רוצים להשקיע בתחום התקשורת בטנזניה? תקנות חדשות עשויות להקל עליכם

בשנת 2010 חוקקה ממשלת טנזניה שני חוקים על מנת לעודד מצד אחד את הבורסה המקומית ומצד שני להגביר את השקיפות התאגידית. במסגרת החקיקה, אמורות חברות הטלקום והכרייה להירשם למסחר בבורסה של דאר-א-סלאם. החוק, שהיה אמור להיכנס לתוקפו, נדחה בשל תהליכים רגולטוריים וחקיקתיים, אולם לאחרונה הודיע מקאמבה (Makamba), סגן שר התקשורת, מדע וטכנולוגיה, שהממשלה נמצאת בשלבים האחרונים לקראת המהלך, שצפוי להיות מושלם בשנה הבאה עת החברות ירשמו למסחר.

טנזניה, עם כ-50 מיליון תושבים, היא הכלכלה השנייה בגודלה במזרח אפריקה. בשנים האחרונות היא מציגה צמיחה של כ-7% בשנה וזו גם תחזית הבנק העולמי לשנים הקרובות. אולם, עדיין מדובר באחת המדינות העניות בעולם עם תל"ג לנפש של כ-500$ בלבד. אחד מהסקטורים, האחראים לצמיחה, הוא תחום התקשורת. נכון להיום יש קרוב ל-30 מיליון מנויים בטנזניה, המייצגים אחוז חדירה של כ-60%. סקטורים נוספים, התומכים בצמיחה, הם סקטור הפיננסים וכן סקטור הבנייה, שאמור להמשיך להציג צמיחה בשל הגידול בעיור. כ-75% מהמועסקים במדינה עושים זאת בתחום החקלאות האחראי לכרבע מהתל"ג. תקווה גדולה נוספת היא גילוי מרבצי גז טבעי לאחרונה, אולם ייקח לפחות 7 שנים עד שפירות ממצאים אלו יגיעו לידי מימוש.

חברת התקשורת המובילה בטנזניה היא וודאקום טנזניה (Vodacom Tanzania), חברת בת של וודאקום (Vodacom) דרום אפריקה והשחקניות הנוספות הן בהרטי איירטל (Bharti Airtel) ההודית, עליה כבר כתבתי לאחרונה, טיגו טנזניה (Tigo Tanzania), חברת בת של מיליקום (Millicom) השבדית וזנטל (Zantel), חברת בת של אטיסלאט (Etisalat). לאחרונה קיבלה ויאטל (Viettel Mobile), הווייטנאמית רישיון להקמת רשת דור שלישי. החברה, בבעלות ממשלת וייטנאם המופעלת על ידי משרד ההגנה, מתכננת להשקיע כמיליארד דולר ולעלות לאוויר בחודש יולי הקרוב. במסגרת החוק החדש לרישום בבורסה מחויבות, אגב, חברות חדשות לבצע את הרישום תוך 3 שנים מקבלת הרישיון.

בבורסה של דר-א-סלאם ה-DSE, רשומות כיום רק 13 חברות בעוד 7 חברות נוספות, כגון חברת התעופה הקנייתית רשומות למסחר כפול. הממשלה ביצעה לאחרונה צעדים נוספים לתמרוץ הבורסה והפיכתה לאטרקטיבית יותר עבור משקיעים זרים, כאשר ביטלה את המגבלה על רכישת יותר מ-60% מחברה על ידי גורם זר. בשנת 2013 עלה מדד המניות בכ-50%! שווי השוק המצרפי של החברות המקומיות בבורסה עומד כיום על כ-6 מיליארד דולר. ברור שרישום חברות הסלולאר, במידה ואכן יצא לפועל, עומד לשנות את התמונה בבורסה מנומנמת זו מהקצה לקצה.

אפריקה, כיבשת עם צמיחה גבוההafrica-logo ומעמד ביניים גדל, נמצאת כיום בתנופת השקעות ותחום הטלקום הוא כאמור אחד השוקים עם הפוטנציאל הגבוה והצמיחה המהירה. השבוע תשתתפנה עשרות חברות ישראליות בתערוכת אפריקהקום בקייפטאון דרום אפריקה, התערוכה המובילה בתחום התקשורת באפריקה. הנספחות המסחרית ביוהנסבורג מסייעת לחברות המופיעות בביתן הישראלי בחסות מכון היצוא בתיאום פגישות עם מפעילות, אינטגרטורים, ספקיות אינטרנט ושחקנים נוספים בענף מרחבי היבשת.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל