הפיכה בלסוטו – ההיית או חלמתי חלום?

הסאגה בלסוטו, הממלכה הקטנה וההררית, נמשכת כבר כחודש, אבל עד לרגע זה לא לגמרי ברור מה קרה שם והאם בכלל הייתה שם הפיכה. לסוטו, הממלכה הקטנה השוכנת בלב דרום אפריקה נקראת גם הממלכה הגבוהה בעולם. אמנם יש מקומות עם רום גבוה יותר, אולם אין מדינה שבה גובה המינימום גבוה כמו בלסוטו, 1,400 מטר מעל פני הים. למרות שעל המפה לסוטו נראית קטנה הרי ששטה הוא כ-30,000 קמ"ר, שטח הגדול מישראל, אבל רק 2 מיליון תושבים מתגוררים שם.

מאז קבלת העצמאות מהבריטים ב-1966
ידעה הממלכה הקטנה משברים והפיכות, ואף נכבשה לזמן קצר על ידי כוחות אזוריים בהובלת דרום אפריקה. עם זאת, נראה היה, שמתחילת שנות האלפיים העניינים שם קצת נרגעו. כל זה היה נכון עד לחודש שעבר. הסיפור פרץ לתודעה עם הימלטות ראש הממשלה לדרום אפריקה בסוף אוגוסט. בתחילה נטען, שכוחות מיוחדים של דרום אפריקה חילצו אותו, אבל מאוחר יותר הכחישה דרום אפריקה כל מעורבות. אולם, למרות שהצבא השתלט על כמה תחנות משטרה והחרים שם נשקים הרי שלטענת דובר הצבא, כבר למחרת הבריחה, לא הייתה שום הפיכה והצבא חזר לבסיסיו.

אז למה סוערות הרוחות? מאז 2012 ישנה ממשלה קואליציונית בה ראש הממשלה וסגנו יריבים. ראש הממשלה שחשש מהצבעת אי אמון פיזר, באישור המלך, את הפרלמנט לפני מספר חודשים. גם כאן הטענות רבות וסותרות. סגן ראש הממשלה הועמד לפני מספר חודשים לדין בהאשמת שחיתות, שלטענתו נתפרו לו. מצד שני, יש המאשימים את ראש הממשלה בשחיתות וקרבה גבוהה מידי למשפחת גופטה הדרום אפריקנית, המעורבת במספר פרשיות עם נשיא דרום אפריקה. המשפחה אף זכתה בדרכונים דיפלומטיים של לסוטו, לטענת הנשיא בשל קידום השקעות למדינה שהם עמדו לערוך.

ואם בכלכלה והשקעות עסקינן, הרי שנספח מסחרי אינו יכול לכתוב על המדינה בלי קצת מספרים או "אינדיקטורים כלכליים". ובכן, הלוטי, המטבע המקומי צמוד לראנד הדרום אפריקני, בדיוק כמו הלינגני הסוואזי. התל"ג לנפש נמוך מ-2,000$ והאבטלה עומדת על 25%, בדומה לדרום אפריקה. האינפלציה כרגע היא סביב ה-6.5% ומאזן הסחר בסחורות שלילי ביותר. עם זאת לסוטו מייצאת הן מים והן אנרגיה ממקורות הידרו-אלקטריים לדרום אפריקה. דבר זה מפצה במידה מסויימת על הירידה ביצוא הטקסטיל ,שידע ימים טובים יותר עקב הסכם AGOA, אך נפגע קשות מהתחרות הגוברת עם המזרח.

וחזרה להפיכה. ייתכן והסיפור הוא בכלל סביב הרמטכ"ל המודח? ראש הממשלה פיטר לאחרונה את הרמטכ"ל קמולי (Lt Gen Tlali Kamoli), המקורב ליריבו סגן ראש הממשלה, ומינה לו מחליף, דבר שלא התקבל היטב בשורות הצבא. הצבא של קמולי טען בהתחלה, כי ביצע את הפשיטות על תחנות המשטרה, מכיוון שהמשטרה עמדה לחמש מפגינים נגד השלטון והצבא חשש מאי היציבות שתיווצר. בפועל יש כיום שני צבאות בלסוטו. הצבא של הרמטכ"ל המודח, הכולל את יחידות העילית של הצבא והמודיעין. לטענת השלטון, הצבא המורד גם פשט על כל מחסני הנשק של הצבא ומחזיק כעת בכל האמל"ח. מנגד ניצב הצבא בראשות הרמטכ"ל החדש שמונה, שטוען שאין לו איך לחמש את חייליו. הרמטכ"ל המודח מתחבא, לפי דיווחים שונים, בהרים בקרבת מסרו (Maseru) הבירה, אולם על פי דיווחים אחרים הוא נראה מסתובב בעיר הבירה עם שיירה שלמה מבלי שאיש ניסה לעוצרו. לטענת המשטרה, מעצרו של קמולי, החשוד בבגידה שעונשה מוות, עלול לדרדר את המדינה לשפיכות דמים.

בינתיים חזר ראש הממשלה הנמלט לממלכה תוך הבטחה למדינות האזור לכנס את הפרלמנט מחדש. זוהי אחת הדרישות של מדינות SADC, הקהילה לפיתוח אפריקה הדרומית, שדורשות גם את הקדמת הבחירות. אולם נכון לעכשיו, ראש הממשלה ממשיך לדחות את כינוס הפרלמנט, לטענתו בגלל שאינו יכול, ללא צבא חמוש, להבטיח את הסדר הציבורי ודורש כתנאי מקדים את מעצרו של קמולי. מדינות SADC מינו את סיריל רמפוזה (Cyril Ramaphosa), סגן נשיא דרום אפריקה למתווך והוא נמצא בימים אלו על הקו בין פרטוריה למסרו.

מבולבלים? גם אנחנו. הפיכות אינן דבר נדיר באפריקה, שעדיין מנסה להגיע ליציבות. מבין מדינות האיחוד הכלכלי של מערב אפריקה למשל, רק סנגל לא עברה אף הפיכה מאז קבלת העצמאות מהמעצמות הקולוניאליסטיות. מה זה אומר עבורנו? מצד אחד, צריך לנקוט במשנה זהירות וצריך לוודא שאם פועלים במדינה לא יציבה צריך לא לשים את כל הביצים בסל אחד שכן אובדן מקור התמיכה יכול להשמיט את הבסיס לפעילות במדינה. מצד שני, המדינות הללו סובלות עקב אי היציבות ממגוון בעיות, בהן לחברות ישראליות פתרונות. ראשית כל תחום התשתיות נמצא בדרך כלל בתחתית סדר העדיפות ואינו במצב טוב. דבר זה נכון גם עבור תשתית החינוך. בנוסף סובלות מדינות אלו מאחוזי עוני גבוהים, תל"ג נמוך, אבטלה גבוהה ובדרך כלל גם אחוזי תחלואה גבוהים. ולמה זו הזדמנות? למי שטרם שמע על תיאוריות בסיס הפירמידה כדאי להתחיל ללמוד על הנושא. יש סיבה שהן המערב והמזרח לוטשים עיניים לאפריקה.

באחד הפוסטים הקרובים אני מבטיח להרחיב בנושא ההזדמנויות העסקיות שטמונות באוכלוסיות העניות ביותר בעולם.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל