אוגוסט 08, 2022
אוגוסט 08, 2022

בשלהי שנת 2020 – כשהקורונה הייתה די בשיא, הגיעה העת לסיים את תפקידי כראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בניו דלהי. כהונתי, שהחלה בינואר 2016, הייתה לקראת סיום כשנפגשתי לשיחה מקצועית עם מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה – אוהד כהן – ושאלתי אותו “אז מה עכשיו”?

התשובה לכך, חשוב להבהיר, לא הייתה מובנת מאליה.

בשונה מרוב עמיתי – הנספחות והנספחים הכלכליים הפזורים על פני 43 נקודות על פני הגלובוס  – אני איני בוגר קורס צוערים. הגעתי לתפקידי במינהל סחר חוץ מדוברות משרד הכלכלה, שם כיהנתי כחמש שנים כמ”מ דוברת המשרד ומנהל תחום הסברה ויחסי ציבור. בדוברות המשרד ייסדתי את מערך הניו מדיה, הובלתי קמפיינים של יחידות משרד שונות וצברתי ניסיון בעבודה עם לשכת הפרסום הממשלתית, לשכת העתונות הממשלתית ומול התקשורת בכללותה.

העובדה שפעלתי בשליחות ממלכתית מטעם מינהל סחר חוץ כמעט 5 שנים בניו דלהי – באחת הנספחויות הכלכליות המורכבות, המאתגרות והמרתקות ביותר של מינהל סחר חוץ בעולם – ואף העובדה שהוענקה לי במהלך השליחות תעודת הצטיינות, לא הפכה אותי ל’בשר מבשרו’ של מינהל סחר חוץ. לכן, גם חזרתי אליו לא הייתה טריוויאלית.

אבל רציתי לחזור.

שנות השירות בניו דלהי חיזקו אצלי את התחושה שנציגי החברות הישראליות לא מכירים מספיק את מינהל סחר חוץ כגוף המוביל את מדיניות סחר החוץ, היצוא ומשיכת ההשקעות לישראל. האמנתי שניתן לשפר את מודל העבודה עם התקשורת, לשפר את אסטרטגיית השיווק אל מול קהלים ישראליים ובינלאומיים ולאמץ פרקטיקות מתקדמות של תקשורת שיווקית.

בנוסף, חשתי שמערכות המידע – המסייעות לנו לעקוב אחר הפניות והפעילויות ולספק לקהל צרכני השירות שלנו ליווי מקצועי – חייבות להיות טובות וידידותיות יותר למשתמשות והמשתמשים, הן הפנימיים ובמיוחד עבור החיצוניים. האמנתי שהנסיון אותו צברתי לאורך שנות פעילותי בדוברות המשרד, בכנסת, בארגוני החברה האזרחית ובמגזר הפרטי, יכולים לסייע לי להוביל את אותם שינויים ותיקונים עם שובי למטה מינהל סחר חוץ בישראל.

אוהד הסכים

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ, הסכים להטיל עלי לרכז את עבודת התקשורת השיווקית, הפרסום והשיווק, אתרי האינטרנט והניו מדיה של מינהל סחר חוץ וגם את האחריות הנוגעת לשיפור הפורטל הפנימי ומערכת ה-CRM.

במשך כמעט שנתיים ניהלתי צוות קטן (אך איכותי!) שיחד עם אגף הדוברות של משרד הכלכלה והתעשייה (והעומדת בראשו) ושותפות ושותפים נוספים, הצליח לייצר יותר חשיפה תקשורתית למינהל סחר חוץ ולפעילות הנספחות והנספחים שלנו ברחבי העולם (כמעט בכל פרמטר מדיד).

כ-337 פעילויות תקשורתיות (בשנים 2021-2022 בלבד), הניבו מעל-411 חשיפות בתקשורת למינהל סח”ח. הקמנו וחידשנו (ותודה לתמר להב) 12 אתרים \ תתי אתרים \ עמודים לרבות: עמוד הודעות לתקשורת ; ‘כתבו עלינו’ ; נבחרת הנספחים ; הסנקציות על רוסיה ; דסק האמ”ת (הודו; אפריקה; מזרח תיכון) ; מרכז המידע ליצואן – סין ; אגף הפיקוח על היצוא הדו שימושי והאב”כ ; רישום ליצואן מצטייןטקס יצואן מצטיין ; אתר באנגלית לעידוד הפקות זרות בישראל ועוד.

הקמנו (בסיוע אגף מערכות מידע במשרד הכלכלה) – לראשונה מאז 2008 – פורטל פנימי חדש לעובדי ומנהלי מינהל סחר חוץ – בישראל ובעולם – המסייע בהפצת המידע ושימור הידע הדרוש לקציני\ות הסחר בנספחויות והנספחות והנספחים העומדים בראשם, על מנת שאלו יוכלו לשרת טוב יותר את החברות והאינטרסים הכלכליים של ישראל ברחבי תבל.

הקמנו (בניצוחה של תמר להב) אתרי נספחויות כלכליות מקומיים וקטנים – בשפות זרות, הפונות לקהל בשוק היעד – בפורמט אחיד (שפותח בתקופת קודמי בתפקיד, כיום הציר הכלכלי בלונדון – עופר פורר). בין הנספחויות והנציגויות הכלכליות שזכו לאתרים מקומיים בפורמט החדש בשנתיים האחרונות: אוקראינה ; פרו ; פולין ; ספרד ; פיליפינים ; צרפת ; דנמרק ; שבדיה ; הולנדתילאנד ; מקסיקו ; ונציגותנו המיוחדת ל-OECD.

פרצנו דרך (שוב, בהובלת תמר להב) וזכינו להיות היחידה הראשונה במשרד הכלכלה והתעשייה שהעבירה את אתריה שמחוץ ל-GOV – אתרים הפועלים במגוון שפות זרות ובעברית וחייבים להיות זמינים תמיד לגולשים ויצרני תוכן מחו”ל – אל הענן הממשלתי החדש המכונה “נימבוס”. מהלך זה, מאפשר לנו להתעסק פחות בחידוש התקשרויות מול ספקים חיצוניים עבור אחסון ב-AWS, ולהעביר יותר משאבים לעריכה ועדכון תכנים רלוונטיים עבור התעשייה.

במרוצת השנה – שנתיים האחרונות השתדלנו לשלב יותר תכנים מושכים במטרה להנגיש טוב יותר את המסרים והמידע ברשתות החברתיות של מינהל סחר חוץ (פייסבוק  | טוויטר | לינקדאין | יוטיוב) ובאתרים. הכנסנו גיוון בתכנים והעיצוב של הניוזלטר שלנו ואף הקמנו ערוץ טלגרם (עדיין בהרצה) המשגר תכנים נבחרים מתוך אתר מינהל סחר חוץ החיצוני בעברית (המכונה “בלוג המינהל”) היישר אל הערוץ הייעודי והזמין בטלגרם.

לצערי, הרבה תוכניות והתקשרויות מתוכננות עם ספקים שונים לפיתוח יכולות נוספות בחזית זו, כמו גם הפקה של תכנים מקצועיים מעוצבים, מושכים ואינפורמטיביים, לא יצאו לפועל.

מערכות המידע

בחזית שונה, הנוגעת למערכות המידע הפנימיות (בעיקר), ניסינו – בעבודה אינטנסיבית עם צוות פיתוח ה-CRM של אגף מערכות מידע – לשפר את הכלים והיכולות של מערך הנספחויות הכלכליות לספק שירות איכותי, מהיר, זמין, מסודר, מנוטר ופשוט טוב יותר. ההצלחה בחזית זו, יש להודות, הייתה מוגבלת. על אף שיפורים רבים שהוטמעו במערכות (מאות שיפורים גדולים וקטנים), מערכות אלו סבלו לעתים מתקלות טכניות ופיתוחיות שהעיבו על חווית השירות.

אני מצר על כך ומתנצל בפני כל נציג/ת חברה שנתקל בטופס שלא נטען, טופס שלא נשלח או כל תקלה אחרת. חשוב לי להדגיש כי אנו מודעים לליקויים והתקלות ופועלים כל העת על מנת לשפר ולשדרג את מערכות המחשוב, כך שאלו יתאמו את הצרכים החיוניים לפעילותנו ופעילויות אלפי החברות הישראליות הנהנות משירותנו בישראל ובעולם.

אני שמח לבשר כי כבר בחודשים הקרובים, יוכלו חברות ישראליות ליהנות ממערכות ידידותיות הרבה יותר, התומכות גם במובייל, להתחבר מהסלולר למערכת תערוכות ולהגיב על פגישות שאורגנו ע”י הנספחויות הכלכליות מבעוד מועד. גם טופס פניות היצואנים, שכבר עבר (בשעה טובה) לסביבת טפסים חדשה, עתיד לעבור שינוי ולהפוך פשוט ונוח יותר.

אנו פועלים לייצר מנגנונים שינגישו עבור החברות הישראליות – בפוש ובאופן ממוקד –  מידע אקטואלי ורב ערך על מכרזים, קולות קוראים והזדמנויות עסקיות ; להטמיע לוח שנה עם מידע על אירועים, משלחות וכנסים וכן אפשרות לקבל עדכונים בזמן אמת על פוסטים של הנספחים בחתך של סקטורים ושוקי יעד, בהתאם לההעדפות משתמשי הקצה (החברות).

בקיצור – הישארו קשובים, יש למה לצפות.

האתגרים היו רבים

העבודה בשנתיים האחרונות הייתה מאתגרת במיוחד. בשנת 2021 – העבודה ללא תקציב מדינה הקשתה על הוצאת פרוייקטים משמעותיים לדרך בשל הצורך בוועדות חריגים על כל הוצאה, קטנה כגדולה. גם הקורונה אתגרה אותנו רבות וחייבה אותנו להסיט משאבי זמן ותקציבים לפיתוחים שיתאמו את מודל העבודה החדש (אירועים וירטואליים \ אירועים היברידיים וכיו”ב). אפילו תהליך מבורך כמו המעבר לנימבוס, שהתרחש בשעה טובה בשנת 2022, יצר אתגרים וקשיים בירוקרטיים מורכבים הנוגעים להמשך האחסון בענן עד להשלמת המעבר לענן הממשלתי.

האתגר הבא  – לחשוף את הפוטנציאל הכלכלי והמסחרי בקניה

פוסט פרידה זה הוא גם ההזדמנות האחרונה שלי לספר לכם מעט על מה שעשינו כאן במחלקת תקשורת שיווקית ודיגיטל במינהל סחר חוץ בשנתיים האחרונות. לפני מספר ימים כבר נחתתי בניירובי, בירת קניה וכאן אכהן כראש הנספחות הכלכלית של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, שבשגרירות ישראל בקניה.

אני מבקש להודות לשותפינו לדרך במכון היצוא ובאיגוד לשכות המסחר; לאגף מערכות מידע במשרדנו (צוות פיתוח CRM \ צוות תמיכת IT ; צוות אתר האינטרנט); לצוות הדוברות באגף תקשורת, הסברה ופרסומים ודוברת המשרד, שירה קוה; לצוערים, הממונים וההנהלה הבכירה במטה מינהל סחר חוץ ששיתפו פעולה עם נודניק כמוני; לנספחות, הנספחים וקציני הסחר (עמזים) ב-55 הנציגויות שלנו ברחבי העולם שקיבלו ממני כל מני מיילים והפעלות תקשורתיות ואחרות ונרתמו לסייע; לאביב דורון שיוצא לטייפה לכהן כנספח כלכלי, שליווה וסייע לי רבות בכל נושא; לעומר פיין, היוצא לשליחות בסן פרנסיסקו, שבהחלט סייע המון והקל על העבודה עם הלשכות השונות ; למנהלים והצוערים במחלקות המקצועיות והדסקים הגיאוגרפייים במינהל סחר חוץ – המובילים, לרוב מאחורי הקלעים, פרוייקטים משמעותיים עבור התעשייה הישראלית, מלאכת קידום היצוא ומשיכת השקעות זרות; למנהל אגף קידום יצוא, רן יחזקאל וצוותו שסייעו עם אישורי התקציב וערבו אותנו בעשייה היום יומית ; למנהל מינהל סחר חוץ, אוהד כהן, שנתן לי את הגב, התמיכה והחופש המקצועי לרוץ קדימה ולנסות לעשות את כל מה שאני יכול ויודע למען המשתמשים החיצוניים והפנימיים.

ואחרונים חביבים – לצוות הקטן של מחלקת תקשורת שיווקית ודיגיטל, שהתמודדו ובוודאי ימשיכו להתמודד עם משימות ואתגרים חשביים, מנהליים, תקציביים ובירוקרטיים רבים, אך אני בטוח שידעו להמשיך ולייצר חשיפה וערך.

אני עוזב בתחושה של סיפוק המהולה בתחושת החמצה על כל מה שרציתי לקדם וטרם הספיקותי.

בהצלחה לכל הממשיכים בעשייה החשובה!

ו… אם אתן או אתם במקרה מבקרים בניירובי קניה, אל תהיו זרים 🙂


ברק גרנות

ברק גרנות (42) מכהן כיום כנספח הכלכלי (בדרגת 'ציר-יועץ') וראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בשגרירות ישראל בניירובי, קניה. קודם לכן שימש כמנהל תחום תקשורת שיווקית ואסטרטגיה דיגיטלית במינהל סחר חוץ ולפני כן כיהן כחמש שנים כראש נספחות משרד הכלכלה והתעשייה בשגרירות ישראל בהודו. טרם השתלבותו במינהל סחר חוץ שבמשרד הכלכלה והתעשייה, שימש ברק כמנהל תחום הסברה ויחסי ציבור (ומ"מ ראש אגף) באגף תקשורת, פרסומים ופניות ציבור במשרד ; דובר וראש לשכת חברת הכנסת יוליה שמאלוב ברקוביץ'; מנהל שיווק ב"שדולת ידידי ישראל באירופה" (EFI); יועץ תקשורת בחברת 'בן חורין + אלכסנדרוביץ'; מרכז מטה קמפיין הבחירות של עמי אילון לראשות מפלגת העבודה וראש מדור הסברה וקשרי חוץ באוניברסיטת בן גוריון בנגב. במהלך שירותו הצבאי, נשלח ברק מטעם הסוכנות היהודית וצה"ל לשליחות קצרת מועד במחנה קיץ לנוער יהודי במיסיסיפי, ארה"ב. לברק תואר שני (MA) בחקר סכסוכים מהאוניברסיטה העברית ותואר ראשון (BA) בפוליטיקה וממשל ותקשורת מאוניברסיטת בן גוריון בנגב. הוא חי עם זוגתו בניירובי ולשניים ילד משותף.
צור קשר עם: ברק גרנות
ליצירת קשר לחצו >>