צעד נוסף בדרך לחיזוק השת”פ הכלכלי בין ישראל וקניה

בפעם השלישית, ולראשונה מזה 3 שנים, התכנסה לפני שבועיים הוועדה הכלכלית המשותפת לישראל וקניה. שרת הכלכלה והתעשייה ברביבאי פגשה את מקבילתה הקנייתית לדיון בדרכים לחיזוק שיתוף הפעולה בין המדינות.

על רקע ההסכם לשת”פ כלכלי שנחתם בין המדינות ב-2016, לפיו הוסכם על מנגנון שיאפשר דיון בין המדינות על דרכים להורדת חסמי סחר ועידוד הסחר ביניהן, התכנסה הוועדה הכלכלית המשותפת של ישראל וקניה במשרד הכלכלה והתעשייה בירושלים. בראש המשלחת מקניה תעמוד שרת משרד התעשייה והסחר הגב’ בטי מיינה (Betty C. Maina), שתלווה בבכירים ממשרדי ממשלה שונים בקניה.

כינוס הוועדה המעורבת נמשך יומיים (15-16.5) כאשר במהלך יומה השני, התקיים מפגש בין שרת הכלכלה והתעשייה הישראלית, האלופה במיל’ אורנה ברביבאי, לבין מקבילתה הקנייתית. במינהל סחר חוץ מציינים כי הוועדה הכלכלית הקודמת התקיימה ב-2018 בניירובי.
במסגרת הוועדה נדונו דרכים לחיזוק השת”פ המסחרי בתחומי סחר, אנרגיה, תיירות, פיתוח עירוני, איכות סביבה ומים, בריאות, תקשורת, מכסים ועוד. המטרה- סיוע לחברות התעשייה הישראלית בפעילותן בקניה וחיזוק קשרי המסחר בין המדינות.

כמו כן ביקרה המשלחת הקנייתית בחברות ישראליות מובילות עשת-אילון וקפה אל נחלה.

שרת הכלכלה והתעשייה האלופה (במיל’) אורנה ברביבאי: “קניה היא לא רק בת ברית של ישראל במרחב האפריקאי אלא גם ממלאת תפקיד מרכזי וחשוב במזרח אפריקה, פוטנציאל הצמיחה של כלכלתה גבוה ומהווה כר פורה לפעילותן של חברות ישראליות. יבשת אפריקה מגלמת פוטנציאל יצוא משמעותי לתעשייה הישראלית וחיזוק הקשרים הכלכליים עם קניה יסייע בהגדלת היקף היצוא של התעשייה הישראלית והוזלת יוקר המחייה”.

מנהל מינהל סחר חוץ מר אוהד כהן הוסיף ואמר: “מינהל סחר חוץ מפעיל רשת מקצועית של 54 נציגויות כלכליות ברחבי העולם. הנספחים הכלכליים וצוותיהם המקומיים מקדמים את פעילות החברות הישראליות ופותחים עבורן דלת להצלחה במדינות השונות. הביקור הנוכחי בפרט וקידום הסחר והרחבת שיתוף הפעולה עם קניה ככלל, יוכלו לסייע רבות לחברות הישראליות הפעילות בשוק האפריקאי רב הפוטנציאל ולחזק את הפעילות העסקית בין שתי המדינות.”

במינהל סחר חוץ שבמשרד הכלכלה והתעשייה מציינים כי כלכלת קניה היא חקלאית ברובה וזו מהווה 24% מהתמ”ג שלה, כאשר 40% מאוכלוסייתה עוסקת בענף זה. שוק ההון של קניה מפותח , כמו גם סקטור השירותים ובעיקר תחום התקשורת ותחום הפיננסים המתאפיין בשירותי תשלומים דיגיטליים מתקדמים ונוכחות בנקים זרים. בשנת 2014 החלו עבודות הבניה וסלילת פסי רכבת במסגרת פרויקט Standard .Gauge Railway-SGR, חלקו הראשון של הפרויקט מחבר בין מומבסה לניירובי בעלות של כ-45 מיליארד ו-90% ממנו ממומן על ידי China Exim Bank. פרויקט זה עתיד לחבר בין קניה רואנדה ואוגנדה, לחזק את האינטגרציה הכלכלית ולהוזיל עלויות הובלה. קניה מייבאת בעיקר רכבים, נפט ומוצריו, מוצרי ברזל, פלדה ופלסטיק, תירס, סוכר ואורז. ומייצאת בעיקר מוצרים חקלאיים כמו תה, קפה לא קלוי, פרחים, דגים וגם מינרלים.
קניה היא שותפת הסחר הרביעית של ישראל באפריקה תת סהרה ומהווה כ-8% מסך הסחר. עיקר הייצוא לקניה מישראל הוא בענף מנועים וציוד חשמלי (כ-29%), מוצרי פלסטיק (כ-20%), וכימיקלים וזיקוקי נפט (כ-14%). עיקר הייבוא מקניה לישראל הוא דגים ופירות (כ-40%).

צור קשר עם:

ארנון ארבל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל