שינויים והחמרות בנוגע לוויזות לדרום אפריקה

בתחילת החודש פורסמו תקנות חדשות בנוגע לוויזות בדרום אפריקה. התקנות החדשות פורסמו, לטענת משרד הפנים, על מנת לייעל את התהליכים וליצור סדר בנושא שהיה עד כה די פרוץ. מצד שני, המבקרים טוענים, שהתקנות החדשות לא חוקתיות, לא מידתיות ויפגעו באנשים רבים ללא צורך.

השינוי העיקרי והחשוב ביותר, בעיקר עבור ישראלים המבקרים כאן או עושים כאן עסקים, הוא הפעלת נוהל בלתי רצויים. לפי הנוהל הזה, כל אדם שיחרוג מתנאי הוויזה שלו יוכרז כבלתי רצוי לתקופה של בין שנה לחמש שנים. כך שאדם שנכנס למדינה בוויזת תייר (שישראלים מקבלים עם הגעתם באופן אוטומטי לשלושה חודשים), שיחרוג מהתקופה המוקצבת, יקבל אוטומטית חותמת בלתי רצוי בדרכונו עם עזיבתו את המדינה. בנוסף, ייתכנו גם קנסות כספיים. הדבר נכון גם לכאלו, ששוהים במדינה ובקשתם לשינוי סטטוס נמצאת בתהליך, שיכול להיות ארוך מאוד. במצב כזה, כל עזיבה של המדינה, למרות היותם בתהליך, תגרום להרחקתם האוטומטית לשנה לפחות. בעבר היה ניתן לעזוב את המדינה ולחזור אליה עם הוכחה, שהבקשה להארכת או שינוי הסטטוס נמצאים בטיפול. אופציה זו בוטלה לגמרי! בנוסף, רוב הבקשות לשינוי סטטוס לא יטופלו עוד בדרום אפריקה אלא במדינת המוצא של המבקש, שיצטרך לעזוב את המדינה טרם פקיעת הוויזה הקיימת.

התקנות הוחמרו גם לגבי ויזות לבני זוג של דרום אפריקאים (life partner), אבל חשוב מכך לקהילה העסקית הם השינויים וההחמרות בנהלים ובתהליכים לגבי ויזה עסקית, ויזת עבודה וויזת מומחה. השינויים לגבי ויזה עסקית כוללים, בין היתר, צורך בקבלת מכתב המלצה ממשרד התמ"ס, שלא ידוע ביעילותו וכן התקופה קוצרה לשלוש שנים. ויזת עבודה, הניתנת לעובד של חברה זרה, תהיה לארבע שנים, אבל העובד שנשלח לדרום אפריקה יצטרך להיות מועסק בחברה לפחות שישה חודשים לפני שיוכל להישלח לדרום אפריקה. עקב כך, לא תוכל חברה לגייס עובד ספציפי לצורך שיגורו אלא לבחור מבין העובדים הקיימים בחברה או לקלוט אדם ולהכשירו למשך שישה חודשים עד שיוכל להישלח.

לגבי ויזת מומחים (כישורים קריטיים), פורסמה לאחרונה הרשימה החדשה והכמעט סופית של המקצועות שהוגדרו כקריטיים. מחזיקי כישורים אלו, עם תיעוד מתאים ומוכר, יקבלו וויזה ויצטרכו תוך 12 חודשים להוכיח קבלת עבודה במקצוע הנדרש. הוויזה הינה לחמש שנים, כאשר ויזה זו ניתנת להמרה לוויזת תושב קבוע בתנאים מסוימים. בין המקצועות, שמתוכננים להיכנס לרשימה, גוזזי צאן, אבל גם מקצועות רבים בתחום ההנדסה, כולל אדריכלים ומודדים ובתחום הרפואה כולל רופאים ואחיות. בתחום הפיננסים, נכללו אקטוארים וכן דוברי שפות ייחודיות לעבודה בתמיכה טכנית ומכירות. השפות הנדרשות כוללות: גרמנית, פלמית, ספרדית, איטלקית, דנית, שבדית, מנדרינית ועוד.

שינוי אחר, שעומד להיכנס לתוקף בזמן הקרוב, נוגע לאלו מכם המעוניינים לשלב מרכיב של טיול משפחתי בעת ביקורכם בדרום אפריקה. עם הפעלת התקנה, יוכל פקיד ההגירה לדרוש מכל אדם הנכנס או היוצא מהמדינה עם קטינים להציג תעודת לידה. הורה הנוסע לבדו עם קטין יצטרך להציג ייפוי כח נוטריוני מבן הזוג, צו מבית משפט או תעודת פטירה. הדבר נכון גם לנוסע עם קטינים שאינם ילדיו.

כל הכתוב כאן הוא סיכום כללי. מומלץ בכל נושאי הוויזות שאינן הוויזות הרגילות של שלושה חודשים להתייעץ עם מומחים לפני הגשת הבקשות.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל