מחאה ציבורית על הפעלת תכנית כבישי האגרה

התלבטתי האם לכתוב על כבישי האגרה הישנים-חדשים או הבחירות הקרבות. אז למרות שיש התפתחויות מאוד מעניינות בתחום הבחירות, הבטחתי כבר לכתוב על סאגת כבישי האגרה. הנושא גם ישפיע על הבחירות הקרבות שיתקיימו בחודש מאי, לפחות במחוז חאוטנג המרכזי, ולכן אתייחס אל הפוסט על הכבישים כהקדמה. אני מבטיח עדכוני בחירות קרובים כמו גם פוסט על ההיחלשות הקיצונית של הראנד. Stay tuned.

ובכן, בתחילת דצמבר יצאה לדרך אחרי עיכובים רבים תכנית כבישי האגרה. גשרי האגרה שעומדים כבר שנתיים התחילו להפיק הודעות תשלום. המהלך התעכב רבות בשנתיים האחרונות בשל התנגדויות רבות שכללו עתירות רבות לבתי המשפט והטלת דופי בכל תהליך החקיקה שליווה את הפרויקט. אז מה הוא בעצם הפרויקט? הממשלה לקחה מספר כבישים מהירים מרכזיים במחוז והפכה אותם לכבישי אגרה. כבישים אלו כוללים, בין היתר, את הכביש המהיר בין יוהנסבורג לפרטוריה, הכביש העמוס ביותר בדרום אפריקה בו עוברים מידי יום כ-300,000 כלי רכב. מדובר בכביש שבחלקו בן 5 מסלולים לכל כיוון ואורך קטע הגבייה כ-50 ק"מ. ההבטחה לציבור הייתה שהכספים שייגבו ישמשו לשיפור הכבישים וכן לשיפור הכבישים המשניים לטובת אלו שלא מעוניינים לנסוע בכביש האגרה.

בכבישים עצמם הותקנו גשרים עם מצלמות בדוגמת כביש 6 אצלנו. עלות ק"מ הינה כ-10 אגורות לק"מ לבעלי פסקל וכפול למשתמשים לא רשומים. יש גם הנחות של עד 25% לשעות המתות, סופי שבוע וימי חג. נכון להיום נרכשו כמיליון פסקלים. למשתמשי פסקל הובטח תשלום חודשי מקסימלי של כ-150 ₪. את מערכת הגביה התקינה חברה, שהינה בבעלות חלקית דרום אפריקאית, אולם מחזיקי המניות העיקריים הן חברות שבדיות ואוסטריות. חלק מהביקורת על התכנית שעלותה מספר מיליארדי שקלים היא העובדה שחלק נכבד מהתקבולים מיועדים לכיסוי התכנית עצמה ולגביה וחלק נכבד אחר הולך לחברות זרות. טענות על שוחד וקשר עם עסקאות נשק גדולות הועלו על ידי המתנגדים.

אחד המתנגדים העיקריים והמפתיעים לתכנית הינו קוסאטו (COSATU), ארגון איגודי העובדים הדרום אפריקאי. הארגון, שהיה בשר מבשרה של מפלגת השלטון, בדומה לקשרי מפא"י וההסתדרות ההיסטוריים, יצא נגד הממשלה ומפלגת השלטון באופן נחרץ סביב עניין זה. זהו חלק מתהליך היפרדות מעניין שקורה בין השתיים וישפיע גם על הבחירות הקרבות (לא יכולתי להתאפק). דובר קוסאטו הודיע שלא ישלם את החשבונות שיקבל. איגוד עובדי התקשורת המסונף לקוסאטו הורה בדצמבר לחבריו עובדי הדואר לפתוח בשביתה איטלקית ספציפית נגד דברי דואר של רשות הכבישים. מכיוון שעובדי רשות הדואר גם כך בעיצומים הנוגעים לתנאי העסקתם ההנחיה הייתה "עליהם לעבוד לאט יותר מחלזון. אם ביום רגיל הם יכולים למיין מאה מכתבים כאלו (הודעות תשלום) שימיינו אחד ביום."

אולם ההתנגדות לובשת גם צדדים מעשיים יותר ואף מעשים פליליים. בחודש ינואר פונה המטה של חברת הדרכים פעמיים, פעם אחת בשל התרעה על פצצה ופעם אחת בשל מכתב חשוד שהכיל אבקה לבנה. עוד צעדי מחאה כללו שיירה בת 2,500 אופנוענים וכ 2,000 מכוניות באורך של 12 ק"מ.

בין טענות המוחים גם תלונות על כך, שמדובר במס נוסף שכן אין אלטרנטיבות ראויות של תחבורה ציבורית וגם לא נתיבי נסיעה חלופיים איכותיים. החשבונות הראשונים התחילו להגיע בדיוק לאחר עליית מחירי הדלק לשיא של כל הזמנים הנובע משילוב של עליית מחירי הנפט עם שער ראנד חלש. טענות אחרות נוגעות לדרקוניות אמצעי הגביה. ישנו כפל תשלום על איחור ולמרות שבעלי הרכבים יכולים לדרוש תצלום קשה מאוד להוכיח שחשבון שקיבלת שגוי. ישנו כבר משרד עורכי דין שהודיע שייצג בחינם את הנתבע הראשון. ואכן, ישנם דיווחים רבים על חשבונות המגיעים לבעלי רכבים ממחוזות אחרים שכלל לא בקרו באזור. אחת הסיבות לכך היא קלות הזיוף של לוחיות רישוי. אחד העיתונים המובילים שלח עיתונאי לקנות לוחית רישוי לרכב שלא בבעלותו. בחמש מתוך שש בתי העסק אליהם פנה הוא קיבל לוחיות בהשקעה של כ-70 שקלים ללא הצגת תעודה מזהה או רישיון רכב. מסתבר שבעיית הלוחיות המזויפות ידועה מזה כבר אולם המשטרה חסרת אונים. תוסיפו לכך שירותי דואר בעיתיים ואזורים שלמים בלי כתובות מסודרות ויש כאן מתכון לאסון. הממשלה הודיעה שרישיון הנהיגה של מי שלא ישלם לא יחודש במועד החידוש הבא. השאלה היא האם זה כלי אפקטיבי כאשר ידוע שיש לא מעט שנוהגים ללא רישיון. אולי באחד הפוסטים הקרובים אספר על מכת תאונות הדרכים במדינה.

ומה זה אומר לגבי אלו מכם המתכננים לבקר בדרום אפריקה? כלי רכב ציבוריים רשומים אינם מחויבים בתשלום כך שתעריפי הנסיעה במוניות לא השתנו. מפעילי שאטלים ו"מוניות פרטיות" כבר העלו את תעריפיהם על מנת לכסות את עצמם. חברות השכרת הרכב הגדולות התקינו פסקלים בכלי הרכב שלהם ומוסיפות לפיקדון שהן גובות כ-150 ₪ על מנת להבטיח את תשלום חשבונות כביש האגרה מתוך הפיקדון. יש לציין שבדרום אפריקה כבישי אגרה רבים בהם התשלום נעשה בעמדות גביה מאויישות. הכוונה היא שהפסקלים יוכלו בעתיד לשמש גם למעבר אוטומטי בתחנות גביה אלו.

קריקטורה מהתקשורת
קריקטורה מהתקשורת

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל