מגמות בתחום התקשורת באפריקה

לאחרונה התבשרנו, כי Airtel ההודית עברה את רף 300,000,000 המנויים. אל תלחצו חזור על מנת לבדוק שאתם בבלוג הנכון. אתם קוראים את הבלוג העוסק באפריקה, אבל אפריקה הפכה מזמן למגרש המשחקים של כל הענקיות העולמיות. האמריקנים מנסים אולי להשיג דריסת רגל באפריקה אבל הן הסינים והן ההודים כבר מזמן שחקנים ראשיים כאן.

לאפריקה שתי "תכונות" מאוד מושכות, משאבי טבע אדירים ומנוע צמיחה עתידי כשמביטים על כח עבודה ומעמד ביניים.ענף הסלולאר הינו ענף חוצה גבולות בו שחקניות בינלאומיות ענקיות מתחרות אחת בשנייה על השווקים. אירטל ההודית היא המפעילה השלישית בגודלה באפריקה. יש לה ביבשת יותר מ-70 מיליון לקוחות הפרוסים על פני 17 מדינות. היא בעצם החברה המכסה את מספר המדינות הגדול ביותר ביבשת. המתחרות העיקריות שלה ביבשת הן שתי הענקיות הדרום אפריקניות, MTN ו-Vodacom, חברת בת של Vodafone הבריטית. ל-MTN לה גם פעילויות באיראן, סוריה ומדינות נוספות.

חברה הודית אחרת הפועלת במזרח אפריקה הינה YuMobile. החברה לה 2.5 מיליון מנויים בקניה איבדה תוך שלושה חודשים 100,000 לקוחות והבעלים, Essar Group, מעוניינים לצאת מהשוק, לטענתם בשל התחרותיות הגוברת המכרסמת בריווחיהם. המועמדת המובילה לקניית החברה הינה ספאריקום (Safaricom), החברה המובילה בקניה הנמצאת בבעלות חלקית ובניהול של Vodafoneהחברה הציעה בשבוע שעבר 120 מיליון דולר עבור החברה, שנקנתה אך לפני 6 שנים עבור 145 מיליון דולר מחברת אקוונט (AquaNet) הזימבבווית. רשויות התקשורת בקניה אישרו את המכירה, אולם המילה האחרונה טרם נאמרה כאשר גם אירטל ההודית, אותה כבר הזכרנו מוזכרת כמועמדת לביצוע הרכישה.

אחת המגמות הבולטות כיום בתחום הטלקום באפריקה הינה העברת ניהול התשתיות, ובעיקר אתרי האנטנות, לידי חברות המתמחות בכך. המטרה הינה חיסכון בעלויות התפעול השוטף (OPEX). גם כאן אנו פוגשים שוב את חברת אירטל, שמכרה לאחרונה 3,100 אתרים בניגריה לחברת Helios Towers Africa. החברה הזו, שבין המשקיעים בה קרן אולברייט (Albright Stonebridge Group) בראשות מדליין אולברייט (Madeleine Albright), מנהלת כבר יותר מ-4,000 אתרים בקונגו (DRC), גאנה וטנזניה.

 

logo-download-africa-with-date

 

באמצע נובמבר תיערך בקייפטאון תערוכת אפריקהקום (AfricaCom 2014), התערוכה החשובה ביבשת בתחום התקשורת. עשרות חברות ישראליות יציגו בתערוכה, עשרים מהן במסגרת הביתן הלאומי, המאורגן בידי מכון היצוא והנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בשגרירות ישראל בדרום אפריקה.המשיכו לעקוב אחרי הבלוג שלנו שימשיך לעסוק בתחומי התקשורת בחודשיים הקרובים.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל