סכנת חיים במכרות הלא חוקיים בדרום אפריקה

בחודש שעבר העולם עצר את נשימתו עם הדיווחים הראשונים על מאות כורים לכודים במכרה בקרבת יוהנסבורג. מכיוון שעד כמה שראיתי הכיסוי התקשורתי של הנושא בישראל היה במקרה הטוב שגוי ובמקרה הרע מלא חורים וחסר רקע והקשר, החלטתי להרחיב קצת על האירוע עצמו ועל התופעה של הכרייה הבלתי חוקית.

ענף הכרייה הלא חוקית בדרום אפריקה הינו ענף גדול ולפי ההערכות עובדים בו עשרות אלפי אדם. רבים מהכורים אינם דרום אפריקנים אלא מהגרים ממדינות אפריקניות אחרות, שעבדו בענף המכרות במדינות האם שלהם ומנסים כיום להמשיך להתפרנס ממנו. ישנם שני סוגי כרייה לא חוקית. הפשוטה יותר היא השתלטות על ערמות עפר, שהוצאו ממכרות כפסולת. בשל שיטות כרייה מתקדמות יותר ובשל הצורך ביהלומים קטנים יותר ואבקת יהלומים לתעשייהי ישנה כדאיות לעבור שוב על ערימות הפסולת ולנסות להפיק מהם יהלומים או כל מינרל אחר.
צורת הכרייה השנייה היא כניסה למנהרות במכרות נטושים, שהכרייה בהם הופסקה והמשך הכרייה בהם. כורים אלו יורדים בעשרות ומאות למכרות הללו עם אוכל וציוד ומתגוררים בפועל במכרה עצמו. ההערכות מדברות על כ-8,000 כורים מהסוג הראשון וכ-6,000 מהסוג השני במחוז חאוטנג (Gauteng) לבדו. כמובן שעבודה בתנאים פיראטיים היא מסוכנת ובחודשיים הראשונים של השנה דווחו בתקשורת 9 מקרי מוות של כורים לא חוקיים.

על קבוצה כזו בדיוק דובר בחודש שעבר. בדרך כלל פתחי המכרות נאטמים בבטון, כפי שאף היה המקרה במכרה זה, אולם הכורים הללו, שהם בעלי מקצוע ואף מצוידים בדרך כלל בציוד די מתקדם, פורצים פתח קרוב לפתח הישן ומתחברים למנהרות הקיימות. במקרה הזה נראה, שקבוצת כורים יריבה שדדה את הכורים ואטמה את הפתח הפירטי שהם פרצו. סיור משטרתי שעבר בסביבה שמע את הקריאות לעזרה ובמבצע חילוץ שארך כיממה נפתח הפתח הפירטי מחדש. אולם לא תמיד סוף טוב הכל טוב. קבוצת הכורים הראשונה שחולצה מצאה את עצמה מהר מאוד, לאחר בדיקה רפואית שקבעה כי מצבם טוב, בתא המעצר. הם נעצרו באשמת כרייה לא חוקית. שאר הכורים שידעו שזה המצב ומצוידים במזון ומצרכים העדיפו לא לצאת מהמכרה. המשטרה השליכה פנימה כרוזים וקראה ברמקולים שיש לכורים שבועיים לצאת עד שהפתח ייאטם שנית. בינתיים מלבד בודדים, שנעצרו גם הם מיד בצאתם, לא יצאו כורים נוספים ובסך הכל יצאו כ-25 כורים בלבד. המשטרה לא ששה לשלוח פנימה כוחות ולכן לא ידוע כמה כורים עדיין נמצאים במכרה. ההערכות נעות בין עשרות למאות, אולם המשטרה נטשה את האזור. כורים אלו מצטרפים לעוד כ-40 כורים שחולצו ונעצרו מתחילת השנה במדינה.

ענף הכרייה הינו ענף מרכזי לכלכלת דרום אפריקה שהינה יצואנית הזהב הרביעית בעולם. לפי מחקר שנערך בשנת 2008, הפסד התל"ג למדינה מהכרייה הבלתי חוקית הינו כחצי מיליארד דולר. סביר להניח שהמספרים רק גדלו מאז. יש לזכור, שהמכרות הנטושים כמו גם ערימות העפר הם בבעלות חברות הכרייה ו/או המדינה ולכן כניסה למכרה נטוש כמו גם לקיחת חומרים מערימות העפר הם בלתי חוקיים. נושא הכרייה הלא חוקית הוא עוד נושא השנוי במחלוקת בין מפלגת השלטון לאופוזיציה. בעוד ששרת המינרלים ומשאבי הטבע קראה לאחרונה למשטרה להגביר את האכיפה בנושא, מפלגת האופוזיציה הראשית (DA-Democratic Alliance) קוראת להסדרה של הענף. הבעיה מבחינתם היא לא רק בטיחות העובדים הלא חוקיים אלא גם כל שרשרת הערך הלא חוקית שמלווה את התהליך בהמשך ההפקה. הם טוענים שהסדרת הענף, תוך פיצוי הבעלים של המכרות, תיצור מקומות עבודה ותקטין את ממדי השוק השחור שמלווה את הענף מתחילת ההפקה ועד יצוא או הברחת הסחורות מחוץ למדינה.

כאמור ענף הכרייה הינו מרכזי לכלכלת דרום אפריקה. בלוג נוסף לגבי השביתות החריפות בענף יפורסם בקרוב. יצואנים בעלי פתרונות רלבנטיים לענף המכרות מוזמנים לפנות לנספחות הנמצאת בקשר עם השחקנים העיקריים בענף.

Miner rescue operation AP
Miner rescue operation- AP

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל