יולי 29, 2018
יולי 29, 2018

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן יצא למשלחת הממלכתית בקרואטיה בראשות נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין

במהלך הביקור חתם השר כהן עם מקבילו הקרואטי על הסכם לחיזוק שיתוף הפעולה בין שתי המדינות

השר כהן הצטרף לביקור רשמי כדי לסייע בסיכום עסקת מכירת מטוסי F16 משומשים של חיל האוויר הישראלי לקרואטיה בהיקף של 700 מיליון דולר

בין המדינות שהתמודדו במכרז מכירת מטוסי הקרב: ארה”ב, יוון, שוודיה ודרום קוריאה

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: “הביקור בקרואטיה והחתימה על ההסכם נועדו לקדם את היחסים הכלכליים בין שתי המדינות וכן לחזק עסקאות הנמצאות על הפרק. היקף הסחר הנוכחי אינו מגלם את הפוטנציאל המסחרי בין המדינות וצירוף המשלחת העסקית נועד במטרה לשים את קרואטיה כיעד עבור היצואנים הישראליים“.

שר הכלכלה והתעשייה, ח”כ אלי כהן, הצטרף לביקור הממלכתי של נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין בקרואטיה. בנוסף לנשיא והשר כהן הצטרפו לביקור גם שר החקלאות וכן משלחת נציגי הארגונים העסקיים: התאחדות התעשיינים, מכון היצוא, התאחדות האיכרים והתאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות בישראל.

במהלך הביקור נפגש השר עם נשיאת קרואטיה הגברת קולינדה גרבאר ועם מקבילו הקרואטי, מר דרקו הורבאת, שר הכלכלה, היזמות והעסקים, והשניים חתמו על הצהרה משותפת לחיזוק הקשרים הכלכליים והמסחריים בין המדינות וכן להגברת שיתוף הפעולה בתחום המחקר והפיתוח (מו”פ).

במהלך הפגישה סיכמו השרים לקדם שיתוף פעולה בתחום החדשנות ומשלחות עסקיות הדדיות במטרה להגדיל באופן משמעותי את היקף הסחר בין המדינות. ממשלת קרואטיה משקיעה בימים אלו לחיזוק הדיגיטליזציה של הממשל ובמהלך הפגישה סוכם כי הממשל הקרואטי יזמין חברות ישראליות לקחת חלק בפרויקטים אלו. שר הכלכלה הקרואטי, הורבאת, נענה בחיוב להזמנת השר כהן לבקר בירושלים בשנה הקרובה עם משלחת עסקית.

במסגרת חוזה G2G, צפויה להיחתם עסקת מכירת מטוסי F16 של חיל האוויר הישראלי אשר יעברו השבחה ויועברו לחיל האוויר הקרואטי. היקף העסקה מוערך בכ-700 מיליון דולר ולו שותפים חיל האוויר הישראלי, אלביט, והתעשייה האווירית לישראל. ישראל זכתה במכרז של ממשלת קרואטיה כאשר בין המדינות שהשתתפו במכרז: ארה”ב, יוון, שוודיה ודרום קוריאה.

בין ישראל לקרואטיה מתקיימים יחסים דיפלומטיים מלאים החל משנת 1997, מספר שנים לאחר התפרקותה של יוגוסלביה במהלך מלחמות יוגוסלביה, והיווסדה של קרואטיה כמדינה עצמאית.

שתי המדינות מקיימות שיתוף פעולה בתחומים מגוונים, ובעיקר בתחום התיירות ההולכת וגוברת שבין שתי המדינות. בנוסף, קרואטיה, שחברה באיחוד האירופי מאז 2013, מהווה חלק מהסכם האסוציאציה שחל לגבי ישראל, והיא פעילה גם בתכניות מחקר ופיתוח שונות באיחוד האירופי שישראל שותפה להן, כגון תכנית Eureka ו-Horizon2020, פלטפורמות אלה מהוות פוטנציאל לשיתוף פעולה הן באקדמיה והן בתעשייה.

בשנת 2017, הסתכם היקף הסחר של ישראל וקרואטיה בכ-44.2 מיליון דולר, ללא שינוי משמעותי בהשוואה להיקפו בשנת 2016.

היצוא העיקרי של ישראל לקרואטיה הוא של תרופות ומוצרים פרמצבטיים ומוצרי כימיקלים אורגניים. היבוא העיקרי מקרואטיה הינו של מוצרי כימיקלים אורגניים; חומרי גבס, אבן ומלט; וכן מכונות וציוד מחשבים ותרופות ומוצרים פרמצבטיים.

שר הכלכלה, אלי כהן, ומקבילו הקרואטי, דרקו הורבאת. מאחור: יו”ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש ויו”ר מכון היצוא, אדיב ברוך

 

חתימת הצהרה משותפת לחיזוק הקשרים הכלכליים
חתימת הצהרה משותפת לחיזוק הקשרים הכלכליים
שר הכלכלה, אלי כהן ונשיאת קרואטיה, קולינדה גרבאר
שר הכלכלה, אלי כהן ונשיאת קרואטיה, קולינדה גרבאר
שר הכלכלה, אלי כהן וראש ממשלת קרואטיה, אנדריי פלנקוביץ'
שר הכלכלה, אלי כהן וראש ממשלת קרואטיה, אנדריי פלנקוביץ’
התפתחות הסחר | ישראל – קרואטיה 2014-2017
התפתחות הסחר | ישראל – קרואטיה 2014-2017

 


שרה-אן מאדי

שרה-אן מאדי היא הנספחת הכלכלית של מדינת ישראל בפולין החל מחודש אוקטובר 2019, ועומדת בראש המשלחת המסחרית של משרד הכלכלה והתעשייה בשגרירות ישראל בוורשה. במסגרת תפקידה, אחראית שרה-אן על קידום היחסים הכלכליים בין ישראל לפולין - הסחר הבילטרלי עם דגש על היצוא הישראלי לפולין, וכן משיכת השקעות פולניות לישראל; טיפוח מיזמים משותפים בין חברות ישראליות לפולניות; וקידום הזדמנויות לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח בין גופים משני הצדדים. שרה-אן הצטרפה למשרד הכלכלה והתעשייה ב-2016, לאחר שעסקה בעריכת דין, הן במגזר הציבורי והן בפרטי. לפני תפקידה הנוכחי כנספחת מסחרית, עסקה שרה-אן במדיניות והסכמי סחר, כולל אחריות על תהליכי המו"מ להסכם סחר חופשי בין ישראל למדינות דרום מזרח אסיה, וכן בדסק אירופה, כולל אחריות על מחצית הנספחויות של משרד הכלכלה והתעשייה באירופה, בכלל זה פולין. לשרה-אן תואר ראשון במשפטים ובכלכלה מאוניברסיטת חיפה וכן תואר שני ביחסים בין-לאומיים, התמחות בכלכלה פוליטית וארגונים בין-לאומיים מהאוניברסיטה העברית בירושלים.
צור קשר עם: שרה-אן מאדי
ליצירת קשר לחצו >>