למה האיחוד האפריקני רוצה גוף חדש שיהא אמון על דירוג האשראי של אפריקה?

האיחוד האפריקני (AU) החל בתקופה האחרונה לדון באפשרות להקים סוכנות דירוג אשראי אפריקנית (ACRA) שתספק  “מחויבות, אובייקטיביות ואומץ ביחס לדעות הכלליות על דירוג האשראי הניתן למדינות אפריקה”.

כידוע, תעשיית דירוג האשראי של כלכלות העולם נשלטת במידה רבה ע”י שלוש סוכנויות דירוג אשראי גדולות – מודיס, פיץ’ ו-S&P Global. לתחושת מובילי היוזמה, “אירועים אחרונים הדגישו את ‘מרחב הטעות’ של סוכנויות אלו, באופן המטיל ספק בדבר דיוקן ואובייקטיביותן של סוכנויות הדירוג הבינלאומיות”.

על פי ה- African Sovereign Credit Review 2023 Mid-Year Outlook, במרוצת המחצית הראשונה של השנה, דירוגי האשראי של הסוכנויות המובילות היו בעיקר בעלי סנטימנט שלילי. הדו”ח, המופק באופן משותף עם ה-Economic Commission for Africa (ECA) וה- African Peer Review Mechanism (APRM), גורס כי בסה”כ ניתנו 13 דירוגי אשראי שליליים, מתוכם 7 המהווים שנמוך של דירוג האשראי ו-6 תחזיות לא אופטימיות  אשר ניתנו ל-11 מדינות באפריקה. טרנד זה, כך מציינים הכותבים, ‘מעלה שאלה בנוגע לסיבות בגינן דירוג האשראי של מדינות אפריקה אינו משקף נאמנה את העובדה שכלכלות אפריקה מצויות בתהליך שיקום והחלמה (ממשבר הקורונה והמשבר באוקראינה, ב.ג).

האם באמת צפויה לקום סוכנות דירוג אשראי פאן אפריקאית? וגם אם כן, עד כמה מהימנה תיתפס זו בראייתה בנקי ההשקעות והמוסדות הפיננסיים הבינלאומיים? שאלות מצוינות שרק הזמן ידע לענות עליהן.

 

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל