סווזילנד – מדינה קטנה הזדמנויות גדולות

לקראת ביקור מלך סווזילנד בישראל הצטרפתי לשגרירנו לביקור בסווזילנד. מלבד הפגישה עם המלך עצמו נפגשתי עם מספר שרים, מנכ"לים ובכירים במנגנון הממשלתי על מנת לעמוד על הצרכים של המדינה והתחומים בהם הם מתכוונים להשקיע. אז למרות שביקור המלך בישראל לא יצא לפועל בשל עיKing of Swazilandצומי משרד החוץ, עדיין יש שם לא מעט הזדמנויות עסקיות לחברות ישראליות. אספר קצת על המדינה ועל ההזדמנויות בה.

מדובר במונרכיה, שקיבלה עצמאות בשנת 1968. בשנים האחרונות הונהגה דמוקרטיזציה מסוימת ונערכות בחירות לחלק מהמושבים בפרלמנט אולם המלך הוא עדיין השליט העליון הכל יכול. סווזילנד הינה מדינה קטנטונת עם אוכלוסייה של כמיליון איש. התל"ג לנפש הינו נמוך מ-6,000$ מה שמעמיד את המדינה ב"מקום טוב באמצע" באפריקה. המטבע המקומי הלילנגני צמוד לראנד הדרום אפריקני וברוב המקומות ניתן אכן לשלם בראנד אם כי העודף בדרך כלל יהיה במטבע מקומי. חולשתו היחסית של הראנד בתקופה האחרונה משפיעה כמובן גם על מאזן הסחר של סווזילנד שכן היבוא התייקר עבור המקומיים אולם התמורה עבור היצוא גדלה. דרום אפריקה הינה גם שותפת הסחר המרכזי של סווזילנד, המייבאת כ-90% מהסחורות שלה מדרום אפריקה ומייצאת לשם כ-70% מהתוצרת. רוב שאר התוצרת מיוצאת לאירופה, בעיקר קנה סוכר לגביו יש הסכמי העדפה, ולארה"ב בעיקר טקסטיל, ענף הנהנה מהעדפה במסגרת הסכמי AGOA. שני הסכמים אלו עוברים כיום שינויים העלולים להשפיע לרעה על כלכלת סווזילנד.

המדינה עצמה מאוד ריכוזית וחברה שבשליטת המלך שולטת בכלכלה המקומית. ענף התקשורת נשלט ע"י חברת התקשורת הממשלתית מקומית ותחום הסלולאר ע"י חברת MTN  הדרום אפריקאית. זה אולי המקום לציין שהרבה מהחברות הפועלות בסווזילנד בעיקר בתחום הבנקאות והקמעונאות הינן דרום אפריקאיות. כמו שאמר לי בצחוק איש עסקים דרום אפריקני "אז אתה נוסע למחוז העשירישלנו?" לא הייתי חוזר על הבדיחה הזו בפני סוואזי גאה. יש שם כיום עניין רב בפריסת אינטרנט מהיר וחיבור בתי ספר, משרדי ממשלה, בסיסי צבא ומרפאות לרשת. יש גם רצון במפעיל סלולארי נוסף. הטלוויזיה הסווזית נמצאת לקראת שדרוג ויש שם עניין רב בשידורים דיגיטליים.

ענף החקלאות הוא מרכזי מאוד במדינה ותורם למעלה מ-7% לתל"ג. עם זאת חלק גדול מהענף מרוכז סביב גידולים ליצוא, בעיקר קנה סוכר, וסווזילנד נאלצת לייבא לא מעט מהתצרוכת החקלאית המקומית ממוזמביק ודרום אפריקה השכנות. ניתן לומר שיש שני סקטורים חקלאיים במדינה. חקלאות תעשייתית מאורגנת המיועדת בעיקר לייצוא וחקלאות "פרטית" בקנה מידה קטן. חלק גדול מהאדמות במדינה נמצאות תחת ניהול ראשי השבטים המקצים את הקרקעות לבני שבטם. עם פטירת אבי המשפחה הם יכולים לחלק מחדש את הקרקעות כרצונם. בית המלוכה אינו מעוניין להתערב בנעשה באדמות אלו שכן התמיכה של הצ'יפים חשובה לו. האיחוד האירופי השקיע בשנים האחרונות לא מעט משאבים במסגרת סיוע החוץ שלו ובשל החשיבות של סווזילנד לענף הסוכר לאגד את החקלאים ולהעלות את רמתם אבל עדיין איגוד החקלאים הקטנים ליחידות היכולות להיות יעילות ואמינות בשביל היצרנים הגדולים לא ממש הצליח.

בעיה גדולה נוספת סווזילנד היא ההסתמכות שלהם על חשמל מדרום אפריקה. מי שקצת עקב אחרי מה שאני כותב יודע שדרום אפריקה אינה מצליחה לעמוד בביקושים המקומיים והפסקות חשמל יזומות אינן דבר חריג כאן. לאחרונה הודיע המנכ"ל הפורש של חברת החשמל שאם עד כה הם המשיכו לספק את החשמל למדינות השכנות לפי ההתחייבויות שלהם הרי שמעתה גם המדינות השכנות יצטרכו לשאת בנטל של הפסקות וקיצוצי החשמל. דבר זה גרם לסוויץ' מחשבתי במדינה והסוואזים פתוחים עכשיו לראשונה לשמוע על ייצור חשמל ממקורות מתחדשים.

נושא חשוב נוסף שהועלה בפני בפגישות השונות עם אנשי ממשל הוא נושא הבריאות. כמו במקומות רבים אחרים באפריקה האיידס הוא גורם משמעותי ביותר. ע"פ הערכות שונות מספר הנשאים במדינה עומד על יותר מרבע כאשר ייתכן וסווזילנד היא השיאנית (השלילית). במחקר שנערך לפני מספר שנים נמצא שיותר משליש מהנשים ההרות הינן נשאיות איידס. תוחלת החיים במדינה הינה 50 שנה בלבד. לכן אחד הנושאים בהם מתוכננות השקעות גדולות הוא נושא הבריאות. גם החינוך עומד גבוה בסדרי העדיפויות של הממשל. חינוך החובה היה מוגבל בעבר לבית הספר היסודי. היו אמנם בתי ספר תיכון ממשלתיים אולם מעטים ולא חובה. במסגרת הרחבת חוק החינוך יורחב חינוך החובה בהדרגה גם לתיכון. הדבר מצריך השקעות תשתיתיות שכן כיום אין מספיק מקומות לימוד לענות על החוק. גם כמות המורים ורמתם אינה מספקת ויש שם רצון רב לסיוע חוץ בנושא כמו גם למורים מתנדבים חיצוניים.

לסווזילנד, המוקפת בדרום אפריקה ומוזמביק, אין איומים חיצוניים אולם שיטת הממשל גורמת לכך שבטחון הפנים חשוב להם מאוד. לכן כל מה הטכנולוגיות הקשורות בביטחון המולדת מעניינות אותם מאוד. רמת האבטלה בסווזילנד גבוהה (25-40%, תלוי את מי שואלים) ולכן הממשלה מעוניינת למשוך משקיעים למדינה. לזכות הייצור המקומי עומדת העובדה שאין במדינה וועדי עובדים מיליטנטיים כמו בדרום אפריקה השכנה או וועדים בכלל. המדינה חברה גם באיחוד המכס של אפריקה הדרומית (SACU) וגם בשוק המשותף של אפריקה המזרחית והדרומית (COMESA). עובדה זו יחד עם תכניות למשיכת משקיעים הופכות את סווזילנד לדעת הממשלה ליעד מועדף עבור יצרנים המעוניינים לייצר עבור היבשת ביבשת עצמה.

כמו בכל מדינה מתפתחת יש בסווזילנד לא מעט הזדמנויות עסקיות. הנספחות המסחרית תשמח לסייע לחברות ישראליות המעוניינות לפעול במדינה.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל