חלון הזדמנויות עבור יצרני מכשור רפואי בדרום אפריקה

כהכנה לאירוע מד-אין-יזראל שנערך בישראל בחודש יוני נפגשתי לאחרונה עם גורמים שונים מתחום הבריאות. בין היתר נפגשתי עם מנכ"לית האיגוד הדרום אפריקני למכשור רפואי (SAMED), המייצג הן יצרנים והן יבואנים של ציוד רפואי, עם מנהל התפעול של חברת הביטוח הרפואית המובילה ועם מנהלים של רשתות בתי חולים פרטיים. מהפגישות עלו מספר תובנות שברצוני לחלוק עמכם לגבי חלון ההזדמנויות להפצת ציוד רפואי בדרום אפריקה בפניו אנו עומדים.
ראשית, מעט נתונים על מערכת הבריאות כאן. המערכת הציבורית נמצאת במצב לא פשוט עם קיצוצים תקציביים וחוסר באנשי מקצוע. עם זאת גם שם יש הזדמנויות לא מעטות ועל כך בהמשך. לצד המערכת הציבורית קיימת מערכת פרטית משגשגת. כ-8 מיליון דרום אפריקנים מתוך כ-50 מיליון תושבים מבוטחים במסגרת זו. החברה הגדולה בתחום הינה Discovery המנהלת כ-3 מיליון מבוטחים. משפחה עם 3 ילדים תשלם מעל 3,000₪ לחודש עבור ביטח בריאות מלא שכולל מלבד הביטוח שאנו מכירים גם רפואת שיניים ואופטיקה. קיימת הפרדה מוחלטת בין חברת הביטוח המשמשת כמבטחת לכל דבר ועניין לכל התחום הרפואי. בתי החולים הינם פרטיים ומשמשים כאכסניה, כאשר הרופאים המספקים את השירותים כמו גם אלו המספקים את שירותי הדימות והמעבדה הינם עצמאיים המקבלים שכרם ישירות מהמטופלים. רשתות בתי החולים הגדולות ביותר הינן Mediclinic, Life ו-Netcare.
מצד הרגולציה דרום אפריקה נמצאת בבעיה ועומדת לפני שינוי משמעותי בכל מבנה אישור מוצרים רפואיים. כיום יש מצד אחד פקק רציני ברישום תרופות, תהליך שיכול להמשך גם 3 ואף 5 שנים. מצד שני מכשור רפואי כלל לא דורש רישוי. התכנית היא להקים מרכז רישום בדוגמת ה-FDA שיכלול גם רישום מוצרים רפואיים ובדיקת מוצרי מזון. החדשות הטובות הן שתהליך רישום התרופות יהיה יעיל ומהיר יותר. מצד שני מכשור רפואי יידרש לעבור מסלול רישוי. יצרנים המעוניינים לייצא מכשור רפואי לדרום אפריקה שיזדרזו להתחיל לפעול בדרום אפריקה לפני כניסת התהליך החדש יזכו ליהנות מאישור רטרואקטיבי שיינתן לציוד שכבר נמצא בשוק.
הזדמנות אחרת תפתח ככל הנראה מהרצון לשבור את הקשר בין הרופאים המומחים והיצרנים הבינלאומיים הגדולים. עד היום נעשה הרכש לבתי החולים על ידי בתי החולים עצמם ועל סמך המלצות של הרופאים שמחוזרים ע"י היצרניות הגדולות בכנסים ואירועים שונים. משרד הבריאות החל במהלך של ביצוע רכש מרכזי. בתהליך הרכש יהיה אמנם משקל להמלצות הרופאים אולם הרכש יבוצע באמצעות מכרזים ולכן הדבר יאפשר לחברות קטנות יותר עם מוצרים איכותיים אך מתומחרים היטב להיכנס לבתי החולים הממשלתיים.
הנספחות המסחרית לדרום אפריקה עומדת בקשר שוטף עם רשתות בתי החולים הפרטיים, עם מפיצי ציוד רפואי ועם מומחים מתחום הרפואה. נשמח לספק נתונים נוספים ולסייע לכם במציאת שותפים מתאימים להפצת מוצריכם בדרום אפריקה.

צור קשר עם:

איתי מלכיאור

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל