על חקלאות, מלך לסוטו וגידול דגים

סקטור החקלאות הינו אחד הסקטורים המרכזיים, שאנחנו מתעסקים איתו כאן בדרום אפריקה והינו סקטור מרכזי במדינות רבות באפריקה הדרומית. לאחר שבחודש אפריל שלחנו מספר משלחות לאגריטק בישראל, הגיע הזמן גם לפעילות בתחום בדרום אפריקה. החודש ערכנו כאן שתי פעילויות מוצלחות בתחום. השתתפנו בפעם השלישית התערוכה החקלאית נמפו עם משלחת בת 9 חברות וערכנו את הסמינר החקלאי הישראלי הראשון בקייפ המזרחי.

כבר כיום, מהווה תחום החקלאות חלק נכבד מהיצוא הישראלי לדרום אפריקה. החקלאות בדרום אפריקה, העשירה בקרקעות פוריות, מהווה מרכיב חשוב בכלכלה של המדינה, המייצאת לא מעט מתוצרתה לשאר אפריקה, לאירופה ולמדינות המפרץ. תכנית האב של המדינה קוראת ליצירת מיליון מקומות תעסוקה חדשים בענף. עקב הצורך הרב בתשומות חקלאיות, פועלות כבר כיום מספר לא מבוטל של חברות ישראליות במדינה.

תערוכת נמפו היא תערוכה חקלאית, הנערכת ב- Free State בהשתתפות יותר מ-650 מציגים וכ-70,000 מבקרים. זו השנה השלישית, שאנו מקימים בתערוכה ביתן לאומי ישראלי והשנה השתתפו בו 9 חברות ישראליות, לאחר שנאלצנו לדחות מספר חברות בשל חוסר מקום. החברות המשתתפות היו מתחומי ההשקיה, חממות, פרויקטים, דשנים, מחלבות ובקר. בשל העובדה, שהתערוכה מאוד מבוקשת ולה רשימת המתנה ארוכה מאוד, אנו נתחיל בימים הקרובים הן במשא ומתן לנסות להשיג שטח נוסף והן בהרשמה לשנה הבאה. אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום כך שנוכל לדעת כמה חברות מעוניינות להשתתף בשנה הבאה ולהיערך בהתאם.

הביתן עצמו היה עמוס במשך כל ימי התערוכה והיו לנו גם מספר מבקרים יוצאי דופן. בין המבקרים היו מלך לסוטו, ששהה בביתן יותר מחצי שעה וביקש לשמוע מכל חברה על הפתרונות שלה. למחרת ביקרו בביתן לבקשתו ראש ממשלת לסוטו החדש, שנבחר לאחרונה לאחר המיני-מהפכה שהייתה שם, ושרת החקלאות וביטחון המזון שלהם. הם התעניינו בעיקר בנושאי השקיה ומשק החלב. בנוסף, ביקרו בביתן מנהלי קואופרטיבים חקלאיים, ראשי ארגונים חקלאיים כולל יו"ר הארגונים החקלאיים של כל אפריקה, בעלי חוות ומפיצי תוצרת חקלאית ותשומות חקלאיות מדרום אפריקה והמדינות השכנות.

לתמונות מהאירוע- היכנסו.

Nampo with King of Lesotho

פעילות מסוג חדש, שיזמנו היא סמינר חקלאי אזורי. המחוז הראשון, שבו בחרנו לקיים את הסמינר הראשון הוא הקייפ המזרחי. הקייפ המזרחי היא אחד המחוזות הגדולים מבחינת מספר התושבים (כ-7 מיליון) ומשתרע על פני יותר מ-180,000 ק"מ. חלק לא מבוטל מהקרקעות הינן קרקעות, המתאימות לחקלאות והפוטנציאל החקלאי שם רב.

בשיתוף עם התקשורת המקומית ומספר אנשי עסקים מקומיים, שרתמנו לעניין, הצלחנו למשוך לסמינר כ-200 מקומיים וביניהם חקלאים "קטנים", בעלי חוות, גורמי ממשל מקומי ואנשי עסקים. בסמינר הוצגו באופן כללי היכולות של ישראל בתחום החקלאות והחדשנות הטכנולוגית ומספר נציגים של חברות מצגת חברות בסמינר החקלאותישראליות, המייצגים כ-8 חברות הציגו את מוצריהם. לאחר שלב המצגות, השתרכו תורים ארוכים על מנת לשוחח באופן אישי עם החברות וכל החברות דיווחו על סיורים, שנקבעו להם אצל לקוחות בעקבות המפגשים. בעקבות הצלחת האירוע, אנחנו מתכננים פעילויות דומות הן בלסוטו, בתיאום עם משרד החקלאות המקומי, והן ב- Nelspruit, שבמחוז מפומלנגה (Mpumalanga).

בפגישה מקדימה, שערכנו עם שר המחוז לחקלאות ופיתוח הספר, דיבר השר על שיתוף פעולה ושימוש בידע חקלאי ישראלי לשיפור התפוקות החקלאיות במחוז. הן הפגישה עם השר והן הסמינר זכו לכיסוי הן בעיתונות המקומית והן בעיתונות הארציתWith EC MEC.

ומעניין לעניין באותו עניין. בזמן האחרון אנו נתקלים בהתעניינות גוברת והולכת בתחום גידול הדגים. גם במהלך הסמינר, שערכנו ב- East London פנו אליי יזמים עם תכנית עסקית להקמת חוות גידול דגים וביקשו קישור לחברות ישראליות עם יכולת טכנולוגית מוכחת. הסיבה לעניין הרב בתחום היא, שממשלת דרום אפריקה נותנת מענקים נדיבים בצורת החזר של 35-50% מהיקף ההשקעה בהקמת חוות מסוג זה. אם יש לכם טכנולוגיות רלבנטיות, נשמח לשמוע מכם.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל