מחזור בסגנון דרום אפריקה

כפי שכבר כתבתי בעבר, דרום אפריקה היא שילוב מעניין של מדינה מפותחת עם מדינה מתפתחת. דבר זה יוצר הזדמנויות בתחומים שונים. היום ברצוני להתייחס לתחום שנחשב "לוקסוס" של מדינות מתפתחות אבל קיבל טוויסט מעניין בדרום אפריקה: מחזור. גם בתחום זה דרום אפריקה נמצאת איפשהו בין העולם המפותח לעולם המתפתח. אין למשל פיקדון על בקבוקי משקה למעט סדרות קטנות של בקבוקי זכוכית. גם לא תראו ברחובות כלובים למחזור בקבוקים או נייר.
אולם דווקא נייר הוא אחד המוצרים שממוחזרים ביותר במדינה. אולי בזכות העובדה ששלוש חברות הנייר הגדולות בעצמן אוספות נייר, בשנת 2012 קצת מוחזרו למעלה מ-50% מהנייר והקרטונים ברי המחזור מתוך כ-2 מיליארד טון. רוב הנייר נאסף באמצעות חברות מחזור האוספות את פסולת הנייר מעסקים ובאזורים מסוימים גם ממשקי בית. תאגידים דומים אם כי קטנים יותר קיימים לערוצי פסולת אחרים. בנוסף, בהרבה מהקניונים ורשתות השיווק פחי מחזור קטנים לסוללות, פלסטיק ועוד. תחום הפחיות מוביל את טבלת המחזור עם 69% ובתחום הזכוכית והפלסטיק יש מקום לשיפור רב עם 25% ו-17% בהתאמה. נושא אחד אולי שבו דרום אפריקה מתקדמת יותר מישראל הוא בשקיות הסופר. שקיות סופר עולות, תלוי ברשת, כחצי ראנד ולא מעט אנשים מביאים שקיות או תיקים מהבית. מצד שני השקיות שמוכרים כאן חזקות הרבה יותר משקיות הסופר בארץ.
אולם, התופעה המעניינת ביותר הם הטרוליפרנרס (trolleypreneur), שילוב של המילים עגלה ויזם. במדינה עם אחוז אבטלה רשמי של כ-23% מנסים אנשים לחפש כל דרך להתפרנס. לכן תראו ברחובות יוהנסבורג עגלות רעועות עם שק גבוה, לעיתים גבוה מבנאדם, נעות בדרכים. מדובר באנשים שפושטים על פחי הזבל הביתיים ביום פינוי הפסולת ומוציאים משם כל מה שהם יכולים למכור במרכזי המחזור. בלא מעט מקומות התופעה נתקלת בהתנגדות שכן הם בדרך כלל לא מקפידים להשאיר את הסביבה נקייה וחלקם גר במחנות מאולתרים מתחת לגשרים ומקומות אחרים למגינת לב התושבים. לזכותם יאמר ששולי הדרכים נקיים הרבה יותר בזכותם.
אחת הבעיות בשוק רכישת הפסולת, בעיה שאנו מכירים גם בישראל, היא גניבה, בעיקר של מתכות. לפי הערכות מסוימות נגנבים בדרום מתכות בשווי כ-7 מיליארד ראנד. אזורים נשארים לעיתים ללא חשמל או טלפון למספר ימים ולפני מספר חודשים הושבתה הרכבת המהירה בין פרטוריה ליוהנסבורג לכמה שעות.
לפני כחודשיים נפגשתי עם מנהלי רדיסה (Redisa). רדיסה הינו ארגון שהוקם ע"פ החלטת החוק למחזור צמיגים. בדרום אפריקה נחקק לאחרונה חוק למחזור צמיגים הדומה למדי לחוק הישראלי. המצגת שלהם הייתה מרשימה, אולם לפי הפנצ'ר מאעכר שלי היישום קצת יותר בעייתי. הוא טען שלמרות שכבר זמן מה האגרה נגבית מהאזרח בקניית צמיג, ולמרות כל הפרסומים, הוא לא מצליח לגרום לאף אחד לאסוף את הצמיגים באופן מסודר.
רדיסה עומדים לטפל גם בנושא סוללות, נורות ופסולת אלקטרונית, אולם התחום העיקרי אליו הם רוצים להיכנס הוא פסולת לאנרגיה. הם פתוחים לשמוע על טכנולוגיות ישראליות בתחום המחזור וכבר מדברים עם חברה אחת שהצגנו להם. אז אם אתם נמצאים בתחום מתפתח זה נשמח לעשות היכרות ביניכם לבינם.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל