נפרדים ממנהיג

הרבה חברים, מכרים ואנשי עסקים איתם אני בקשר התעניינו לגבי מה שקורה כאן בעקבות פטירתו של מנדלה (Mandela), אז החלטתי לשתף אתכם קצת במה שאני חוויתי באופן אישי וגם קצת תובנות לגבי ההשפעות של פטירתו על כלכלת דרום אפריקה.

אתחיל מהאישי. ביום חמישי בלילה שמעתי על פטירתו של מנדלה. מכיוון שיוהנסבורג הולכת לישון מוקדם לדבר לא הייתה כמעט השפעה ורוב האנשים שמעו על כך רק ביום שישי בבוקר. הדבר שאולי הכי הפתיע אותי היה לשמוע שדרנים חנוקים מדמעות משדרים שירים שמחים ומעודדים את המאזינים במשרדים ובדרכים לפרוץ בריקודים. הדבר הפתיע לא רק אותי. הרבה אנשים תהו כיצד ייתכן שההמונים ביציעים בטקס האשכבה שרו ורקדו. מסתבר שהייתה קריאה "לחגוג" את החיים של מנדלה ולא להתאבל (celebrate his life).

ביום ראשון בערב השתתפתי בטקס זיכרון שערכה הקהילה היהודית. יותר מ-2,000 איש נקבצו לבית הכנסת "אוקספורד שול". הרב סיפר לי שגם בתפילת "כל נדרי" בית הכנסת לא מתמלא כל כך. הנשיא לשעבר מבקי (Mbeki) ייצג את ממשלת דרום אפריקה בהופעתו הפומבית הראשונה לאחר הפטירה, דבר שהביא את כל אמצעי התקשורת לטקס. הרב הראשי, שנאם גם בטקס האשכבה הממלכתי, נשא מילים יפות וקישר את מנדלה ליוסף מפרשת השבוע, מנהיג שישב בכלא וסלח לאלו ששמו אותו שם. שגריר ישראל הביא את ברכת נשיא מדינת ישראל. היה טקס מכובד ומרשים. בדרך הביתה נתקעתי עם אשתי ובני בפקק ענק שנוצר בשל המבקרים הרבים שבאו לחלוק כבוד אחרון למדיבה ליד ביתו שבהאוטון. החלטנו שגם אנחנו רוצים להשתתף ופסענו יחד עם ההמונים. במקום הייתה כמות עצומה של זרים, נרות, שלטים ומתנות אבל שוב הדבר המפתיע היה ההמונים שרקדו ושרו. גם מקומם של הגזלנים הזריזים כולל מוכרי חולצות "נלסון מנדלה, 1918 – ∞" לא נפקד.

לא ארחיב על סאגת המשלחת הישראלית. אציין רק שלמרות שהנציג הבכיר שלנו היה יו"ר הכנסת, בעת שהציג המנחה את הנוכחים הוא קרא גם בשמו של הנשיא פרס וגם בשמו של ראש הממשלה נתניהו. מה שנקרא "ללכת בלי ולהרגיש עם". מי שצפה בטקס או קרא את הדיווח שמע בוודאי שהנשיא זומה זכה בשריקות בוז בעת שהוצג וכן בעת שנאם. האמת היא שהעיתוי של פטירת מנדלה היה מאוד נוח לזומה. הדו"ח הסודי לגבי ההשקעה של 260 מיליון ראנד באחוזתו הפרטית, לטענתו לצורך שדרוגי אבטחה, עמד להתפרסם ביום בו נערך הטקס. הציבור במחוז כועס מאוד גם על הפעלת תכנית כבישי האגרה בתחילת החודש, במסגרתה הפכו מספר מקטעים של כבישים מהירים במחוז לכבישי אגרה. אשתדל להרחיב על כך בהזדמנות אחרת. אציין רק שבעקבות האירועים הנ"ל ועוד מספר פרשות כגון "גופטה-גייט" מעמדו של זומה אינו יציב ויש אף שמועות על מהלך במפלגתו להחליף אותו בסגנו לפני הבחירות הכלליות במאי 2014. ימים יגידו.

ההשפעה הכלכלית
פרשנים רבים חזו שמותו של מנדלה, שריחף באוויר כבר זמן מה, יגרום לזעזוע כלכלי כי יסמן סוף תקופה. לו רק הייתי מוכר כובעים…. הראנד שנמצא בתקופה חלשה כבר זמן מה המשיך להיסחר בימים לאחר הפטירה סביב 10.35-10.40 קרי ללא שינוי משמעותי. גם הבורסה הגיבה באדישות והקניונים והרחובות היו הומים, אפילו בעת הטקס הממלכתי. הגוף היחיד שהכריז על יום חופש לעובדיו היה רשות הדואר. ביום ראשון, היום בו נערכה הלוויה עם מספר מצומצם של כ-5,000 אורחים באחוזה המשפחתית של מנדלה בדרום, סגרו רוב הרשתות הקמעונאיות את סניפיהן, הפתוחים 7 ימים בשבוע, למרות שזו תקופה מאוד עמוסה עבורם לקראת "החגים". רק רשת גדולה אחת פתחה סניפיה אולם לטענתה הרווחים מיום הפעילות הזה הופנו לארגוני צדקה. בשל העובדה שיום המחרת היה יום שבתון לאומי, יום הפיוס (כמה סמלי), היה זה סופשבוע ארוך עם "גשר" והקניונים ומקומות הבילוי היו עמוסים גם ביום ההלוויה עצמו.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל