יום שיבוש קניה סטייל ועוד כמה עדכונים מקניה והסביבה 20.3.2023

שלום חברים,

במה עסקה התקשורת המקומית כאן בקניה בשבוע שעבר ואיך זה אולי יכול לעניין גם אתכם?

יום שיבוש לאומי בגרסה המקומית 

ביום בו ציין את יום השנה החמישי ללחיצת היד בין הנשיא לשעבר, אוהורו קניאטה, למנהיג האופוזיציה, ראילה אודינגה (9 במרץ), האחרון פתח בקריאות למחאה המונית נגד משטרו של נשיא קניה המכהן, וויליאם רוטו. כבר ביום שישי ה-10 במרץ, תומכי ראילה בקיסומו התאספו ברחובות להפגנת התרסה – מהלך שבישר את תחילתה של התקוממות שעתידה להגיעה לשיאה במחאת ענק ב-20 במרץ (זה היום) שתתקיים בלב ניירובי, בירת קניה. מפרסומים בתקשורת עולה כי ראילה אודינגה, מנהיג האופוזיציה, מתכננן לערוך הפגנות בבירה ניירובי, במטרה ללחוץ על הממשלה לפעול להורדת יוקר המחיה ובכדי לאמץ תהליך כולל לבחירת נציבי IEBC (ועדת הבחירות המרכזית של קניה) שיחליפו את שבעה החברים שהתפטרו במחאה על תוצאות הבחירות האחרונות, הודחו או שכהונתם פשוט הסתיימה. בהתייחס להפגנה הצפויה, אותה הגדירה המשטרה כבלתי חוקית, אמר נשיא קניה הנבחר כי: “הממשלה מחויבת להגן על חייהם ורכושם של קנייתים במהלך ההפגנות” והבטיח לקנייתים שאין להם מה לדאוג בשל ההפגנות המתוכננות.

אפריקה משלמת את המחיר כאשר סין ורוסיה משתלטות

סין ורוסיה מחזקות נוכחותן באפריקה כדי לנצל את משאבי הטבע העשירים שלה, אומרים אנליסטים, על רקע אזהרות חמורות של סוכנויות האו”ם, המדינות העניות בעולם מתמודדות עם חובות משתקים שמצטברים. “אחד מכל שלושה פרויקטי תשתית גדולים באפריקה נבנה על ידי מפעלים ממשלתיים סיניים, ואחד מכל חמישה פרויקטים ממומן על ידי בנק סיני לפיתוח”, אמר פול ננטוליה מ’מרכז אפריקה ללימודים אסטרטגיים’ במשרד ההגנה האמריקאי. ננטוליה הוסיף וציין כי “רוסיה, יצואנית נשק מרכזית לאפריקה, עושה גם כן גיחות ליבשת, לרבות באמצעות פרויקטי כרייה שהוענקו לקבוצה החצי-צבאית הפרטית הרוסית, כוח וגנר”.

האום מקדם יישום מלא של הסכם הסחר האזורי – AfCFTA – להתמודדות עם ה’סערה הכלכלית’

יישום המלא של אזור הסחר החופשי של אפריקה יסייע למדינות האזור, לרבות קניה, להתמודד עם האתגרים הכלכליים העולמיים הנובעים ממשבר רוסיה-אוקראינה, כך אומרת הוועדה הכלכלית של האו”ם לאפריקה (Uneca). המזכיר בפועל של הוועדה הכלכלית של האו”ם לאפריקה, אנטוניו פדרו, אמר שהיישום המהיר של אזור הסחר החופשי היבשתי של אפריקה (AfCFTA) הוא הזדמנות ליצור חוסן במדינות אפריקאיות כמו קניה.

 

עד כאן להיום, שבוע עבודה טוב ומוצלח לכולם 🙂

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל