מקפידים על ה"וקאנס", אבל עד שהגעתי לכאן לא פגשתי מדינה, שפשוט נסגרת לעסקים באופן מוחלט למשך חודש ואף יותר. בזמן שבארץ אתם קופאים מקור, כאן הקיץ בעיצומו.

בשבועות האחרונים חופשת הקיץ באוויר ומיילים רבים מפצירים להקפיד ולהזמין מה שצריכים עד לשבוע הראשון של דצמבר, שכן האספקה תתחדש רק באמצע ינואר. באתרים רבים מופיע פופ-אפ, שמתריע על חופשה מרוכזת וסגירת העסק. החל מהשבוע השני של דצמבר אין כמעט עם מי לדבר כאן. בשבוע השלישי של דצמבר הכבישים כבר ממש שוממים והנסיעה למשרד, שבימים כתיקונם אורכת 40 דקות, אורכת בשעת העומס פחות מ-15 דקות. אפילו ה- Waze מפספס בגדול את זמן ההגעה שלי, שהוא כ-10 דקות פחות מהתחזית שלו.

זו תופעה שקשה להסביר וכשאני מסביר לחברה ישראלית, שפשוט אין סיכוי לדבר עם אף אחד או להשיג תגובה, הם חושבים שאני פשוט מתעצל. לכן, אם אתם ממתינים לתשובה או סימן חיים משותף או שותף פוטנציאלי בששת השבועות הקרובים don’t hold your breath. כאשר המענה האוטומטי שאתם מקבלים אומר, שלנמען יש גישה מוגבלת למיילים הכוונה היא שיתהפך העולם – אין סיכוי שהוא יענה למייל עבודה בתקופה הזו. הדרום אפריקנים אדוקים מאוד כשזה נוגע לחופשה שלהם. אז מה עושים? ממתינים בסבלנות. בשבוע השני של ינואר מתחילים לחזור לעבודה ובשבוע השלישי העניינים כבר פחות או יותר חוזרים לשגרה. עם זאת, הרבה מהמקומיים עסוקים בהתגברות על השוטף שלהם ועסקים חדשים לא ממש בראש מעייניהם. בחברות רבות גם מנצלים את התקופה הזו, כשכולם עדיין רעננים מהחופשה, לישיבות הנהלה ואסטרטגיה.

מייל טיפוסי
מייל טיפוסי

ואם כבר בסבלנות עסקינן, אני רוצה לשוב ולהדגיש שלמרות שדרום אפריקה מתנהגת לעיתים רבות כמדינה מערבית, כשזה מגיע לעסקים אנחנו הרבה פעמים יותר קרובים לאפריקה. ולמה אני מתכוון?

ראשית, קצב עשיית העסקים כאן הרבה יותר איטי. שנית, לא משנה עד כמה המוצר או השירות שלכם מדהימים, השותף המקומי יבנה אתכם מערכת יחסים על רקע אישי. אם אתם לא תמצאו חן בעיניו הוא לא יעשה אתכם עסקים. נקודה. ולא מדובר על דבר פשוט ליצואן הישראלי. לאנשי המכירות אצה הדרך להראות עסקאות או חוזים והלחץ, שהם מפעילים, גורם במקרים רבים דווקא לתופעה ההפוכה. אם אתם לא מתכננים להקצות זמן לבניית הקשר אל תתחילו אפילו לחשוב על יצוא לדרום אפריקה. בשנה האחרונה הייתי לצערי עד למספר שיתופי פעולה שבאו לקיצם בשל לחץ שהצד הישראלי הפעיל על השותף המקומי וכן לחיבורים עסקיים שהיו אידיאליים ויכלו להניב רווחים לשני הצדדים שלא מומשו כי המקומיים לא יכלו או לא רצו להתמודד על הלחץ הישראלי.

אז חברים, בדרום אפריקה החיפזון מהשטן. תנו לדברים את הזמן להתבשל והקדישו זמן לטיפוח השותף המקומי איתו אתם רוצים לעבוד.

חופשת קיץ נעימה

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל