אז מה חדש בקניה והסביבה? (סקירת תקשורת – 10-14.4)

ההצעה האחרונה של המוסדות והנושים המובילים בעולם – להאיץ ארגון מחדש של חובות ולסייע בהשבת מדינות פושטות רגל על רגליהן התקבלה ברגשות מעורבים וספקנות ויצרה עימות בין מלווים גדולים הנתמכים על ידי המערב כמו קרן המטבע הבינלאומית (IMF), לבין נושים מובילים בעולם (דוגמת סין) שהואשמו בכך שמדינות כמו זמביה נותרו שקועות במשך שלוש שנים בחובות כבדים וקושי תפקודי.

השליח המיוחד של מזכ”ל האו”ם לאזור האגמים הגדולים מר הואנג שיה נפגש ביום חמישי עם הקהילה המזרח אפריקאית (EAC) לדון בנושא הסכסוך במזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, וזאת לקראת מושב בשעה מועצת הביטחון של האו”ם בשבוע הבא. הקהילה המזרח אפריקאית מקדמת דיאלוג לצד אמצעים צבאיים – כדי לשכנע הצדדים לנהל משא ומתן. היא פרסה את הכוח האזורי של קהילת מזרח אפריקה בתחילת החודש כדי להגביר את האבטחה במזרח DRC.

האופוזיציה הקנייתית מוכנה לדבר עם הממשלה, לצד חידוש את ההפגנות – ברית האופוזיציה של קניה מוכנה לנהל משא ומתן עם הממשלה על רפורמת הבחירות וסוגיית יוקר המחיה, תוך חידוש המחאות, אמר מנהיג האופוזיציה ריילה אודינגה ביום חמישי, 13 באפריל 2022. בתחילת אפריל, אודינגה הקפיא את ההפגנות נגד הממשלה לאחר פנייה של הנשיא וויליאם רוטו, אך אמר בזמנו שהן יכולות לחדש תוך ימים אם לא תהיה מעורבות או תגובה משמעותית מהממשלה. “הקנייתים עומדים איתן. סיכמנו, השיחות ממשיכות, אבל אני מסכים עם ההמלצה שיצאה מכאן היום שהשיחות יתנהלו והמחאות יתנהלו במקביל”, אמר אודינגה בפגישה שהתקיימה בבירה.

קניה לווה מסין 38 מיליארד שילינג – קניה סגרה עסקה להלוואה של 38.3 מיליארד שילינג מסין להרחבת כביש קיאמבו לנתיב כפול, מה שהופך אותו לחוב הגדול הראשון שניירובי לווה בשלוש השנים האחרונות מבייג’ין, שמאז 2020 אימצה גישה זהירה יותר לגבי הלוואות באפריקה. העסקה האחרונה של China Exim Bank מגיעה בתקופה בה מלאי ההלוואות הסיניות לקניה ירד ל-6.56 מיליארד דולר בדצמבר 2022 מ-7.05 מיליארד דולר ביוני 2021.

כלכלת קניה צפויה לעקוף את אנגולה כאשר אתיופיה מרחיבה את ההובלה – בתחזית הכלכלית העולמית האחרונה שלה, קרן המטבע הבינלאומית אומרת שהתוצר המקומי הגולמי (תמ”ג) של אנגולה, יצרנית נפט, יתכווץ במהלך התקופה, מה שיאפשר לקניה, שכלכלתה צפויה לצמוח ב-5.3 אחוזים, לעקוף אותה ולהתמקם ב המקום הרביעי אחרי אתיופיה. עם זאת, אתיופיה, שקרן המטבע הבינלאומית חזתה בתחזית שלה לאוקטובר 2022 כי תעקוף את קניה ותהפוך לכלכלה הגדולה ביותר במזרח אפריקה, צפויה כעת לעקוף את אנגולה וקניה ולהפוך לכלכלה השלישית בגודלה באפריקה שמדרום לסהרה.

 ההשקעות בטנזניה קופצות ב-52.4 אחוז ומגיעות ל-SH2.8 טריליון שילינג תוך שלושה חודשים – טנזניה רשמה עלייה של 52.4 אחוז בהשקעות במהלך הרבעון הראשון של השנה, בהשוואה לתקופה דומה אשתקד, הודות לשיפור באקלים העסקי. לפי מרכז ההשקעות של טנזניה (TIC) מינואר עד מרץ, טנזניה משכה השקעות בשווי 1.2 מיליארד דולר בהשוואה ל-787.4 מיליון דולר שנרשמו ב-2022. השקעות מסיביות הגיעו ממקורות מקומיים, אשר תרמו 887 מיליון דולר או 76 אחוז מסך ההשקעות שאושרו. מקורות זרים תרמו 276 מיליון דולר או 24 אחוזים.

 מלאווי היא בין חמש כלכלות אפריקאיות עם משברי החוב החמורים ביותר בשנת 2023, על פי פלטפורמת חדשות אפריקאית The East African – הפלטפורמה דיווחה כי מלאווי, גאנה, זמביה, תוניסיה ומצרים ממשיכות להתמודד עם אתגרים מאקרו-כלכליים שמפריעים לכלכלותיהן מלשרת את החוב כדי להצמיח את כלכלותיהן. “מלאווי מתמודדת עם מחסור במטבעות וכן עם גירעון תקציבי של 1.3 מיליארד דולר, או 8.7% מהתוצר המקומי הגולמי.” (….) “המדינה הדרום אפריקאית מנסה לארגן מחדש את החוב שלה כדי לקבל כספים נוספים של קרן המטבע הבינלאומית [IMF], אשר אושרה בנובמבר.”

 

 

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל