אז מה חדש בקניה והסביבה (3.4.2023)?

שלום לכם,

הנה מספר עדכונים מן התקשורת של השבועיים האחרונים על הנעשה במזרח אפריקה תת-סהרה ככלל ובקניה בפרט.

 • רוסיה עוקפת את סין במירוץ לספק נשק לאפריקה שמדרום לסהרה – נתוני המכון הבינלאומי לחקר השלום בשטוקהולם (SIPRI) מראים כי רוסיה סיפקה 26% מהארטילריה שיובאה על ידי מדינות אפריקה שמדרום לסהרה בחמש השנים עד 2022, עלייה מ-21% מ-2017. מוסקבה היא כיום הספקית המובילה של נשק באפריקה שמדרום לסהרה, כשהיא מנצחת את סין בייצוא לאזור. ככלל, היחסים של מוסקבה עם היבשת קיבלו תפנית לאחר פסגה ב-2019 שהפגישה מנהיגי שני הצדדים.
 • אוגנדה, קניה חותמות על הסכם סחר חדש – מנכ”ל משרד האוצר, התכנון והפיתוח הכלכלי, מר רמתן גגובי, נפגש עם מזכיר הממשלה להשקעות, מסחר ותעשייה של קניה, מר מוזס קוריה, כדי לדון ולהקל על הזדמנויות אזוריות להשקעה משותפת במגזרים אסטרטגיים. בפגישה שהתקיימה בניירובי, קניה, התמקדו השניים ביעדים כלכליים והשקעות הדדיים של מדינותיהם כדי לחזק את יחסי המסחר וההשקעות. שתי המדינות הסכימו לקדם יוזמה אזורית להשקעה משותפת בין קבוצת Devki, החברה לפיתוח אוגנדה והתאגיד לפיתוח קניה. הסכם המסגרת יאפשר העברת עפרות ברזל מאוגנדה ל-DEVKI.
 • הבנק המרכזי בקניה קצץ את תחזית צמיחת התמ”ג לשנת 2023 ל-5.8% – קצב איטי מהתחזית הקודמת של 6.1%. זאת, בגלל צמיחה נמוכה יותר במגזר החקלאי, הקושי ביציאה מהבצורת הקשה ביותר מזה ארבעה עשורים וכן הזינוק במחירי הסחורות הבסיסיות. בנוסף, קניה סובלת מהשפעות החלשות המטבע ועומס חובות ציבוריים כבדים.
 • סטודנט נהרג, יותר מ-200 אנשים נעצרו בהפגנות בקניה – שהתקיימו נגד ממשלתו של הנשיא וויליאם רוטו. המפגינים יצאו לרחובות הבירה ניירובי וכמה ערים נוספות בהמשך לקריאה להפגנות של מנהיג האופוזיציה ריילה אודינגה. חלקם הציתו שריפות ברחובות ויידו אבנים לעבר השוטרים. המשטרה ירתה גז מדמיע ותותחי מים.
 • נשיא קניה, וויליאם רוטו, מבקש להרגיע את המשקיעים לאחר הפגנות האופוזיציה – בעקבות הפגנות האופוזיציה האלימות נגד ממשלתו. “אני מתחייב שהסביבה העסקית, המעודדת השקעות בקניה, היא בטוחה וברת-קיימא”, אמר רוטו באירוע שהתקיים בבורסה של המדינה. “באמצעות שלטון החוק, הממשלה תנקוט בצעדים הנדרשים כדי לכבד את זכויות הכלל ולהוכיח שאף אחד אינו מעל החוק על ידי מאבק נחרץ בפטור מעונש, הפקרות ואי סדר”, אמר רוטו.
 • קניה מצפה להסכם סחר עם ארה”ב בתוך שנה – קניה מצפה לסיים את השיחות להסכם סחר והשקעות עם ארצות הברית עד סוף 2023 ולחתום על ההסכם עד אפריל 2024, אמר שר הסחר מוזס קוריה. קניה היא אחת משותפות הסחר המובילות של ארצות הברית באפריקה ונהנית מחוק הצמיחה וההזדמנויות של אפריקה (AGOA), תוכנית סחר מועדפת שתפוג ב-2025.
 • הבנק העולמי יפתח משרד באיי סיישל באמצע 2023 – הבנק העולמי מעוניין לפתוח משרד באיי סיישל עד יוני 2023, אמר גורם בכיר. מנהלת המדינה של הבנק, אידה פסוואראי-רידיהו, אמרה את ההצהרה לכתבים לאחר שנפגשה עם נשיא סיישל, וויבל רמקלוואן
 • טנזניה רשמה 575 פרויקטי השקעה בשווי 8.64 מיליארד דולר אמריקאי בשנתיים האחרונות – עלייה של 26 אחוז במספר הפרויקטים שנרשמו במרכז ההשקעות של טנזניה (TIC) בין מרץ 2021 לפברואר 2023, בהשוואה לתקופה המקבילה בין מרץ 2019 לפברואר 2021. המדינה רשמה גם עלייה בהשקעות זרות ישירות ב-24%.
 • הקהילה העסקית של סין תנחת בדאר א-סלאם (טנזניה) – סוחרים מ-100 חברות סיניות צפויים לנחות במדינה בכוונה לקיים דיונים על השקעות וסחר עם עמיתיהם מטנזניה. בשהותם בדאר א-סלאם, המשלחת הסינית: “תיפגש עם עמיתיהם הטנזניים כדי לדון בשיתוף פעולה בהזדמנויות שונות כולל עסקים ומסחר ושיתוף פעולה”
 • הודו מעוניינת להשקיע במגזרי הטכנולוגיה וההנדסה של טנזניה – הודו עומדת להגדיל את השקעותיה בטנזניה במגזרים שונים תוך התמקדות בטכנולוגיה והנדסה. הנושא עלה במהלך פורום עסקי שאורגן על ידי הנציבות העליונה של הודו בשיתוף עם הפורום העסקי של טנזניה-הודו (TIBF) ובעלי עניין עסקיים מקומיים. הודו היא שותפת הסחר השלישית של טנזניה ואחת המשקיעות המובילות במדינה עם השקעות בסך 3.7 מיליארד דולר אמריקאי.
 • טנזניה מכריזה על התפרצות נגיף מרבורג (MVD) – משרד הבריאות של טנזניה הכריז על התפרצות של מחלת נגיף מרבורג (MVD) במחוז בוקובה, אזור קגרה, צפון מערב טנזניה. במצטבר דווחו שמונה מקרים מאושרים וחמישה מקרי מוות, כולל עובד בריאות (שיעור תמותה: 63%), בעוד ששלושה עוברים טיפול במרכזי טיפול ייעודיים. זו הפעם הראשונה שמדווח מקרה מאושר של MVD בטנזניה. אזור קגרה ממוקם בצפון מערב טנזניה, גובל באוגנדה בצפון, רואנדה במערב ובורונדי בדרום מערב. ניידות האוכלוסין הגבוהה באזור מהווה סיכון להתפשטות חוצת גבולות.
 • ביקור היסטורי של קמאלה בטנזניה – סגנית נשיא ארה”ב, קמאלה קאריס, קיימה בדאר א-סלאם ביקור רשמי בן שלושה ימים. אנליסטים תיארו את ביקור האריס כמחווה לפילוסופיית ה-4Rs של הנשיאה סמיה סולוהו חסן בקידום דמוקרטיה וממשל תקין.  פיוס, חוסן, רפורמות ובנייה מחדש, המשמשים ככלי הכרחי בטיפול בסוגיות העכשוויות המשפיעות על המערכות החברתיות, הפוליטיות והכלכליות של המדינה. במהלך ביקורה, הכריזה קמאלה האריס על חיזוק הסחר בטנזניה: “בעבודה משותפת, זו המטרה המשותפת שלנו להגדיל את ההשקעות הכלכליות בטנזניה ולחזק את הקשרים הכלכליים שלנו”, אמרה האריס ומנתה מספר יוזמות שכללו מזכר הבנות חדש בין בנק היצוא-יבוא של ארצות הברית (EXIM) לבין ממשלת טנזניה.
 • משקיעים דרום אפריקאים חוקרים את פוטנציאל הכרייה בטנזניה –  משלחת של 30 אנשי עסקים מדרום אפריקה נמצאים במדינה כדי לבחון את פוטנציאל מגזר הכרייה להשקעה עתידית.

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל