2015 – עדכון כלכלי ומגוון משלחות בפתח

2015 כבר בעיצומה וחשבתי לתת לכם עדכון כלכלי קצר, תחזית ל-2015 ולעדכן אתכם לגבי התכניות שלנו.

כמו כל דבר אחר גם 2015 התחילה בצורה מעורבת. מצד אחד, ירידת מחירי הנפט היא בשורה גדולה לכלכלת דרום אפריקה, שהינה יבואנית נפט. מחירי הדלק ירדו כבר ב-22% מהשיא וצפויים לרדת בעוד כ-9% בשבוע הקרוב. הדבר אמור להתבטא בקרוב בירידת מחירים כללית, שתעזור במלחמה באינפלציה, שגבוהה יחסית למדינות מפותחות. גם הצעדים המרחיבים, בהם נקט הבנק האירופי המרכזי הם איתות חיובי לכלכלת דרום אפריקה. אירופה הינה שותף סחר מרכזי של דרא"פ וצמיחה באירופה טובה לכלכלת דרום אפריקה. ואכן, הראנד התחזק הן מול האירו, אבל גם מול הדולר בעקבות ההכרזה של הבנק האירופי. אולם, שמחה זו החזיקה מעמד זמן קצר וההתחזקות הראנד מול הדולר כבר כמעט ונמחקה.

מצד שני, השבוע הוריד הבנק העולמי את תחזית הצמיחה של דרא"פ מ-2.3% ל-2.1%. נתון זה נמוך משמעותית מיעד הצמיחה העומד על 5%, מהצמיחה של מדינות האזור ומהנדרש על מנת לייצר מקומות עבודה ולהילחם באבטלה הגבוהה. גם הקולות המגיעים מחברת החשמל אינם מעודדים. מאז הפוסט שפרסמתי לפני כחודשיים המצב רק החמיר. בסדרת פגישות, שערכתי השבוע בחברת החשמל, שררה, מצד אחד, תחושת מצוקה ומצד שני מעין תחושת חוסר אונים. הלחץ עליהם עצום בשל העובדה, שחוסר שינוי במצב יגרור הורדה של הדירוג של דרא"פ לדירוג הקרוב לאג"ח זבל. מצד שני, הרבה גורמים בכירים בוחשים עכשיו בקדרה. סגן הנשיא מנהל חמ"ל מפרטוריה ונראה, שתכניות החיסכון באנרגיה שניהלה החברה עומדות לעבור בקרוב לניהול משרד האנרגיה.

כאילו משבר האנרגיה אינו מספיק, לאט לאט מחלת כאן ההבנה, שגם משק המים נמצא בצרות. סדרת כתבות בנושא בסוף השבוע שעבר באחד העיתונים המובילים העלתה את הבעיה לסדר היום. נושאים נוספים הנמצאים על סדר היום הם ניסיונות לייצר מקומות עבודה. בין הענפים אותם מנסה הממשלה להתניע נמצאים סקטור החקלאות וכל נושא החדשנות. כספים רבים מושקעים בעידוד יזמות וחדשנות הן מצד הממשלה והן מצד הסקטור העסקי. חממות, מאיצים ומרכזי יזמות צצים כאן כפטריות אחרי הגשם.

השנה אנחנו מתכוונים להתרכז במספר תחומים. בתחום החקלאות אנחנו מתכנים להקים ביתן ישראלי באחת מתערוכות החקלאות המרכזיות בחודש מאי, זמן קצר לאחר אגריטך, שגם אליה אנחנו מתכוונים לשלוח מכאן משתתפים. בתחום האנרגיה אנחנו מתכננים משלחת מישראל, שתתרכז בנושאי אוף-גריד. בתחום המים נתרכז השנה בהבאת משלחת דרום אפריקנית לישראל לתערוכת ווטק. כמובן שאתם מוזמנים לפנות אלינו ישירות לקבלת עזרה פרטנית במציאת שותפים או קשרים בתחומים אלו.

תחום החינוך, עליו אכתוב בקרוב, נמצא גם הוא מצד אחד בבעיה עם הישגים נמוכים, אולם מצד שני התחום מקבל כיום תנופת השקעות. המונח "טבלט לכל תלמיד" שגור כרגע בפי הפוליטיקאים ויש כבר צעדים ראשונים בתחום. בחודש יולי נערוך כאן פעילות בתחום טכנולוגיות חינוך. פעילות זו הינה חלק מהפעילות המתוכננת בתחום ה-ICT הכוללת משלחות לכאן ולארץ בתחומי הטלקום והסייבר סקיוריטי.

גם בשנה החולפת היקף היצוא הישראלי לדרום אפריקה במטבע מקומי המשיך לעלות. חברות ישראליות חדשות הקימו כאן חברות בת או מינו מפיצים. סימנים ראשונים מראים, שמגמה זו הולכת להמשיך שכן העניין של היצואנים הישראלים בשוק כאן הולך וגובר.
שתהיה שנת 2015 שנת שיא ביצוא הישראלי לדרום אפריקה!

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל