Akwaba גאנה!

המילה הראשונה שלמדתי כשהגעתי לגאנה לביקור חפיפה בחודש יולי האחרון, ואותה שמעתי מיד עם נחיתתי מפקיד ביקורת הגבולות היא – Akwaba, או ברוכים הבאים בשפה המקומית Twi.  זו גם המילה הראשונה ששמעתי מאילת, הנספחת הכלכלית הקודמת, שבאה לאסוף אותי משדה התעופה והסיעה אותי לקנות  בגדים בכדי שיהיה לי מה ללבוש במהלך השבוע (לא צריך בגדים מיוחדים בגאנה, פשוט המזוודות החליטו להגיע רק יומיים אחריי).

אותה אילת היא אילת קארפ, הנספחת הכלכלית הקודמת בגאנה, וגם זו שהקימה את הנספחות הכלכלית באקרה הבירה לפני קצת יותר מ- 4 שנים, ואותה החלפתי בתפקיד. זו גם הזדמנות להודות לה שלקחה אותי למקום נחמד מאוד לקנות בו בגדים, ובעיקר להודות לה על 4 שנים מוצלחות בהקמה ובהובלה של פעילות הנספחות הכלכלית בשנותיה הראשונות.

אז מספר חודשים לאחר אותה נסיעת חפיפה, נחתנו לפני מספר שבועות משפחתי ואני באקרה. הפעם, גם המזוודות הגיעו יחד איתנו (7 במספר + עגלת תינוק. בכל זאת, לא כל יום עוברים מדינה). עבורנו זו שליחות שנייה במספר, לאחר 4 שנים מלאות ונפלאות בהאנוי, וייטנאם, שם שימשתי כראש הנספחות הכלכלית עד שנת 2020. למרות ברכות ה Akwaba להן זכינו גם הפעם, ברור לי שהשליחות הולכת להיות מאוד מאתגרת ולא רק בגלל חוויות הרילוקיישן המשפחתית למדינה מתפתחת – כאשר החלפנו דולרים למטבע המקומי (Cedi), שער החליפין היה כמעט כפול מזה שקיבלתי בביקורי כאן בחודש יולי – 14 סידי לדולר עכשיו  לעומת 7.5, רק 5 חודשים לפני כן.

קשיים כלכלי עם אופק אופטימי

הפיחות המהיר בערך המטבע המקומי אינו הסיבה לאופטימיות,  גם אם בטווח הזמן המיידי כל דולר שלי יכול לקנות כאן יותר. האינפלציה כבר מדביקה חלק משמעותי מההפרש והמחירים בשוק המקומי עלו משמעותית. אז מהי כן הסיבה לאופטימיות? גאנה, שחוותה עלייה דרמטית ביחס חוב/תוצר שלה, התקרבה בחודשים האחרונים יותר ויותר למצב של חדלות פירעון. לאור זאת, וכצפוי, הכריזה לפני כשבועיים קרן המטבע העולמית על מתן אשראי למדינה בגובה 3 מיליארד דולר, מה שעשוי להיות סמן חיובי לתחילת ההתייצבות של הכלכלה. ואכן, הפרסום על מתן האשראי הוביל לכך שהמטבע נסק שוב למעלה, גם אם רק באופן זמני. עם זאת, כידוע קרן המטבע לא מחלקת מתנות בחינם, ועם הכסף מגיעה דרישה לרפורמות מבניות בכלכלת המדינה, בדגש על מזעור הפגיעה בשכבות החלשות, שיפור מנגנון גביית המסים ומתן מענה לאתגריים מבניים בסקטור האנרגיה ובענף הקקאו (גאנה היא יצואנית הקקאו השנייה בגודלה בעולם). מספר ימים לאחר קבלת הסיוע, הודיעה ממשלת גאנה שאין ביכולתה לשלם חובות חיצוניים והשעתה את מרבית התשלומים לנושיה הזרים עד להודעה חדשה.

חברות ישראליות שפועלות במדינה

מה המשמעות של הודעתה כאמור של ממשלת גאנה? ההודעה הנ”ל עשויה להשפיע על חברות ישראליות אשר אמורות לקבל תשלומים מגורמי הממשל במדינה. חשוב לציין כי מדינת ישראל מבטחת חלק מעסקאות אלה באמצעות חברת “אשרא” עד לתקרה מסויימת. ברור שהתקופה הקרובה, תהיה פחות מזמינה לחברות ישראליות לעשיית עסקים מול הממשלה. עם זאת, הנספחות הכלכלית בגאנה מסייעת לחברות ישראליות לפעול בגאנה, בעיקר מול המגזר הפרטי ואין להודעתה הנ”ל של הממשלה השלכות ישירות על היכולת של חברות פרטיות לעשות עסקים עם חברות ישראליות. הנספחות הכלכלית שמה דגש על תחומים כמו בריאות, חקלאות, פינטק ואבטחת סייבר, ולאחרונה גם פתרונות לתעשיית המכרות.

חברות ישראליות מוזמנות לפנות אלי ישירות, גם בכדי עוד מידע מה כדאי ומה לא כדאי לעשות בתקופה זו, וכרגיל נשמח לסייע לכל  חברה ישראלית המעוניינת לפעול במדינה. אה, ואם אתם מגיעים, נא לא לשכוח קצת בגדים בטרולי, למקרה שהמזוודות לא יגיעו בזמן.

מוזמנים ליצור איתי קשר במייל ולהתחיל את המסע שלכם בגאנה כבר היום: yaniv.tessel@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

yanivt

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל