יולי 20, 2023

שר הכלכלה והתעשייה, ח”כ ניר ברקת: “יפן וישראל הן כלכלות משלימות קלאסיות, ומערכת היחסים הכלכלית בין המדינות עוד רחוקה מהגשמת הפוטנציאל המלא שלה. היכולות המשלימות של יפן וישראל יוצרות סינרגיה מוכחת, במסגרתה חברות ישראליות רבות מקימות פעילות עסקית ביפן וחברות ענק יפניות משקיעות בישראל. אני מתכוון להוביל משלחת עסקית ליפן בחודש אוקטובר וקורא לחברות הישראליות להצטרף אלינו”

הבוקר (20.7) נפגש שר הכלכלה והתעשייה ח”כ ניר ברקת עם שר וראש מערך הדיגיטל הלאומי בממשלת יפן, מר טארו קונו (KONO Taro) בלשכתו בירושלים. הפגישה עם השר קונו הינה השנייה מבין שלושת הפגישות שיתקיימו בחודשים הקרובים עם בכירי ממשל יפנים – שר הכלכלה המדינתי ושר הכלכלה הפדראלי.במהלך הפגישה דנו השרים בחיזוק וקידום היחסים הכלכליים בין המדינות בדגש על שיתוף מידע בתחום הדיגיטל הלאומי, והציגו נושאים של דיגיטציה של שירותים, בינה מלאכותית והגנת סייבר. שתי המדינות הכריזו בחודש מרץ האחרון על כוונתן לפתוח בבדיקת היתכנות לכינון הסכם סחר חופשי משותף. להסכם שכזה עתידה להיות השפעה מקיפה על הורדת מכסים והוזלת הסחורות היפניות המיובאות לישראל, ביניהן כלי רכב רבים מתוצרת יפן.

שאר ביקורו של השר קונו בישראל יתמקד בתחום הדיגיטל, ובפרט בקידום יוזמות בתחומי הData Free Flow- with Trust (DFFT) ו-Data Utilization.
השר קונו מכהן גם כשר לרפורמה הדיגיטלית, שר להגנת הצרכן ובטיחות במזון והינו השר האחראי על הרפורמה בשירות הציבורי. כמו כן, כיהן בעבר כשר הביטחון ושר החוץ והיה מועמד לראשות הממשלה בסבב האחרון.יפן היא הכלכלה השלישית בגודלה בעולם עם פוטנציאל משמעותי לצמיחה בהיקף יצוא הטובין והשירותים מישראל, לצד משיכות השקעות לישראל. ביפן פועלת נספחות כלכלית בהובלת הציר הכלכלי מר דניאל קולבר, עם משרדים בערים טוקיו ואוסקה. במאי ,2017 בהובלת משרדי הכלכלה של שתי המדינות, הוקמה פלטפורמת ה- JIIN (Japan Israel Innovation Network) בה חברים כל הארגונים הכלכליים הרלוונטיים מיפן ומישראל, הפועלים יחד לקידום ולחיזוק שיתוף הפעולה הכלכלי. מאז הקמת הפלטפורמה, אורגנו במסגרתה משלחות ופורומים עסקיים הן ביפן והן בישראל.נתוני סחר:
היקף הסחר המשותף בין ישראל ליפן בשנת 2022 עמד על כ-3.4 מיליארד דולר, מהם 2 מיליארד יבוא מיפן וכ-1.35 יצוא ישראלי למדינה, המשקף עליה של כ-16% ביצוא בהשוואה לשנת 2021. ההשקעות היפניות בסקטור ההייטק הישראלי זינקו בשנת 2021 להיקף של כ-3 מיליארד דולר, אשר היוו באותה שנה כ-12% מסך ההשקעות הדומות.
על אף ששנת 2022 התאפיינה בירידה משמעותית בהיקף ההשקעות הזרות, נרשמו לפחות 67 עסקאות בהיקפים מוערכים של 1.6 מיליארד דולר בין חברות יפניות לישראליות.


מטה סחר חוץ

צור קשר עם: מטה סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>