אנחת רווחה בדרום אפריקה עם פרסום נתוני התמ"ג לרבעון השני

לאחר שברבעון הראשון של 2014 רשמה כלכלת דרום אפריקה צמיחה שלילית של 0.6% היה חשש רב במשק המקומי שרבעון נוסף של התכווצות יהפוך את המשק באופן רשמי לכלכלה במיתון. ולא שלא היו סיבות לחשוש לכך. דרום אפריקה יוצאת רק עכשיו מסדרת שביתות, 5 חודשים בענף המכרות וחודש בתעשיית המתכת, שפגעו אנושות בתפוקה התעשייתית. בנוסף האווירה במשק אינה חיובית והממשלה החדשה-ישנה שנכנסה רק לאחרונה לתפקידה לא משדרת תנופת עשייה ופיתוח.

למרבה המזל, ואכן מדובר במזל ועל כך בהמשך, הנתונים שפורסמו השבוע הראו צמיחה של 0.6%. ולמה מזל? ובכן, התרומה המכריעה לנתוני הצמיחה הגיעה מענף החקלאות שרשם גידול של כמעט 5%. לפני שרצים לחגוג את התקדמות החקלאות בדרום אפריקה צריך להבין שהסיבה לגידול החד אינה נעוצה במיכון או תיעוש אלא ביבולי שיא. אלו נתונים משמחים אמנם, וייתכן שיעזרו לעצור את מחירי הסחורות והאינפלציה הגבוהה אולם אין כאן שום שינוי מבני או גידול בר קיימא. הגידול החד הזה חיפה על קיטון הן בתחום הכרייה והן בתעשייה, שני הקטרים המרכזיים שאמורים להוביל את המשק קדימה.

ובתמונה הגדולה יותר? לדעת כלכלנים רבים עדיין לא הורגשה כל ההשפעה של השביתה בתעשיית המתכת ולא ברור אם ענף הכרייה הצליח להתאושש ברבעון השלישי. בשל כך הורדו התחזיות השנתיות כאשר הבנק המרכזי צופה שהצמיחה ל-2014 תעמוד על 1.7% בלבד. זוהי ההורדה השנייה השנה של התחזית לאחר שבמרץ כבר תוקנה התחזית כלפי מטה ל-2.1%. אם אכן התחזית תתממש הרי שיהיה מדובר בשנה הגרועה מאז שנת המיתון 2009.

עם אינפלציה של קצת למעלה מ-6%, מחוץ לטווח שהגדירה הממשלה, ועם אחוזי אבטלה רשמיים של 25% אין באמת סיבה גדולה לאופטימיות. גם לפי הממשלה נדרשת צמיחה של 5% על מנת להקטין את האבטלה. דרום אפריקה היא אמנם הכלכלה המפותחת ביותר באפריקה שמדרום לסהרה והשנייה בגודלה אחרי ניגריה אולם שאר מדינות הסביבה ממשיכת להציג נתוני צמיחה מרשימים מה שהופך אותן לאטרקטיביות יותר עבור משקיעים. סוכנויות דירוג האשראי כבר הורידו את דירוג האשראי של דרום אפריקה ולכן לא צפויה ירידה נוספת. בשבוע שעבר הורידה סוכנות הדירוג מודיז את דירוג האשראי של ארבעת הבנקים הגדולים בשל חוסר צמיחה כלכלית והתמוטטות אפריקן בנק שעסק בהלוואות בסיכון גבוה.

עם זאת, מפלגת השלטון קיבלה כמובן בברכה את הנתונים שהוכיחו לטענתה את עוצמת המשק בהתמודדות עם השביתות הרבות בעוד מפלגות האופוזיציה תוקפות את הממשלה שלא מצליחה להביא לאחוזי צמיחה שייתנו סיכוי כלשהו ליצירת מקומות תעסוקה. שער הראנד נשאר יציב לאחר פרסום הנתונים. גם הריבית לא צפויה להשתנות בטווח הקרוב מאוד כך שאפשר למצוא כמה אינדיקטורים כלכליים שמשדרים אופטימיות.

כפי שראיתם החקלאות היא כרגע הקטר שמושך את המשק. הממשלה הכריזה על יעדים מאוד שאפתניים בתחום, שאמור לייצר תעסוקה רבה. אם אתם בתחום החקלאות בהחלט יש לכם מה לעשות בדרום אפריקה ועל כך בפוסט קרוב.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל