מנהיגי אפריקה תופסים אמריקה. או להיפך

בימים אלו נערכת בוושינגטון ועידת פסגה ארה"ב-אפריקה בהשתתפות שורה ארוכה של מנהיגים אפריקאים. מטרתו המוצהרת של הכינוס היא "הדגשת המחויבות של ארה"ב להתפתחות, ביטחון ודמוקרטיה של היבשת ותושביה". כמובן שחיזוק הקשרים עליהם מדובר מושתת הרבה מאוד על השקעות כלכליות. צריך לזכור, שהסחר של ארה"ב עם אפריקה עומד כיום על קצת יותר משליש מהסחר של היבשת עם סין. עובדה זו בהחלט מטרידה את האמריקנים והנשיא אובמה אף עקץ לאחרונה את הסחר של היבשת עם סין באומרו ש"צריך להבטיח שהעובדים המקומיים ייהנו  מפרויקטי תשתית ושלא יהיה מדובר רק על בניית כבישים שיובילו מהמכרות לנמל לשנחאי".

אולם ייתכן והמאמץ האמריקני מגיע מאוחר מדי. לדעת כלכלנים שונים, האמריקנים כבר איבדו את היבשת לטובת הסינים. סין, שהסחר שלה עם אפריקה עבר את זה של האמריקנים רק לפני 5 שנים, דוהרת קדימה באין מפריע, כאשר דאגתה העיקרית היא אבטחת אספקת חומרי הגלם מאפריקה, שאדמתה היא העשירה בעולם במחצבים היקרים. לשם כך היא משקיעה באופן עקבי בתשתיות ובהשגת דריסת רגל כלכלית במדינות אפריקה. מצד שני, העובדה שבכנס משתתפים מנהיגים מיותר-40 מדינות מתוך 54 מדינות ביבשת, בהחלט הישג מדהים, מראה שהמילה האחרונה על ליבה של אפריקה טרם נאמרה.

האמריקאים אינם היחידים שמנסים להדק את הקשרים עם אפריקה, היבשת שצפויה להפוך למשמעותית יותר ויותר בעשורים הקרובים. לפני כחצי שנה נערכה בבריסל הפסגה הרביעית של האיחוד האירופי עם האיחוד האפריקני, פסגה שמשכה 90 משלחות, שייצגו סה"כ 60 מדינות. מזכיר המדינה, ג'ון קרי, ציין בפתיחת הכינוס מדוע אפריקה כה חשובה. בין הנתונים שמסר העובדה, כי מבין 15 הכלכלות, הצפויות לצמוח בקצב המהיר ביותר בעולם, 10 הן מאפריקה. כמו כן, הוא ציין שבשנת 2040 יהיה כח העבודה באפריקה גדול מזה של סין או הודו. אציין רק במאמר מוסגר, שלמרות נתונים אלו קשה להתייחס לאפריקה כאל מקשה אחת. היבשת עדיין סובלת ממתיחויות בתוך מדינות ובין מדינות ואיכות התשתית והחינוך ירודה ביותר. כמובן שכאן טמונות גם הזדמנויות, אבל עדיין לא ניתן להתייחס לאפריקה כמו אל סין או הודו ואפילו לא כמו לאיחוד האירופי.

כאמור, במוקד העניינים נמצאת גם הכלכלה. במקביל לוועידת הפסגה נערך גם פורום עסקי בחסות משרד המסחר האמריקני, בו משתתפים מאות אנשי עסקים אמריקנים ואפריקנים בנוסף למנהיגים. במסגרת הכנס הזה צפויות, לטענת שרת המסחר האמריקנית, הכרזות על עסקאות חדשות בשווי של קרוב למיליארד דולר. כמובן ש"אחד הפילים בחדר" הוא הסכם AGOA, המעניק הטבות ליצוא אפריקני לארה"ב. ב-2015 יפוג תוקפו של ההסכם ובעוד אובמה בטוח שההסכם יחודש, גם הוא מבין שיש צורך לבצע עדכונים בהסכם השנוי במחלוקת. ההסכם שנחתם בשנת 2000, מעניק הטבות סחר למדינות נבחרות בתת היבשת בתחומים מסוימים. מבין 41 המדינות החברות בהסכם הנהנות העיקריות הן ניגריה, אנגולה ודרום אפריקה. גם עבור לסוטו, סווזילנד, קניה ומדגסקר מהווה ההסכם אבן בUS-Africa Summit- Obamaניין חשובה בסחר עם ארה"ב.

אולם, כמו תמיד ישנה גם ביקורת על קיום הכנס. ארגוני זכויות אדם שונים הפגינו ומפגינים נגד קיום הכנס בשל טענות להפרת זכויות אדם ביבשת. בין טענות ארגוני זכויות האדם בין היתר העובדה, כי הומוסקסואליות אסורה ב-37 מדינות ביבשת, כאשר בחלקן העונש נע בין מאסר עולם להוצאה להורג.

המוחים קראו לאובמה גם "לקחת לשיחה" מנהיגים מסוימים כגון מנהיג גינאה המשוונית, הפוגעים לטענתם בזכויות האדם במדינתם. ישנם גם המתנגדים להכללתה של מרוקו, הכובשת את סהרה המערבית והמדינה היחידה ביבשת שאינה חברה באיחוד האפריקני. גם סגן הנשיא, ג'ו ביידן, שפך קצת מים צוננים על משתתפי הכנס והזהיר מהשחיתות הפושה ביבשת, שלטענתו מרחיקה את הדמוקרטיה, חונקת התפתחות כלכלית ומרחיקה משקיעים, מה שמונע בסופו של דבר את ניצול המשאבים לקידום האוכלוסיות החלשות ופוגע במוכנות הצבאית. השחיתות יוצרת, לטענתו, גם חשיפה למניפולציות של גורמים זרים ובחישה בנעשה במדינות הריבוניות על ידי גורמים אלו.

כמו בכל מסיבה נוצצת תמיד מעניין לראות מי ומי בבאים ויותר מכך מי לא הגיע או לא הוזמן. מנהיגי סיירה-לאון וליבריה ממערב אפריקה לא הגיעו בשל התפרצות נגיף האבולה. לפי טענות מסוימות, רצו האמריקנים לבדוק את המנהיגים ממערב אפריקה, שהגיעו לכינוס, להמצאות הנגיף, דבר שגרם לכעס רב. ברשימת הלא מוזמנים נמצאים מוגאבה מזימבבווה, נשיא סהרה המערבית, שאינה מוכרת ע"י ארה"ב ומנהיגי הרפובליקה המרכז אפריקאית (CAR), אריתראה וסודן. במדינות אלו משטרים שטרם הוכרו ע"י ארה"ב או כאלו החשודים בפשעים נגד האנושות.

כאמור, באפריקה טמונות לא מעט הזדמנויות עסקיות ובמצב הנוכחי בו רמת הסכסוכים בשפל יחסי, השקיפות השלטונית משתפרת, הולך ונוצר מעמד ביניים משמעותי והשקעות זרות רבות זורמות ליבשת אסטרטגיה של חברה הרוצה להתפתח חייבת לכלול התייחסות לאפריקה. גם אם לא הוזמנתם לפסגה בוושינגטון, הנספחות המסחרית של משרד הכלכלה בדרום אפריקה תשמח לעמוד לרשותכם ולעזור לכם לקדם את חברתכם בדרום אפריקה והסביבה.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל