בלוג מינהל סחר חוץ

תמונת מצב: הובלה בינלאומית בישראל ובעולם

לפניכם תובנות מרכזיות על מצב ההובלה הבינלאומית בארץ ובעולם שריכז עבורכם צוות הקורונה במינהל סחר חוץ

תובנות מרכזיות – ישראל

היקף המטענים נמוך בהשוואה לשנה קודמת – לפי נתוני רש"ת לרבעון הראשון ולמחצית ראשונה של חודש אפריל, החל מחודש מרץ ניכרת ירידה בתנועת המטענים בהשוואה לתקופה מקבילה בשנה קודמת, זאת בעקבות צמצום טיסות הנוסעים שהשפיעו על זמינות שירותי הובלת מטענים ביבוא וביצוא.

ירידות גבוהות יותר ביצוא – הירידה בחודש מרץ ובמחצית הראשונה של אפריל נוגעת בעיקר לתנועת המטענים ביצוא, כאשר היבוא נשמר בהיקפים דומים לתקופות מקבילות.

מחירי הובלה – יש אינדיקציה לירידה של 30% במחירי ההובלה האווירית בקוים בין סין לישראל, זאת עקב מיצוי של הביקושים הגבוהים לציוד רפואי. כמו כן יש התייצבות במגמת עליית מחירי ההובלה האווירית לאירופה וארה"ב, שנותרו גבוהים בכ-50-60% ביחס לרגיל.

מגבלות על הובלת מטענים בין סין לישראל – לפי אל-על, קווי הובלת המטענים שנפתחו ליעדים שונים בסין כמו שנחאי, גואנגז'ו ושנז'ן מאפשרים לחברה להוביל אך ורק ציוד רפואי חיוני בנתיב בין סין לישראל ולא מאפשרות הובלה של סחורות ביצוא לסין, זאת עקב מגבלות של הרשויות על פתיחת קווים חדשים. בתוך כך הקווים הקיימים לבייג'ינג והונג קונג מאפשרים הובלה של מטענים בצורה סדירה גם ביבוא וביצוא.

חידוש טיסות הנוסעים בחודשים מאי-יוני – חברות תעופה שונות ממשיכות לעדכן על מועדי חידוש טיסות נוסעים ליעדים שונים באירופה וארה"ב בינתיים. בתוך כך, לאחר דחיה נוספת של אל-על ל-16 במאי, אין עדיין מועד ודאי לחידוש טיסות נוסעים ע"י חברות התעופה הישראליות.

תובנות מרכזיות – בעולם

ממשיכה התגייסות חברות התעופה להובלת מטענים – בהמשך לדיווחים קודמים, ממשיכה המגמה בה חברות תעופה מתגייסות להובלת מטענים על גבי מטוסי נוסעים או ע"י הסבה של מטוסי נוסעים למטוסי מטען.

גיבוש תקנות לקראת חידוש אפשרי של טיסות נוסעים – באיחוד האירופי פועלים לגיבוש תקנות שישפיעו על עולם התעופה לאחר שיא משבר הקורונה ובתקופה שלאחרי המשבר. בין היתר מדובר על חובת חבישת מסכה וכן נהלי חיטוי של מטוסים ושדות תעופה.

הפסדים קשים לענקיות התעופה – חברת דלתא מדווחת על הפסד משמעותי ברבעון הראשון של 2020 וצופה הפסדים משמעותיים יותר ברבעון השני של השנה.

פגיעה משמעותית באזור אסיה פסיפיק – לפי פרסום והערכות של ארגון IATA  מה-24 באפריל, הפגיעה החמורה וההפסדים הגדולים ביותר של חברות תעופה בעקבות המשבר, תהיה באזור אסיה פסיפיק כאשר מדובר על הפסד של 113 מיליארד דולר וצניחה של 50% בתנועת הנוסעים בשנת 2020. מדובר על החמרה לתחזית הקודמת של הארגון מסוף מרץ.

תמיכות ממשלתיות חברות תעופה – באוסטרליה הממשלה תתמוך כספית בחברות התעופה כדי להשאיר קווי תעופת פנים בתדירות מינימלית. באיטליה הממשלה תלאים ביוני את חברת אל-איטליה באופן מלא כדי למנוע את קריסתה.

בנוסף, סיכום הרבעון הראשון של 2020, מה צפוי לנו בחודש מאי על פי רשות שדות התעופה וחטיבת המטענים של אל-על, חידוש טיסות נוסעים בחודשים מאי-יוני מבחינת חברות התעופה בישראל (אל-על, ישראייר וארקיע) והחדשות והעדכונים מחברות תעופה בעולם – כל אלה ועוד ממתינים לכם בדו"ח המלא שהכין עבורכם צוות קורונה במינהל סחר חוץ.

לקריאת הדו"ח המלא לחצו כאן

צור קשר עם:

תומר היווי

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל