מרץ 30, 2020
מרץ 30, 2020

מינהל סחר חוץ פועל לגבש תמונת מצב עדכנית על תחום ההובלה הבינלאומית על רקע השפעות משבר הקורונה. עדכון זה מתמקד בפעילות ההובלה האווירית בעולם ובישראל וכולל מידע מפרסומים שונים אודות פעילות התעופה בעולם ובישראל, עדכונים של הנספחים הכלכליים הפרוסים ברחבי העולם, וכן נתונים של רשות שדות התעופה.


מידע שפורסם השבוע ברשת CNN מלמד אותנו על היקף הפגיעה של משבר הקורונה בתעשיית התעופה העולמית. לפי הפרסום, ההערכה היא שכשליש מ- 17,750 מטוסי הנוסעים בעולם מקורקעים בימים אלו, כאשר נתון זה גדל משמעותית מיום ליום. הביקוש לטייסים וצוותי אוויר קטן באופן משמעותי ובהתאם לכך חברות תעופה פועלות לצמצום כח האדם. כך למשל דווח כי בחברת דלתא הוציאו 21,000 עובדים לחל”ת ובאמריקן אירליינס, מאות טייסים הוצאו לפנסיה מוקדמת. על רקע זה, בארגון IATA הזהירו וציינו כי תנועת הנוסעים בשנת 2020 עלולה לרדת ב-38% והכנסות חברות התעופה יחתכו ב-252 מיליארד דולר.

הירידה בתנועת הנוסעים מובילה למגמה של צמצום פעילות בשדות תעופה משניים ברחבי העולם. בטורקיה למשל הודיעו הרשויות על הפסקת כל הפעילות בשדה התעופה הבינלאומי השני בגודלו באיסטנבול, Sabiha Gocken, זאת על רקע ירידה של 75% בפעילות השדה. בלונדון הודיעו הרשויות על סגירת טרמינל צפון בשדה התעופה Gatwick בעיר החל מה-1 באפריל.

על רקע המחסור במטוסי נוסעים, הביקוש לטיסות מטען בעולם גדל. כדי לנסות לענות על הביקוש, חברות תעופה ברחבי העולם פועלות כדי להסב מטוסי נוסעים למטוסי מטען. כך למשל חברת אמריקן אירליינס, הוציאה את טיסת המטען הראשונה שלה השבוע מאז 1984 הובילה ציוד רפואי, דואר וחבילות.

בתוך כך ממשיכה המגמה של בקשה לסיוע ממשלתי מצד חברות התעופה המובילות בעולם החוששות מקריסה כלכלית בעקבות השלכות המשבר.

סין: הממשל מגביל את מספר הטיסות הבינלאומיות מחשש לגל שני

רשות התעופה האזרחית של סין (CAAC) הודיעה לאחרונה על הגבלת מספר הטיסות הבינלאומיות במטרה למנוע ככל הניתן את השפעות הגל השני של וירוס הקורונה בסין. לפי ההודעה, החל מה-29 במרץ חברות תעופה הסיניות מחויבות לעבור למתכונת של טיסה שבועית אחת לכל מדינה, כאשר בכל מדינה יהיה רק יעד טיסה אחד בלבד. ההגבלה צפויה לצמצם עוד יותר את היקף טיסות הנוסעים אל סין וממנה ובהתאם להשפיע על היקף המטען המוטס מסין לעולם על טיסות הנוסעים.

יש לציין שפעילות טיסות המטען (ללא נוסעים) לסין וממנה לא צפויה להיפגע בעקבות הודעה זו.

ארה”ב ואירופה: ירידה חדה בתנועת הנוסעים וטיסות הנוסעים

ברשת CNN פורסם שחברת אמריקן אירליינס, חברת התעופה השנייה בגדולה בעולם מבחינת צי המטוסים ופרמטרים נוספים, הודיעה שבמהלך החודשיים הקרובים בכוונתה להוציא לפועל רק כ-20% מלו”ז הטיסות הפנימיות ובין 10%-20% מהטיסות הבינלאומיות המתוכננות לחודשים אפריל-מאי. לפי הפרסום, מנכ”ל החברה הוסיף וציין שעל טיסות הנוסעים שכן יצאו, יעלו לפי השעות רק 15% מהנוסעים. חברת דלתא, הגדולה בעולם, אשר 600 ממטוסיה מקורקעים בימים אלו, עדכנה שכיום מתבצעות כ-30% מלוח הטיסות. נתוני חברת חברת יונייטד אירליינס גבוהים יותר ועומדים על כ-68%, כאשר האחוז הגבוה קשור לעובדה שיונייטד מטיסה אזרחים אמריקאים חזרה לארה”ב, בדומה לפעילות של אל-על.

אינדיקציה נוספת על תנועת הנוסעים בארה”ב התקבלה מסוכנות ה-TSA האמריקאית שעדכנה שביום חמישי האחרון, 26 במרץ, בוצע בידוק ביטחוני ל-8% בלבד (!) מכמות הנוסעים שעברה באותו היום בשנה קודמת.

לאור המצב, חברות התעופה בארה”ב פנו בבקשה לסיוע ממשלתי בהיקף של 58 מיליארד דולר (Federal Relief Package) שחלקה יוקדש לתשלום לעובדים וחלקה להוצאות אחרות של חברות התעופה. מתוכם כ-10 מיליארד דולר לחיזוק נמלי התעופה.

לפי פרסום בגרדיאן, חברות תעופה אירופאיות צפויות להפסיד כ-76 מיליארד דולר מהרווחים לשנת 2020, זאת לאור הירידה החדה בתנועת הנוסעים. בלונדון שדות התעופה מתמלאים במטוסים מקורקעים של חברות התעופה הבריטיות. חברות התעופה אירופיות מתמודדות עם השלכות המשבר החמורות. כך למשל חברת Flybe, מחברות התעופה הגדולות באירופה לטיסות פנים הכריזה ב-5 מרץ על פירוק וכל טיסות החברה בוטלו. חברת לופטהנזה ביטלה אלפי טיסות ולפי הערכות כשני שליש מצי המטוסים של החברה מקורקע. חברות תעופה מרכזיות נוספות ביניהן בריטיש אירוויז, איזי ג’ט ווירג’ין אטלנטיק הודיעו על שינויים דרמטיים בלוח הטיסות, כבר מאמצע מרץ.

ומה אצלנו בישראל?

לפי נתוני רשות שדות התעופה, בחודש מרץ חלה ירדה הדרגתית משבוע לשבוע בהיקף המטענים ביבוא וביצוא האווירי על רקע הביטולים הרבים של טיסות נוסעים. בימים האחרונים מדובר על מטען יומי העומד על כ 70 טון ליום לעומת כ 500 בתחילת החודש. מגמה זו צפויה להימשך ככל שימשכו הביטולים של טיסות הנוסעים. סימן לכך ניתן לראות בהודעה של אל-על על הפסקת כל טיסות הנוסעים עד ה-4 באפריל, כפי שפורסם בגלובס.

על רקע הירידה בהיקף המטענים הנשלחים על מטוסי נוסעים, גדל הביקוש לטיסות מטען. לפי רש”ת, בשבוע הקודם (שבוע 4 של חודש מרץ) חל גידול של 7% בהיקף המטענים ששונעו על טיסות מטען לעומת שבוע 3, אם כי עדיין לא מספיק לפצות באופן מלא על הצניחה בתנועת מטוסי הנוסעים.

לאחרונה פרסמנו את לוח הטיסות לחודש אפריל הכולל 508 טיסות מטען בינלאומיות מצד חברות תעופה הפעילות בישראל בתקופה זו ביניהן, אל-על, ק.א.ל, ישראייר, DHL, פדקס, לופטהנזה, טורקיש אירליינס וחברות נוספות. הביקוש הרב להובלה אווירית לישראל וממנה בשילוב עם הפסקת מרבית טיסות הנוסעים, מוביל חברות תעופה ישראליות גם כן להסב מטוסי נוסעים לטיסות מטען. כך פורסם היום שחברת אל-על הסירה מושבי נוסעים במטוס בואינג 777 במטרה להסב למטוס מטען. הסרת המושבים, לפי הפרסום באתר Port2Port, מאפשרת להטעין את המטוס בכ-50 טון מטען עם כ-200 מטר קוב נפח. 

אנו ממליצים ליצואנים ויבואנים הזקוקים לשירותי הובלה אווירית של סחורות לישראל וממנה לפנות לחברות שילוח אווירי ולוגיסטיקה הפעילות בישראל לצורך קבלת הצעת מחיר ופתרונות להובלת המשלוחים.

אנו במינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה נמשיך לעדכן ולפרסם מידע חיוני לחברות בישראל.


תומר היווי

צור קשר עם: תומר היווי
ליצירת קשר לחצו >>