דרום אפריקה לא מה שחשבתם

דרום אפריקה לא מה שחשבתם: הצהרה מפתיעה לגבי הסחר עם ישראל בעוד התקשורת מתעסקת במשפט בינלאומי

ישנה נטייה לחשוב שממשלת דרום אפריקה עוינת את ישראל ובעיקר בסבב הנוכחי עם החמאס נמצאת בצד השני. כדאי לשקול מחדש את ההנחה הזאת. נכון שגורמים בדרום אפריקה, כולל במפלגת השלטון יצאו בהצהרות מאוד חד צדדיות, אבל לשם שינוי הממשלה הייתה הרבה יותר מאוזנת. במהלך המבצע הקרקעי של צה"ל בעזה אף ביקרה משלחת דרום אפריקנית בכירה שמונתה על ידי הנשיא על מנת לעזור במאמצי התיווך.

בשבוע שעבר, הנשיא זומה, שהשתתף יחד עם רוב מנהיגי אפריקה בוועידת הפסגה ארה"ב – אפריקה, אמנם גינה את ישראל אבל לשם שינוי לא שכח לבקר גם את החמאס. במקביל הודיע משרד התמ"ס הנמצא תחת לחץ גדול מצד קיצונים ותנועת ה-BDS  שאין שום כוונה להטיל מגבלות על הסחר עם ישראל. גוף נוסף שהיה נתון ללחץ כבד אך לא נכנע הוא חברת Woolworths. הארגונים הקיצוניים, יחד עם המשמרת הצעירה של מפלגת השלטון וועד העובדים המרכזי, קראו לרשת להוריד מהמדפים סחורה ישראלית ולא היא תוחרם. בתגובה הודיעה הרשת, שאין לה שום השתייכות פוליטית ושכל מוצריה מסומנים באופן מלא, כך שכל אחד יוכל לבחור מה הוא קונה. הרשת טענה שרק פרומיל ממוצרי המזון שהיא מוכרת, בעיקר תוצרת טרייה, מגיע מישראל.

צריך לזכור שלמרות הנטייה של התקשורת העולמית לדווח על מה שקרה בעזה כ"טבח" בדרום אפריקה, אזכורים לטבח בתקשורת הם בעיקר סביב הריגת 34 כורים על ידי שוטרים החודש לפני שנתיים. וועדת חקירה נשיאותית הבודקת את הנסיבות שהובילו לירי עדיין יושבת על המדוכה ובשבועות האחרונים שמעו את העדות של אדון X, עד מדינה ששמו נותר חסוי. מדובר באחד העובדים שטוען שהאיגוד יזם רציחת שומרים, שוטרים ומנהיגים באיגוד יריב שלא הצטרף לשביתה. העדות שלו עלולה להפליל את מנהלי האיגוד בגרימת אלימות וכן לעזור להגן על התנהגות המשטרה.

השבוע נשמעה העדות של סיריל רמפוזה (Cyril Ramaphosa), שמכהן כיום כסגן הנשיא. לפני שנתיים הוא היה סגן נשיא מפלגת השלטון והוא גם מחזיק מניות וחבר דירקטוריון בחברת לונמין (Lonmin), החברה ש-34 מעובדיה נהרגו בידי השוטרים. הטענה המרכזית נגדו היא, שהפעיל לחץ על המשטרה לנקוט יד קשה עם המפגינים, דבר שהוא מכחיש. טענות אחרות המועלות נגדו הן, שהוא בחש בסיפור,כי לא רצה לתת הישגים פוליטיים לג'וליוס מלמה (Julius Malema), שפרש ממפלגת השלטון והיה בדרך להקים מפלגת עובדים מיליטנטית וכי לא עשה מספיק לקידום העובדים.

המילים משפט בינלאומי גם נשמעות כאן תדיר אבל זה בהקשר למשפטו של אוסקר פיסטוריוס (Oscar Pistorius), הידוע בכינוי "בלייד ראנר", שהגיע לשלב הסיכומים ומעורר עניין רב בתקשורת הבינלאומית. כזכור, אין מחלוקת על כך שאוסקר ירה בחברתו הדוגמנית בליל יום האוהבים ("וולנטיינז דיי") לפני כשנה וחצי. השאלה העיקרית היא האם מדובר ברצח בכוונה תחילה, כפי שמנסה התביעה להוכיח, או שאוסקר באמת ובתמים ירה בה בשוגג בחושבו שמדובר בפורץ. ההגנה העלתה שלל טיעונים שחלקם מקוריים ביותר. בין הטענות שנשמעו, שצרחות האישה, שהשכנים העידו ששמעו, היו של אוסקר עצמו שנוטה להיות בעל קול גבוה כשהוא במצוקה, שמה שנשמע במקור כיריות היו בעצם מכות הגרזן איתו ניסה אוסקר לפרוץ את הדלת ועוד מגוון טענות משפטיות כגון היות אוסקר בעל אישיות שנלחצת בקלות. המשפט אף הופסק ואוסקר נשלח, במהלך שאינו אופייני להליך המשפטי כאן, לחודש הסתכלות. ההגנה טוענת גם שהמשטרה "זיהמה" את זירת הפשע וכן הטילה ספק בעדותם של בני זוג שהעידו שמעו אותו הדבר דבר שגרם לתביעה לטעון שמדובר בעדות מתואמת. פסק הדין אמור להינתן ב-11 לספטמבר, תאריך שיקבל משמעות חדשה בפולקלור הדרום אפריקני ללא קשר לתוצאות המשפט.

אז כפי ששמעתם לעיל, דרום אפריקה פתוחה לעסקים לחברות ישראליות. הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בדרום אפריקה תשמח לעזור לכם בצעדיכם הראשונים באזור.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל