קנס חסר תקדים לחברת סלולאר דרום אפריקנית בניגריה

חברת MTN הדרום אפריקנית, שלה 230 מיליון מנויים ב-22 ארצות, ספגה בחודש שעבר קנס של יותר מחמישה מיליארד דולר!! מהרגולטור הניגרי. זה אינו הקנס הראשון, שהחברה סופגת שם. בעבר היא נקנסה, כמו גם חברות אחרות, על איכות שיחות וכמויות ניתוקים מעבר לתנאי הרישיון, אולם אז דובר כל פעם בקנסות של מיליונים בודדים. גם הפעם נקנסו עימה חברות נוספות, אולם בסכומים נמוכים. אז איך מגיעים לקנס בסדר גודל כזה?

הסיבה הרשמית לקנס הנוכחי היא ריבוי כרטיסי סים, שלא נרשמו כחוק וליתר דיוק, יותר מחמישה מיליון כרטיסי סים מתוך שישים ומשהו מיליון כרטיסי הסים של לקוחות החברה בניגריה. הקנס הוא כאלף דולר לכל כרטיס לא רשום ומכאן הסכום העצום. בניגריה, כמו בדרום אפריקה, חלה חובה לרישום פרטי המשתמש לפני שניתן להפעיל את כרטיס הסים. כרטיסי סים נמכרים לכל דורש, אולם לצורך הפעלתם יש צורך להציג מסמכים מזהים ולהירשם כנדרש. בניגריה צריך להציג תעודת זהות בעוד בדרום אפריקה צריך גם להציג הוכחת כתובת מגורים על ידי חשבון, שנשלח לכתובתך. למרות זאת, ניתן בקלות די רבה לעקוף את המגבלה, שכן ישנם גורמים המוכרים כרטיסים "פתוחים", שכבר נרשמו באופן פיקטיבי או על שם עסקים או על שם אנשים פרטיים, חלקם ללא ידיעתם.

אף על פי כן, עם פרסום המידע אודות הקנס, עלו מגוון השערות וטענות, שניסו לתת הסברים אחרים לקנס. היו שתלו אותו ביחסים המתוחים בין ניגריה לדרום אפריקה ועל כך בהמשך. היו גם שטענו, שהדבר נועד להכשיר את הקרקע לאי הארכת הזיכיון של החברה, שהיא המפעילה הגדולה במדינה, עם פקיעתו ב-2016. על מנת להזים את הטענה הזו מיהר הרגולטור להאריך את הזיכיון של החברה עד לשנת 2021.

הקנס גרם לטלטלה גדולה בחברה. מניית החברה הנסחרת בבורסה של יוהנסבורג איבדה כרבע מערכה ובשלב מסוים אף הופסק המסחר כליל בשל טענות על סחר במידע פנים. המשקיעים זעמו, שכן לא הייתה שום התרעה על הכוונה להטיל את הקנס, למרות שהנהלת החברה הייתה מודעת לתהליך. גם ההודעה לבורסה פורסמה רק מספר שעות לאחר שהעניין פורסם בכלי התקשורת בניגריה. היו גם הודעות סותרות לגבי כוונת החברה לשלם או לא לשלם את הקנס, שהובילו לטלטלות במחיר המניה. כאשר הלחץ הציבורי גבר, נאלץ מנכ"ל החברה ל"התפטר". כמובן שהחברה הזדרזה לנתק את הלקוחות הלא רשומים, אולם זה היה לאחר הדד-ליין, שהם קיבלו ולכן הרגולטור לא הסכים לחזור בו. בימים אלו, למרות שחלף מועד התשלום, החברה עדיין נושאת ונותנת עם השלטונות לגבי גובה הקנס או פריסתו.

השבוע מתקיימת ביוהנסבורג ועידת העסקים אפריקה-סין. סין היא משקיעה עצומה ביבשת, קניינית מרכזית של חומרי הגלם שלה ושחקנית מרכזית בתחומים רבים. הנושא הזה ראוי לפוסט נפרד ואני מקווה לכתוב אותו בשבועות הקרובים. ולמה זה קשור לענייננו? כפי שציינתי, היחסים הין ניגריה לדרום אפריקה מתוחים, בין היתר בשל המאבק על תואר הכלכלה הגדולה ביבשת. לאחרונה, עקפה ניגריה את דרום אפריקה, בין היתר בשל שינוי שיטת החישוב של התל"ג שלה. יש בדרום אפריקה גם טענות רבות לגבי מעורבות ניגרים בפשיעה המקומית ומנגד טענות בניגריה על השתלטות אנשי עסקים דרום אפריקנים על תחומים מרכזים בכלכלת ניגריה. הנושא עולה מפעם לפעם, בין היתר לפני קצת למעלה משנה עת קרס בית הארחה של מטיף ניגרי פופולרי, אסון בו נהרגו בין היתר עשרות דרום אפריקנים. סביב אירוע זה היו טענות קשות של ממשלת דרום אפריקה וטענות, שהטיפול היה לקוי בגלל שמדובר היה בדרום אפריקנים. במהלך הפסגה המתוכננת נקבעה פגישה לנשיא דרום אפריקה עם הנשיא החדש של ניגריה, בה הם אמורים לדון בין היתר בסוגיית הקנס.

אז מה אנחנו יכולים ללמוד מהסיפור הזה?

  1. MTN פעלה, ככל הנראה, בשיטת ה"סמוך" הישראלית הידועה. הם לא האמינו, שהרגולטור באמת התכוון לאיומים שלו. מסקנה? חשוב מאוד להקפיד על החוקים המקומיים ועל התנאים במסגרתם אתם פועלים. באפריקה כבר לא ניתן להחליק כל דבר על ידי תשלום לגורם המתאים.
  2. הטיפול התקשורתי של MTN היה לקוי. הציבור דורש היום שקיפות ומידע ועל כך בעצם שילם המנכ"ל בכיסאו.
  3. שוק הסלולאר באפריקה הינו עצום ובעל פוטנציאל רב. כאמור, ל- MTN לבדה 60 מיליון לקוחות בניגריה והיא פועלת בעוד כ-20 מדינות ברחבי אפריקה. לפני שבועיים הבאנו לדרום אפריקה, בשיתוף מכון היצוא, משלחת של תריסר חברות בתחם התקשורת לתערוכת AfricaCom, תערוכת התקשורת המובילה ביבשת במסגרתה נפגשו החברות עם עשרות מפעילים ואינטגרטורים מכל רחבי היבשת.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל