דצמבר 27, 2021

על פי אומדני מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, צפוי היצוא לעמוד השנה בין 135 ל-140 מיליארד דולר – גידול של קרוב ל-20% לעומת אשתקד!

שרת הכלכלה והתעשייה, האלופה (במיל’) אורנה ברביבאי: “כלכלה יציבה וצומחת, היא זאת שמאפשרת עמידה באתגרים רבים, המאפיינת את ישראל. מערכי הליווי והסיוע של מינהל סחר חוץ בישראל וב-55 מוקדי הפעילות הכלכלית ברחבי תבל, ימשיכו לעמוד לצד התעשייה והסקטור העסקי ויובילו גם ב-2022 את פעילות קידום היצוא ומשיכת ההשקעות הזרות לישראל. מדיניות הסחר הלאומית מכירה בחשיבות היצוא ובהשפעתו העצומה על הכלכלה הישראלית”

  • √ שנת שיא ביצוא הישראלי
  • √ שנת שיא בגידול בהיקף היצוא הישראלי תוך שנה אחת
  • √ לראשונה בהיסטוריה הכלכלית הישראלית – יצוא השירותים עולה על יצוא הסחורות
  • √ לראשונה מזה שנים – התעוררות גם ביצוא הסחורות
  • √ הסקטורים המובילים ביצוא הסחורות: הם מיכון ומכשור אלקטרוני, מוצרי תעשיות הכימיקלים והתרופות וציוד אופטי ורפואי.
  • √ מדינות היעד המובילות ליצוא: ארה”ב, סין, הולנד, תורכיה וגרמניה

יצוא הסחורות והשירותים מישראל, צפוי להסתכם בשנת 2021 בלפחות 135 מיליארד דולר, זאת על סמך תחזית מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה המבוססת על תחשיבים שונים של נתוני שלושת הרבעונים הראשונים של השנה.

במינהל סחר חוץ מציינים כי מדובר בגידול חסר תקדים של לפחות 18.5% לעומת שנת 2020 בה הסתכם  היצוא בכ-114.3 מיליארד דולר. מגמת הגידול שהיצוא חווה מתחילת השנה מתחזקת ככל שהשנה מתקדמת. על פי ההערכות זהירות, צופים במינהל סחר חוץ כי בקצב גידול זה, היצוא אף צפוי להתקרב לרף 140 מיליארד דולר.

יצוא סחורות ושירותים

במינהל מציינים עוד כי שנת 2021 הינה שנת שיא בהיבט נוסף, הנוגע לעובדה שלראשונה, יצוא השירותים עולה על יצוא הסחורות וצפוי להוות כ-51% מכלל היצוא הישראלי לעומת 49% ליצוא הסחורות.

שתי המגמות המשמעותיות ביותר שתרמו לשינוי מאזן הכוחות בין הסחורות לשירותים,  הן גידול משמעותי של ענפי ההייטק ביצוא הישראלי – יצוא שירותי תכנות ושירותי מחקר ופיתוח ללא הזנק שצמחו בכ-25% ו- 15% בהתאמה, והגידול המשמעותי של יצוא שירותי תחבורה שקפצו השנה בכ-138% אחוזים. עם זאת, מבהירים במשרד הכלכלה, יש לזכור שלגבי שירותי התחבורה, הגידול נובע בחלקו מהקפיצה בעלויות התובלה ברחבי העולם ומהעובדה שהשנה אליה הנתונים מושווים הינה שנת קורונה שפגעה בשרשרות האספקה ברחבי העולם. לצד זאת, גם יצוא הנובע ממכירת חברות הזנק זינק בכ-257% ומגמות אלו הובילו לצמיחה כוללת של כ-30% ביצוא השירותים.

בגזרת הסחורות ניתן לראות מגמת התאוששות לאחר מספר שנים של סטגנציה וצמיחה בשיעור של כ-15%- גידול שלא נראה כמותו בשנים האחרונות. התאוששות משמעותית במיוחד בגזרת הסחורות, נרשמה ביצוא היהלומים שצמח בשיעור של כ-65%, זאת לאחר שנים של התכווצות ומשבר בענף בישראל. בניכוי יהלומים, יצוא הסחורות בשנת 2021 צמח בכ-13% לעומת 2020. מלבד היהלומים, יצוא הסחורות צומח כמעט בכל הסקטורים והמגזרים.

ניתוח גיאוגרפי

בראייה גיאוגרפית, בהסתכלות על יצוא הסחורות ללא יהלומים, ניתן לראות כי עיקר היצוא (39%) מופנה לשווקי אירופה, 33% לשווקים באמריקה וכ-25% לשווקי אסיה.

התפלגות היצוא

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה: “שנת 2021 עתידה לשבור שיאים ביצוא הישראלי ומרכיביו. בין אם נגיע לרף של ה-140 מיליארדי דולרים ובין אם לאו, מדובר בשיא של כל הזמנים ביצוא, שמעט נבלם בשנת 2020 עקב מגפת הקורונה. המגזר המייצא הראה כבר בשלהי 2020 וביתר שאת ב-2021 התאוששות מרשימה, הן ביצוא הסחורות והן ביצוא השירותים.” אמר כהן והוסיף: “חשוב לזכור כי השיא האחרון ביצוא נרשם בשנת 2019, אז הסתכם היצוא בכ-117.5 מיליארד דולר, כך שלא מדובר בתיקון לאחר שנת קורונה אלא בצמיחה משמעותית ברורה בהיקפי היצוא הישראלי. צמיחה זו, באה חרף העובדה שסקטור התיירות טרם חזר לפעילות מלאה בשנה האחרונה ועל אף שאתגרי הקורונה בשוקי היעד נמשכים ואף גוברים לאחרונה”.

בשנת 2021* יצוא הסחורות ללא יהלומים, חווה צמיחה מרשימה בשווקים רבים: היצוא לאירופה גדל בכ-7%, בדגש על בלגיה (+37%), קפריסין (+49%), יוון (+25%), אירלנד (+517%), איטליה (+74%), ספרד (+38%) וטורקיה (+28%); היצוא לאסיה צמח בכ-15% ובמיוחד היצוא להודו (+54%), הונג קונג (+22%), דרום קוריאה (+47%), וטאיוואן (+36%); היצוא לאמריקה צמח בכ-13%, במיוחד היצוא לארצות הברית (+14%), פרו (+31%), קולומביה (+18%) ואקוודור (+49%); והיצוא לאפריקה קפץ צמח משמעותית בכ-37% בדגש על מצרים (+46%), מרוקו (+192%), דרום אפריקה (+27%) וניגריה (+101%).

~~~

בימים אלו פתוחה האפשרות להגיש מועמדות לקורס הצוערים ‘נספחים כלכליים’ של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה. הנספחות והנספחים הכלכליים של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, עומדים בראש הנספחויות הכלכליות ב-43 בירות סחר מובילות בעולם וכן בארגוני סחר ושיתוף פעולה בינלאומיים שונים ומרכזיים בעשייה הכלכלית הבינלאומית. תפקידם הוא לקדם את מדיניות הסחר של ישראל בזירה הבינלאומית, להביא להגדלת היצוא הישראלי לשווקים הגלובליים, לטפל בחסמי סחר ורגולציה בשוקי היעד, למשוך השקעות זרות לישראל ולתת מענה לכל חברה ישראלית הזקוקה להכוונה, סיוע או חיבור לשם קידום פעילותה בחו”ל.

פרטים נוספים באתר: https://www.gov.il/apps/economy/Bestjobintheworld/index.html

 

 

 


מטה מינהל סחר חוץ

צור קשר עם: מטה מינהל סחר חוץ
ליצירת קשר לחצו >>