הנוכחות הישראלית בדרום אפריקה מחממת את הלב

בשבועיים האחרונים יצא לי להשתתף בשני כנסים שונים בתכלית השינוי בדרום אפריקה. לפני שבועיים השתתפתי בכנס ISS Africa. מדובר בסדרת כנסים שונים ברחבי העולם, העוסקים בנושאי מעקב אלקטרוני, האזנות סתר (חוקיות), איסוף מודיעין קיברנטי ומערכות מודיעיניות. הכנס עצמו היה פן אפריקאי אבל המציגים היו מכל העולם. ומה מסתבר? קרוב למחצית מהמציגים היו ישראליים. לא נזכיר כאן שמות, מכיוון שבאמת מדובר בתחום רגיש, אולם הנוכחות הישראלית הן באזור הכנס והן באזור התערוכה הייתה בולטת ולא ניתן היה להתעלם ממנה.

ולכנס שונה בתכלית השינוי. נתחיל מהעובדה, שבעוד הכנס הקודם נערך במרכז הכנסים בסנדטון, אליו אני הולך ברגל מהמשרד, הכנס השני נערך במחוז לימפופו. כך שבמקום ללכת לכנס ברגל נסעתי ארבע שעות ברכב. הבדל נוסף היה קוד הלבוש. הכנס הדו שנתי של SABI, ארגון ההשקיה של דרום אפריקה, היה מורכב בעיקר מחקלאים ואנשי מקצוע בתחום המים. קוד הלבוש היה לכן שונה וכלל הרבה יותר חולצות פלנל משובצות. מטרת הנסיעה הייתה, בין היתר, לקדם את הפעילויות הקרובות בתחום המים והחקלאות כגון תערוכת ווטק, אליה אני, יחד עם שאר נספחי משרד הכלכלה ברחבי העולם, מנסים בימים אלו לגייס משתתפים מרחבי העולם. הכנס השני, אותו אנו מקדמים, הינו סמינר חקלאי, שאנו עורכים בקרוב במחוז מפומלנגה.

במהלך הפסקת הצהריים, יצא לי לשוחח עם נציגי משרד החקלאות של מחוז מפומלנגה (Mpumalanga) ושל מחוז לימפופו (Limpopo) ונציגי הפקולטה לחקלאות של אוניברסיטת מפומלנגה. הנושא העיקרי בשיחות עימם היה הרצון שלהם לשיתוף פעולה עם ישראל. את רוב שאר הזמן ביליתי בשיחות עם הנציגים הישראליים והנציגים המקומיים של חברות ישראליות. גם כאן לא ניתן היה להתעלם מהנוכחות הישראלית. כשליש מהביתנים היו חברות ישראליות או של חברות דרום אפריקניות, שמייצגות חברות ישראליות. בין החברות הבולטות, כמובן, נטפים, עמיעד, פלסטרו, אובל, ARI, ריבוליס, פוליטיב ועוד.

אז למה אני מספר לכם את כל זה? מלבד הגאווה הישראלית, שהיא לא פחות חשובה, חברות רבת מתלבטות איתי לאחרונה האם כדאי לפעול בשוק הדרום אפריקני. הפחד הגדול שלהם הוא השמועות על היחס של הממשל הדרום אפריקני לישראל. אז נכון, שיש קולות בצמרת השלטון הדרום אפריקני הקוראים להחרים את ישראל, אבל זו אינה המדיניות המוצהרת של הממשלה. רוב החברות הממשלתיות משתמשות כיום בצורה כזו או אחרת במוצרים וטכנולוגיות מישראל. מעבר לכך, הסקטור הפרטי יודע היטב באיזה צד הלחם מרוח. בשנה האחרונה אנחנו עדים לגידול בכמות הביקורים של אנשי עסקים בשתי המדינות ולגידול במספר החברות הישראליות, שפועלות בדרום אפריקה.

על מנת לעודד את התופעה אנחנו מתכננים בתקופה הקרובה מספר פעילויות כאן בדרום אפריקה:

  • סמינר חקלאי במפומלנגה. כעשר חברות ישראליות תצגנה בסמינר את יכולותיהן ולאחר מכן יערכו מפגשים עסקיים.
  • משלחת אוף-גריד ליוהנסבורג. נכון להיום יש לנו 10 חברות ישראליות בתחום האנרגיה המתחדשת, הטיפול במים ויעילות אנרגטית, שתפגשנה עם חברות כרייה, חברות עתירות אנרגיה, חברות נדל"ן ורשתות מלונות ובתי חולים, רשויות מקומיות, חברות הנדסה ובנייה ועוד.
  • משלחת טכנולוגיות חינוך באוקטובר, שתשתתף בכנס ותערוכת Digital Education Africa. תחום טכנולוגיות החינוך צובר תאוצה ביבשת. עקבו אחר הבלוג שלי. בקרוב סקירה בנושא.
  • משלחת בתחום הטלקום בחודש נובמבר, שתשתתף גם בכנס אפריקהקום, הכנס הגדול בתחום הטלקום ביבשת.

Off Grid Delegation

אז אם גם לכם יש מה להציע ביבשת אתם מוזמנים לפנות אלינו ולראות כיצד נוכל לסייע לכם.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל