בחירות בדרום אפריקה- הזדמנות להידוק היחסים עם ישראל

בתחילת החודש יצאו 18 מיליון בעלי זכות הבחירה בדרום אפריקה לבחירות הכלליות במדינה. בחירות אלו התקיימו בסימן חצי שנה למותו של נלסון מנדלה (Nelson Rolihlahla Mandela), מנהיגה הרוחני של מהפכת השחורים של 1994, במסגרתן השתתפו לראשונה בוחרים צעירים אשר נולדו לדרום אפריקה החדשה שלאחר נפילת האפרטהייד. למרות הצמיחה העקבית בתוצר הדרום אפריקאי מאז 1994, בחירות אלו נסובו בעיקר סביב נושאים כלכליים וחברתיים העומדים בפני הממשל החדש. עיקר הבעיה נסובה סביב האבטלה הגבוהה העומדת על שיעור של כ- 25% בכלל האוכלוסייה ואף גבוה מכך בקרב הדור הצעיר. בנוסף, החינוך והעוני עדיין מהווים אתגר משמעותי במדינה בה קיים חוסר שוויון בין לבנים לשחורים. כפי שאמר ת'אבו מבקי (Thabo Mvuyelwa Mbeki) (נשיא דרום אפריקה בין השנים 1999 ל 2008) בנאומו המפורסם משנת 1998 :"..בדרום אפריקה יש שתי מדינות, אחת עשירה ללבנים והשנייה ענייה לשחורים". נושא נוסף העומד על הפרק הוא התנהלותו וסגנונו האישי של הנשיא המכהן, ג'ייקוב זומה (Jacob Zuma), ועל הטענות לשחיתות שלטונית מצד ההנהגה.

South-African flag in the wind

תוצאות הבחירות לא היו הפתעה גמורה, אם כי ישנם מספר נתונים מעניינים בהקשר זה. מפלגת השלטון, מפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC), אשר עדיין נישאת על כנפי המהפכה של שנת 1994 ועל זכרונו של טאטא מדיבה (כינויו של נלסון מנדלה ז"ל בפי ההמונים), אמנם זכתה ברוב מוחץ של 62.2%, אך איבדה 4 אחוז מקולות הבוחרים לעומת בחירות 2009. כוחה נחלש במיוחד במחוז החשוב ביותר במדינה – חאוטנג (מחוז העיר יוהנסבורג), בו ה- ANC כמעט ואיבדה את הרוב.

לעומתה, מפלגת האופוזיציה העיקרית, מפלגת הברית הדמוקרטית (DA), גלגולה הנוכחי של המפלגה הליברלית אשר התנגדה בשעתו לאפרטהייד, התחזקה באופן משמעותי והגדילה כוחה בכמעט 40% לכ 22.2% מהמושבים. המפלגה, אשר מונהגת על ידי הלן זילה (Helen Zille), אישה לבנה ממוצא יהודי, הצליחה להגדיל את כוחה בעיקר בזכות גידול בקולות השחורים, תוך הבטחה למלחמה בשחיתות, בניית תשתיות והגברת הפעילות הכלכלית בכלל ובקהילה השחורה בפרט.

התוצאה המעניינת ביותר של הבחירות היא כניסתה הסוערת של מפלגת שמאל קיצוני חדשה, מפלגת לוחמי החירות הכלכלית (EFF), עם כ- 6.3% מהמושבים. המפלגה נשלטת על ידי מנהיגה לשעבר של משמרת הצעירים של ה-ANC, ג'וליוס מלאמה (Julius Malema), אשר נזרק ממפלגת השלטון עקב התבטאויותיו ורעיונותיו הקיצוניים. המפלגה זכתה לתמיכת הדור הצעיר המתוסכל אשר תומך ביוזמותיה של ה EFF להלאמת המכרות וחלוקה צודקת של החוות החקלאיות.
Cape Town

למרות התוצאות הצפויות והבטחת שלטונה של מפלגת ה- ANC, בפני הממשל החדש ישן בדרום אפריקה עומדים אתגרים בתחום הכלכלי והחברתי מחד ובהשקטת הביקורת על רמות השחיתות השלטונית מאידך. בהקשר זה, מבחנו הראשון של הנשיא זומה הוא יישום תכניתו הכלכלית לטיפול באבטלה ובקידום מדיניות רווחה כוללת. התפתחותה הכלכלית של דרום אפריקה בשנים הקרובות ייתכן ותהווה הזדמנות להשקעות ולפיתוח יחסים כלכליים יותר הדוקים עם ישראל. לדעת מומחים רבים, לדרום אפריקה פוטנציאל כלכלי רב שטרם מומש ורבים מצפים לשינויים שתביא עמה התוכנית הכלכלית החדשה במיוחד בתחומי חינוך, תשתיות ותקשורת. ימים יגידו אם בחמש השנים הבאות עתידה של דרום אפריקה יהיה בסימן צמיחה כלכלית בת קיימא והפיכתה לכלכלה מפותחת לכל או להגדלת אי השוויון והתקרבותה ליבשת השחורה.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל