משחק ליגת האלופות? הצפייה לא מובטחת

הכל מוכן. השתייה, הפיצוחים ועוד מעט מתחיל המשחק בליגת האלופות. אבל האם נוכל לצפות במשחק הערב? בהחלט יש סיבה לאופטימיות. כבר היינו היום ללא חשמל אחר הצהריים במשך כארבע שעות, כך שאנחנו כנראה לא צפויים לעוד הפסקת חשמל הערב. בשבועות האחרונים אנחנו סובלים מהפסקות חשמל תכופות וארוכות. Load shedding, הפסקות חשמל יזומות, שהיו כאן דבר שבשגרה לפני כשלוש שנים, חזרו להיות מחזה שכיח. חברת החשמל (Eskom) וחברת אספקת החשמל העירונית מפרסמות באתרים שלהן את הלו"ז הצפוי לניתוקים יזומים. היום בכלל לא היה התור שלנו.

אז מה בעצם קרה כאן? למה חזרו הפסקות החשמל? חברת החשמל של דרום אפריקה נמצאת מזה זמן רב בכושר ייצור קרוב מאוד לדרישה. יש לכך מספר סיבות. מצד הביקושים, האוכלוסייה גדלה, תהליך העיור מוסיף ביקושים וגם הסקטור העסקי מנסה לגדול. מצד האספקה, ישנן מספר בעיות. תחנת כח פחמית חדשה, הנמצאת בשלבי בנייה והייתה כבר אמורה להתחיל לפעול לפני כשנתיים, טרם נכנסה לפעילות. בעיות איכות וכח אדם ממשיכים לדחות את תחילת פעילותה, כאשר הפעלת השלב הראשון (MW800) מתוכננת כעת לתחילת 2015. מצד שני, תחנות הכח הישנות, שחלקן כבר אמורות היו לצאת לפנסיה לא תוחזקו כנדרש והתקלות שם הן דבר שבשגרה. לפני מספר שבועות, קרס סילו פחם בתחנת כח מרכזית וחשובה, תקלה שייקח חודשים לתקן. בנוסף לכך, יש בימים האחרונים בעיה באספקת סולר לתחנות הכח המונעות בדלק.

חצי שעה למשחק. סדרת הפסקות קצרות בנות כמה דקות מורידה את מפלס האופטימיות.

Eskomהבעיות של חברת החשמל אינן רק באספקה, אלא גם בשורת הרווח. חברת החשמל יצאה לאחרונה בקריאה לעובדים לצאת לפנסיה מוקדמת על מנת להקטין את הלחץ על תקציב הפעילות. הבעיה היא גם ניהולית ורק בספטמבר נכנס לתפקידו מנכ"ל חד,ש לאחר שהחברה התנהלה מספר חודשים ללא מנכ"ל קבוע. ההפסדים של החברה נובעים גם מחוסר יעילות וגם מעלויות ייצור גבוהות יותר, בשל הצורך להפעיל תחנות כח רזרביות המונעות בדלקים. בשל לחץ של חברת החשמל על הרגולטור, פורסם לאחרונה שבתחילת השנה יועלו תעריפי החשמל. מחיר החשמל לצרכן עלה בשנים האחרונות בעשרות אחוזים. בעבר הייתה דרום אפריקה אחד המקומות הזולים ביותר בחשמל, דבר שניתן לראות בכל בית זרוע ספוטים וכיריים חשמליות, בו אני מבקר.

מעבר להשפעות המיידיות על רווחת התושבים ועל התפתחות הכלכלה, יש למצב גם השפעות מקרו-כלכליות. אחת הסיבות, שנמנו בהורדת הדירוג האחרונה, שביצעה סוכנות הדירוג מודיז (Moody's) לכלכלת דרום אפריקה, הייתה תשתית החשמל. בעיות באספקת החשמל מונעות את התפתחות הכלכלה ומשפיעות גם על תכניות התרחבות של מפעלים והשקעות במדינה.

אז מה בעצם נעשה כאן לשיפור המצב? משרד האנרגיה וחברת החשמל מנסים לדחוף תכנית שאפתנית לקידום אנרגיה חלופית. הבעייה היא, שהתהליכים ארוכים וכן שחברת החשמל מפגרת בעבודות התשתית, שיאפשרו את חיבור תחנות הכח החדשות לרשת. הממשלה התחילה גם לחתום על הסכמי מסגרת, בינתיים עם רוסיה, צרפת וסין לייצור חשמל מאנרגיה גרעינית. היא חתמה גם על הסכם עם ממשלת קונגו DRC לאספקת חשמל מתחנת הכח ההידרואלקטרית העצומה, שאמורה לקום שם. בכל המקרים מדובר בהסכמים ופרויקטים, שלא יזרימו חשמל בשנים הקרובות. חברת החשמל מצידה מנסה לעודד חיסכון בחשמל בפרויקטים שונים, כמו מתן תמריצים להתקנת דודי שמש. צרכני החשמל הגדולים מצידם מחפשים פתרונות הן לייצור עצמאי והן לחיסכון בחשמל.

החדשות הטובות? גם צפינו במשחק עד תומו וגם הקבוצה שלנו ניצחה. החדשות הטובות עוד יותר הן, שחברות ישראליות יכולות להרוויח ממצוקת החשמל. יחד עם מכון היצוא, אנחנו מתכננים משלחת של חברות ישראליות בתחום האנרגיות המתחדשות והתייעלות אנרגטית לתחילת 2015. אם אתם מעוניינים להשתתף אנא צרו עימי קשר בהקדם.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל