פעם שילמתם 6.5 מיליארד דולר עבור זכויות שידור?

לא, זאת לא גרסא של בייסבול. ולמען האמת זהו ספורט מתוחכם ומורכב עם דמיון קל מאוד לבייסבול האמריקאי. זהו הספורט הלאומי, בה’ הידיעה, של הודו. הוא פופולרי באופן חסר תקדים – השחקנים הם גיבורים לאומיים, כוכבים שעוסקים בפרסומות, פילנתרופיה ויוזמות עסקיות, מילדים ועד מבוגרים – כולם משחקים אותו ברחובות ובפארקים, הוא חוצה מגזרים ודתות, וניתן לומר שהוא “האופיום להמונים” של תת היבשת. גבירותי ורבותי: הקריקט!

הקריקט הוא משחק ותיק וזקן, בן 400 שנה בערך. התיעוד הראשון של משחק קריקט בידי מבוגרים תועד בדרום אנגליה סביב שנת 1611. התופעה גדלה והתרחבה, והבריטים הביאו איתם את המשחק הממכר לכל פינות האימפריה. אחרון החיילים הבריטים הפליג מהודו באוגוסט 1947, אבל המחבטים, כדורי העץ, אפודות הצמר והכובעים נשארו והשתקעו היטב בהודו ככלל ובמומבאי בפרט. כיום מדובר בענף הספורט הפופולרי, הגדול והחשוב במדינה, אשר לצדו ניתן להתרשם שרק כדורגל, ו Kabbadi (משחק קבוצות מקומי שהוא מעין הכלאה של רוגבי והיאבקות…) הם ענפים משמעותיים. אבל באופן מצוצמם מאוד לעומת אחיהם הגדול – הקריקט.

הקריקט מהווה 85% משוק הספורט ההודי

כן, אבל 85% מכמה? שאלה נהדרת. בימים אלו המכרז על זכויות השידור לליגת הקרירט הבכירה שלך הודו נמצא בעיצומו. ההערכות בתעשייה מדברות על כך שה (BCCI (The Board of Control for Cricket in India, שהינה מועצה ממשלתית שאחראית על שידורי המשחקים, עתידה להכניס הון עתק, בסך 6.5 מיליארד דולר ממכירת הזכויות. אני חוזר – 6,500,000,000$. עבור ליגת קריקט. אחת. רק כדי לסבר את האוזן, לפני 5 שנים (זכויות השידור מתחדשות בכל 5 שנים) Hotstar שילמה 2.5 מיליארד דולר עבור זכויות השידור. אם התחזיות תממשנה, מדובר בגידול של פי שתיים וחצי, ממכירת הזכויות הקודמת. בקרב החברות המתמודדות על המכרז ניתן למצוא את SONY-ZEE, AMAZON, Disney-Hostar, תאגיד הענק Reliance ואחרים.

למה כל תאגידי הענק האלו מוכנים לשלם כל כך הרבה על זכויות השידור? עונת קריקט ממוצעת בהודו זוכה ליותר מחצי מיליארד צופים, תנסו לתרגם את זה לערך עבור מפרסים או לעלות דקת פרסום. נראה אתכם…

Sunrisers Hyderabad vs Bombay Indians  (May 17, 2022)

יש פוטנציאל – עכשיו רק צריך לממש אותו

כל חברה ישראלית מתחומי ה Sport – Tech, AR/VR, Broadcasting, Fans Engaments, Gaming שמכוונת לשוק הבין לאומי ומעוניינת להתרחב חייבת להיות נוכחת בהודו. על אף שקריקט פחות מוכר בישראל, בהודו – מדובר בתעשייה חשובה מאוד עם פוטנציאל אדיר. חיבור עם גורמים בתעשיית הספורט ההודית, במובן הכי רחב שניתן לדמיין, הוא למעשה שער לשוק ספורט ענק, אשר צפוי לגדול מאוד מהר ולהגדיל ביקושים, בעיקר לתחומים הטכנולוגיים הנוגעים בענפי הספורט והשידורים.

 

אתם ואתן מוזמנים/ות לפנות אלינו, צוות הנספות המסחרית במומבאי, ונשמח לעזור לכם/ן לבחון את אינסוף האפשרויות שנמצאות בהודו, ולזהות את הזדמנויות עסקיות מעולות!

חברות המעוניינות לנצל את ההזדמנות מוזמנות לפנות אלינו כאן.

אתם מוזמנים להמשיך ולעקוב בבלוג זה ובדף ה LinkedIn של הנספחות לעדכונים שוטפים.

צור קשר עם:

שגיא איצ'ר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל