בחירת בלוג

Newspaper texture on globe isolated on white background
פתיחת פנייה לנספח הכלכלי
הגשת בקשה לתעודת יצואן

רשמים מביקור בדרבן

פורסם ע"י , נספח כלכלי- יוהנסבורג, דרום אפריקה , בתאריך 15 באוקטובר 2013

בשבוע שעבר ביקרתי לראשונה בדרבן. הביקור נערך במקביל לביקור שגריר ישראל החדש לדרום אפריקה בעיר, ובשל כך נפגשנו עם לא מעט גורמים בכירים. ברצוני לספר לכם קצת על העיר המעניינת הזו ועל מחוז קוואזולו-נטאל שם היא שוכנת. נתחיל מהמחוז. מדובר במחוז השני בגודלו עם כעשרה מיליון תושבים, כחמישית מתושבי דרום אפריקה. המחוז הינו השני בחשיבותו הכלכלית רק לחאוטנג, המחוז בו שוכנות יוהנסבורג ופרטוריה, ותורם כ-16% מהתל"ג של המדינה. בתחום החקלאות מהווה גידול קנה סוכר את המרכיב העיקרי. במחוז לא מעט מפעלים מתחום הרכב כאשר לטויוטה מפעל הרכבה גדול בדרבן. מרכזי הייצור העיקריים של שתי יצרניות הנייר הדרום אפריקאיות הבינלאומיות, מונדי וסאפי, נמצאים במחוז כמו שני בתי זיקוק גדולים. ענף הכרייה שהינו אחד מהקטרים הכלכליים של המדינה ותורם כ-6.5% לתל"ג אינו משמעותי במחוז ומהווה רק 1.8% מהתל"ג המקומי.

דרבן היא אמנם Durban blog harbourלא הבירה אולם היא העיר הגדולה במחוז עם כ-600,000 תושבים. הנמל של דרבן הוא הנמל העמוס ביותר בדרום אפריקה וכנראה באפריקה בכלל והוא הנמל השלישי בעומס מכולות בחצי הכדור הדרומי. עם זאת התחרות מול נמלים אחרים, כולל ריצ'ארדס ביי השוכן גם הוא במחוז ונמל מפוטו במוזמביק השכנה, הובילה לתכנית פיתוח שאפתנית בהשקעה של יותר מ-10 מיליארד דולר. השלב הראשון של הנמל צפוי לא לפני 2020 ובמקביל צפוי הנמל הקיים לעבור שדרוג משמעותי. אחד החסמים העיקריים מגיע מכיוון המימון כאשר נדרשים שינויי חקיקה שיאפשרו את ביצוע הפרויקט בשותפות ממשלתית-פרטית.

במסגרת הביקור נפגשנו גם עם ראש העירייה ומנהלי תחום המים של העיר. העיר, כמו דרום אפריקה כולה, עומדת בפני מחסור חמור במים ויהיה צורך בהשקעות גדולות בתחום. בשל היות העיר על חוף הים הכוונה היא בין היתר להקים מכון התפלה בהיקף של 45 מגה-ליטר ביום. גם כאן יהיה מדובר על שותפות ממשלתית-פרטית. בנוסף יש צורך לשדרג את מערך הטיפול בשפכים. יש לזכור שבדרום אפריקה מחסור חריף באנרגיה ולכן הפתרונות צריכים להיות יעילים אנרגטית. נושא נוסף שמטריד אותם הוא איבודי מים במערכת, שבנוסף לאיבודים הרגילים בכל מערכת, נגרמים גם מהתחברויות לא חוקיות וגניבת מים.

אולם מבחינתי, גולת הכותרת בביקור הייתה ביקור בחממת הדגמה של טופ חממות. החממה בשטח של כאלף מ"ר ממוקמת כארבעים דקות נסיעה מדרבן. העגבניות הראשונות בחממה נקטDurban blog group pictureפו ע"י השגריר ויוגשו לנשיא, יחד עם ירקות נוספים מפרויקטים חקלאיים בהדרכה ישראלית בדרום אפריקה, במסגרת הגשת כתב ההאמנה שלו השבוע. החממה הוקמה ע"י טופ חממות בשDurban blog greenhouse overviewיתוף איש עסקים מקומי ומנהיג שבט אומבומבולו שהקצה את הקרקעות לפרויקט. אגרונום מטעם החברה מגיע באופן שוטף להדריך את האגרונום המקומי וצוותו והתקווה של ההנהגה המקומית היא שניתן יהיה לשכפל את הצלחת החממה לפרויקטים נוספים. יש לציין שפיתוח החקלאות יחד עם יצירת תעסוקה באזורי הספר נמצאים גבוה בסדר העדיפויות של ממשלת דרום אפריקה והשלטון המקומי. בדרום אפריקה וגם במדינות השכנות שפע קרקעות חקלאיות פוריות אולם נדרשות השקעות הוניות על מנת לפתח את הפרויקטים החקלאיים.

נפגשתי גם עם לא מעט אנשי עסקים מקומיים ששמחו לשמוע על ישראל ועל הזדמנויות עסקיות. כמו תמיד אנחנו לשירותכם לכל קישור ועזרה הנדרשים לכם בדרום אפריקה.

איתי מלכיאור נספח כלכלי- יוהנסבורג, דרום אפריקה

One Response to “רשמים מביקור בדרבן”

 1. מ. יחזקאל הגיב:

  ביקרתי בדרבן פעמיים. לא נפגשתי לא עם ראש ממשלה ולא עם ראש עיר אלא הסתובבתי ברחובות, בחוף הים, בחנויות, באצטדיון הכדורגל המודרני שנבנה לכבוד המונדיאל, ובמרכז הבידור של העיר. וגם בעוד מקום – במקום שבו התקיימה ועידת דרבן הידועה לשמצה.
  הכתבה דלעיל, עם כל הנתונים הסטטיסטיים והעידוד לשיתוף פעולה כלכלי, לא אומרת דבר וחצי דבר על דרבן העיר הצפופה, המסוכנת, המלוכלכת, עם שווקים עלובים – עיר שאני לא ממליץ לאף אחד לבקר בה. זאת עיר שמארחת בכל שנה את "וועידת דרבן" שמתרכזת בשנאת ישראל ובאנטישמיות.
  דרום-אפריקה בכלל היא מדינה מושחתת ומפגרת ולבד מקייפטאון היפה, פרטוריה הבירה ויוהנסבורג המפותחת – ברוב המדינה אין לתושבים מים זורמים בבתים, אין כבישים, מדרכות ותשתיות. הנשיא ג'ייקוב זומה, זה שיזכה לאכול את העגבניות הראשונות מהחממה הישראלית, מושחת גם הוא ויש לו כ-60 ילדים מנשותיו ופילגשיו.
  זאת דרום-אפריקה ודרבן שאני ראיתי. מה לעשות.

  מ. יחזקאל
  הרצליה/וונקובר.

כתיבת תגובה

(לא יפורסם)

* שדה חובה

פניה לנספח כלכלי- יוהנסבורג, דרום אפריקה, איתי מלכיאור