גמגומים בכלכלת דרום אפריקה

south africaבשבוע שעבר שוב עודכנה תחזית הצמיחה של דרום אפריקה כלפי מטה. ברבעון הראשון של השנה צמח המשק המקומי ב-0.9% בלבד, זאת בהשוואה ל-2.5% ברבעון המקביל אשתקד. זהו הרבעון הגרוע מאז שנת המיתון של 2009. התחזית העדכנית של הבנק המרכזי מדברת כעת על צמיחה של 2.4% בלבד לשנת 2013. יש לזכור שהשנה נפתחה עם תחזית קצת יותר אופטימית של %2.9 ושממשלת דרום אפריקה הציבה יעד צמיחה של 5%. יעד זה נדרש להגדרתם על מנת לנסות להשפיע על האבטלה שמקיפה כיום כרבע מכח העבודה. יש לציין שעל פניו יעד זה אינו שאפתני, במיוחד אם מביטים מעבר לגבול למדינות השכנות, הנהנות ממשאבי טבע דומים אך הצמיחה שלהם צפויה להיות הרבה יותר גבוהה. אז מה בעצם השתבש?

נתחיל עם אי השקט בתחום התעסוקה. אך לפני שנה התדרדרה הפגנת עובדים בתחום המכרות להרג של עשרות עובדים ומספר שוטרים. ומאז סכסוכי העבודה רק הולכים וצוברים תאוצה. נהגי המשאיות, עובדי המכרות, עובדי החקלאות, נהגי האוטובוסים ועוד ועוד. חלק מהשביתות הינן סכסוכי עבודה "רגילים" אולם חלקם נובעים גם ממאבקי שליטה בין ארגוני עובדים, שאף התדרדרו לאחרונה לכליאת מאות עובדים בבטן האדמה למספר שעות ע"י נציגי אחד האיגודים. מאבקים אלו גורמים להחרפת הדרישות מהוועדים המנסים להצטייר בפני העובדים כמיליטנטיים יותר עבורם. הדבר הוביל גם ללא מעט שביתות פראיות. שביתות אלו פגעו קשות בתפוקת חברות הכרייה המהוות את הבסיס לכלכלת דרום אפריקה ופגעו גם באמון המשקיעים במדינה. לחוסר אמון זה הצטרפו מספר גורמים נוספים:

  • תנודתיות גבוהה של המטבע. בשנה האחרונה המטבע נע בין 8 ל-10.2 ראנד לדולר. הבדל של יותר מ-25%. בחודש האחרון נע השער סביב 10 ראנד כאשר הדבר כבר הוביל להתייקרות חדה במחירי הדלק וצפוי גל עליות מחירים במשק.
  • סכסוך עם האיחוד האירופי על רקע הצעד החד-צדדי של דרום אפריקה לביטול הסכמי ההשקעה ההדדיים עם בלגיה, ספרד ולוקסמבורג. נציב הסחר האירופי התבטא בנושא בחריפות בשבוע שעבר ואמר שהם עוקבים מקרוב אחר ההתפתחויות בדרום אפריקה. אירופה היא עדיין שותף הסחר העיקרי של דרום אפריקה ומשם עוקבים בעניין רב, ואולי אף בדאגה, גם אחר הצטרפות דרום אפריקה למועדון ה-BRICS, דבר שאולי מצביע על כוונה להתמקד יותר בקשרים אלו.
  • שנת בחירות בפניה אנו עומדים

למערכות בחירות השפעה רבה על הכלכלה. ראשית, משלות נוטות לנקוט בצעדים מרחיבים על מנת ליצור תחושה טובה אצל המצביעים. כבר כיום נתמכים כ-15 מיליון מתושבי דרום אפריקה ע"י מערכת הסעד. אולם בבחירות הקרובות הולך להיות גורם חדש שמאיים על הכלכלה ועל תפיסת דרום אפריקה כמקום בטוח לעסקים. ג'וליוס מלמה, שהודח מראשות המשמרת הצעירה של מפלגת השלטון בשל הצהרות פרובוקטיביות בעד הלאמת נכסים, הקים מפלגה חדשה בשם "לוחמי החירות הכלכלית" וחבר לגורמים שונים על מנת לקדם משנה כלכלית קיצונית. בין היתר הוא קורא להלאמת נכסים וחלוקה מחדש של קרקעות.

ברור שהמפלגה החדשה לא תזכה בבחירות ושדרום אפריקה לא בדרך להפוך לזימבבווה. השקעות רבות ממשיכות לזרום למדינה, שנהנית כאמור ממשאבי טבע רבים ומהווה את הכלכלה השנייה בגודלה באפריקה. לדרום אפריקה תשתיות פיזיות ותשתיות מסחר מפותחות ורמת השחיתות בה אינה גבוהה כמו במדינות אפריקאיות אחרות. דרום אפריקה ממשיכה להוות נקודת כניסה טובה ליבשת, בוודאי לכל החלק הדרומי. הנספחות המסחרית ביוהנסבורג תשמח לסייע לכם בקידום פעילותיכם באזור.

 

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל