שתי שאלות ושתי אזהרות

נתחיל בשתי השאלות: כמה דולר זימבבואה הייתם משלמים בשביל לישון ברחוב באפס מעלות? ומה לגמרא ולבית המשפט בדרום אפריקה? ונסיים בשתי אזהרות לנוסעים לדרום אפריקה ולאלו, שעושים כאן עסקים!!

ממשלת זימבבואה הודיעה לאחרונה על כוונתה לקנות מהציבור את יתרת השטרות, שבמחזור של הדולר הזימבבוואני. זימבבואה סבלה מאמצע שנות ה-2,000 מהיפר אינפלציה, שהגיעה למיליוני אחוזים והכפלת מחירים כל 25 שעות. בשיא השפל הוכנסו למחזור שטרות עם ערך נקוב של טריליוני דולר זימבבואה וגם זאת לאחר מחיקת אפסים רבים מהמטבע.

הדולר, שהוצג בפברואר 2009, היה שווה ערך ל-1022 כן קראתם נכון, 10 בחזקת 22 דולר של שנת 2006. בשנת 2009 בוטל המטבע המקומי וההילך החוקי כיום הוא מספר מטבעות זרים כולל דולר ארה"ב, מטבעות המדינות השכנות (ראנד דרום אפריקני ופולה בוטסוואנית) וכן הין, הליש"ט, הרופי ההודי ועוד מספר מטבעות. הדולר האמריקני הוא המטבע איתו עובדת הממשלה.

על מנת לשדר לציבור מסר, שאין בכוונת הממשלה להחיות את המטבע המקומי, הכריזה הממשלה על כוונתה לקנות את השטרות מהציבור ולהמיר חשבונות בנק ישנים. 20 מיליון דולר (ארה"ב) הוקצו למהלך, במסגרתו תקבלו דולר ארה"ב אחד על כל 35 קוודריליון (יש כזה מספר – תוסיפו 15 אפסים) שבחשבונכם. שטרות יומרו, גם כן, בערך של דולר ארה"ב אחד ל-250 טריליון. זה אומר, שאם יש בידכם שטר של 100 טריליון דולר, השטר בעל הערך הגבוה ביותר שהונפק ושהספיק בקושי למספר נסיעות באוטובוס עירוני, תוכלו לקבל בתמורה 40 סנט ארה"ב. אולם, מסתבר שהשטרות הללו הפכו לפריטי אספנות. השטרות נמכרים באיביי וכן לתיירים בזימבבואה תמורת סכום גבוה יותר מזה שמציעה הממשלה. כך שבינתיים ההצעה של הממשלה לא ממש זוכה להיענות. אבל אם אתם בכל זאת מעוניינים אז הזדרזו, המבצע מוגבל עד לסוף ספטמבר.

אז כמה באמת הייתם מוכנים לשלם בשביל הזכות ללון ברחוב ביוהנסבורג בלילה הקר של השנה ? הטמפרטורה הצפויה- סביב אפס מעלות. אבל יש בונוס, המחיר כולל קערת מרק. ובכן. רגע, לפני שאתם קופצים, המחיר ההתחלתי עמד על מאה אלף ראנד (כשלושים וחמישה אלף שח) וליל לינת המנכ"לים הוא חלק מהמהלך לגיוס כספים לטובת הוסטל, המטפל בנוער רחוב. שיאן התורמים היה מנכ"ל בנק אינבסטק (Investec), ששילם 400,000 ראנד תמורת הזכות. בין הלנים, עוד בכירי בנקים ותעשייה, כולל המנכ"ל החדש של חברת החשמל, שבוודאי לא הצליח להירדם בשל התלונות של עמיתיו על עליית תעריפי החשמל, שביקש והפסקות החשמל התכופות.

אם שני הסיפורים הללו לא מוזרים מספיק, הגיעה בסוף יוני פסיקת בית המשפט לערעורים בנושא הגבלים עסקיים, שהתבססה, בין היתר, על התלמוד. חברת סאסול (Sasol) נקנסה בערכאה נמוכה יותר בכחצי מיליארד ראנד (170 מיליון ₪) על כך, שמכרה את מוצריה במחירים מופרזים. השופט, בנסותו לקבוע מהו רווח סביר, הגיע בין היתר עד לגמרא, משם ציטט (בבא בתרא 90 ע"א, אם שאלתם), שרווח הגבוה מ-16.67% הוא מופרז. אני בטוח, שבכירי החברה פתחו עכשיו בלימוד דף גמרא יומי עקב פסיקת השופט, שכן בסופו של דבר הוא חסך להם חצי מיליארד ראנד.

ועכשיו לאזהרות:

  1. לצערי, נתקלתי כבר במספר מקרים של ישראלים, כולל אנשי עסקים, שהגיעו לכאן עם משפחותיהם ונאלצו לחזור כלעומת שבאו. כפי שכבר כתבתי בעבר, דרום אפריקה שינתה לאחרונה את חוקי ההגירה שלה, הנוגעים לנסיעה עם קטינים. החוק הדרום אפריקני דורש, שילדים שנכנסים או יוצאים מהמדינה יציגו תעודת לידה מלאה עם אפוסטיל. כמו-כן, אם אתם מתכננים לנסוע עם ילדים ללא בן הזוג, עליכם להצטייד באישורים מתאימים. תקנה זו קשה ומכבידה ולטענת גורמים בענף התיירות, הפגיעה בענף התיירות כתוצאה מהתקנות החדשות כבר ניכרת.
  2. שחיתות. מסקר, שפרסם משרד עורכי הדין המוביל ENS, לאחרונה, עולה, כי דרום אפריקה הינה אחד משמונה מוקדי שחיתות ביבשת, ביחד עם אנגולה, גאנה, קניה, מוזמביק, ניגריה, אוגנדה והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (DRC). אני מזכיר, שישראל חתומה על האמנה נגד שוחד של ה-OECD ומציע לקרוא את הדו"ח המלא בקישור זה.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל