זהירות – נוכלים!

כולם מכירים את העוקץ הניגרי. הבעיה היא, שמכיוון שהעוסקים בנוכלויות הללו יודעים שכולם שמעו על העוקץ הניגרי הם התחילו לעבוד ממקומות אחרים ואחד היעדים שהם בחרו לעבוד מהם הוא דרום אפריקה.

בחודשים האחרונים אנו נתקלים במספר הולך וגובר של חברות ואנשי עסקים ישראליים, שנפלו קורבן לנוכלים מדרום אפריקה. לא מדובר בחבר'ה עילגים, שמבטיחים כספים, שהצטברו מתשלומי שוחד או ירושה מסתורית, אלא על הצעות עסקיות שעל פניו נשמעות טובות ואמינות. ההבדל היחידי, בדרך כלל, יהיה רק, שהמחירים יהיו מאוד מפתים. מכיוון שהנוכלים יודעים, שהישראלים לא טיפשים, הם לא מבקשים לבצע עסקה גדולה ולמרות שההיקף העתידי אולי יהיה גדול הם מבקשים לעשות עסקה קטנה לבחון את השותפות. נתקלנו בעסקאות של אלפי דולרים בודדים וגם של עשרות אלפים כפיילוט לעסקאות של מאות אלפים ואף מיליונים. נתקלנו גם בחברות, שהבטיחו לשלוח דוגמיות בחינם, אולם ביקשו תשלום עבור המשלוח. למרבה המזל הצלחנו גם לסכל לא מעט עסקאות כאלו ולהציל אנשי עסקים וחברות ישראליות מליפול בפח ועל כך בהמשך.

כאמור מדובר בנוכלים מקצועיים ולכן בדרך כלל הם יספקו לא מעט פרטים ומסמכים, כגון פרטי רישום של החברה שלהם ותעודות זהות. התעודות הללו יהיו כמובן מזויפות, אולם לעין הלא מקצועית, שלא מכירה את התעודות הדרום אפריקניות הן תיראנה תקינות. נתקלנו גם באישורי ISO מזויפים ממכון התקנים וגם בתעודות מקור מזויפות. לעיתים ה"חברות" הללו פונות באופן יזום לחברות ישראליות, אולם במקרים רבים הן מפרסמות באינטרנט את ההזדמנויות העסקיות. באופן זה, כשהניצוד פונה לצייד, מנגנוני ההגנה והחשדנות יותר נמוכים.

אז מה ניתן לעשות? ראשית, אם העסקה נשמעת טובה מכדי להיות אמיתית סביר להניח שהיא כזו. מעבר לכך יש לא מעט בדיקות פשוטות שיכולות לחסוך כסף רב. כשלב ראשון אנחנו, הנספחות המסחרית של ישראל בדרום אפריקה, יכולים לבצע עבורכם בדיקה ברשם החברות. בדיקה כזו לא עולה כסף ויכולה להתבצע תוך שעות או ימים ספורים. בחודשים האחרונים מנענו לא מעט "נפילות בפח" ע"י בדיקה פשוטה ברשם החברות המקומי, שם הסתבר שהחברות כלל לא רשומות או שאנשי הקשר לא קשורים לחברות שהיו אמנם אמתיות. דרך נוספת להבטיח אמינות חברה היא לפנות לחברת רואי חשבון, שתבצע בדיקת נאותות של החברה. אני מאמין שהתגובה של חברה המעוניינת לעשות עמכם עסקה להצעה כזו יכולה לתת לכם אינדיקציה לא רעה לגבי מהות החברה. אנו גם ממליצים בשום מקרה לא לשלם מקדמות או דמי משלוח. ישנם כלים שנועדו בדיוק להבטיח אמינות עסקאות בסחר בינלאומי.

online scammer

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל