מפגש עסקים ישראל – קונגו

קונגו (Democratic Republic of Congo – DRC) נמצאת כיום בתנופת פיתוח. לאחר שנים רבות של אי יציבות פוליטית ומלחמות, נראה שקונגו נמצאת בדרך הנכונה לצמיחה כלכלית. קונגו, שקיבלה עצמאות מבלגיה ב-1960 סבלה באופן קשה במשך כ-30 שנות שלטון דיקטטורי של מובוטו, שלטון שכונה גם קלפטוקרטיה על שם השחיתות והמעילות של מובוטו ואנשיו. נפילתו של מובוטו לא עזרה למדינה, שסבלה מאז כמעט עשרים שנות מלחמת אזרחים ומלחמות עם שכניה. כתוצאה מהמלחמות הללו, רעב ומחלות קשורות נהרגו בשנים הללו לפי הערכות שונות בין מיליון ל-5.5 מיליון אזרחים, מחציתם ילדים. ישנם עדיין מוקדי מתיחות במזרח המדינה ולפי הערכות האו"ם יותר משני מיליון אנשים עדיין מוגדרים עקורים כאשר למעלה מ-200,000 מהם גרים במחנות פליטים במדינות השכנות.

השפה הרשמית בקונגו הינה צרפתית (אבל רוב המשתתפים בכנס שלנו דוברים אנגלית). כ-70 מיליון אזרחים הופכים אותה למרבה הפלא למדינה הפרנקופונית הגדולה בעולם ולמדינה ה-19 בעולם מבחינת אוכלוסייה. המדינה משתרעת על פני 2.3 מיליון קמ"ר, כך שזו המדינה הגדולה באפריקה אחרי אלג'יריה וה-11 בעולם בגודלה כאשר גודלה משתווה לכ 2/3 משטח האיחוד האירופי.

קונגו היא אולי המדינה העשירה בעולם באוצרות טבע. לפי הערכות, מדובר במטמון ששוויו יותר מ-20 טריליון דולר. כ-30% מיתרות היהלומים, תחום בו היא השנייה בעולם בהפקה, 10% מיתרות הנחושת ו-70% מיתרות הקולטן טמונים באדמתה. ב-2005 היווה יצוא המינרלים 90% מסך היצוא של המדינה. למרות כל משאבי הטבע, קונגו היא אחת המדינות העניות בעולם עם תל"ג לנפש של פחות מאלף דולר. לזכותם יאמר, שלפי דוחות שונים מדובר בנתונים חלקיים מאוד שכן חלק גדול מהכלכלה כלל אינו נמדד, כולל בענף היהלומים, בו תוצרת רבה מוברחת מחוץ לגבולות המדינה ואינה עוברת באפיקים המקובלים. בשנים האחרונות קצב הצמיחה עלה על למעלה מ-7% ותחזית הבנק העולמי היא להמשך קצב צמיחה דומה.

קונגו היא מדינה עניה גם בתשתיות. רשת הכבישים אינה מכסה את המדינה ואורכה קצת למעלה מ-2,000 ק"מ, חלקה במצב גרוע ביותר. מסילות הברזל ממחוז קטנגה העשיר אינן מגיעות לחוף האטלנטי בקונגו אלא באנגולה. פרויקט תשתית גדול האמור להתחיל להיבנות ב-2015 הוא סכר ותחנת כח הידרו אלקטרית בנהר הקונגו. הפרויקט, בשותפות עם דרום אפריקה, אמור בשלב הראשון לספק MW4,800, אולם בסוף הפרויקט התכנית היא להגיע לכ-MW40,000, פי שניים מהתפוקה של התחנה ההידרו-אלקטרית הגדולה בעולם כיום. מדובר במספיק חשמל להאיר את כל אפריקה.

בימים אלו הנספחות המסחרית של ישראל לדרום אפריקה מארגנת כנס ומפגשים עסקיים בין אנשי עסקים קונגולזים, דרום אפריקנים וישראלים. בכנס ישתתפו מספר שרים, גורמי ממשל ואנשי עסקים קונגולזים. הכנס יערך ביוהנסבורג בתאריכים 10-11 בספטמבר.

לפרטים נוספים ובמידה והנכם מעוניינים להשתתף, צרו קשר בהקדם עם הנספחות המסחרית. ההשתתפות לאנשי עסקים ישראליים בחינם, אך מספר המקומות מוגבל וההרשמה תהיה על בסיס כל הקודם זוכה.

לקריאה נוספת ניתן לעיין בדו"ח הבנק העולמי, ברשימת פרויקטים של הבנק העולמי במדינה ובדו"ח כלכלי מקיף של African Economic Outlook.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל