אפריל 08, 2014

בין ה-18 ל-20 במרץ התקיים מפגש של הוועדה לחסמים טכניים בסחר (TBT, או Technical Barriers to Trade) של ארגון הסחר העולמי (WTO) בג’נבה. במסגרת המפגש, דיווחו המדינות השונות על היוזמות שלהן בכל הקשור לרגולציה טכנית, כלומר: כל הקשור להקלות על יבוא, שיפוט הליכים וכו’.

במפגש הושגה התקדמות משמעותית לקראת התקנתו של מדריך, שיפרט מהן הדרישות מהמחוקקים השונים במדינות על מנת שהחקיקה תעמוד בדרישות הרגולציה הטכנית. המדריך ל-Good Regulatory Practice) GRP), נועד לקדם “הליכי רגולציה נאותים”. דוגמא מעניינת לכך הייתה דיווח של קנדה לגבי הנחיה במדינה המכונה one-for-one. ההנחיה, כשמה כן היא, דורשת כי עבור כל רגולציה חדשה המוצעת, תוריד אותה רשות או מוסד ממשלתי רגולציה אחת קיימת. המטרה היא צמצום עומס הרגולציה הממשלתי (כמו ריבוי ניירת).

הכלל המוכנה “אחד תמורת אחד” נכנס לתוקף באפריל 2012 וכל רשות ו/או מוסד ממשלתי בקנדה מחויבים לדווח רבעונית על יישומו של הכלל לועדת הכספים של הקבינט (Treasury Board of Canada Secretariat). בינואר התפרסם הדוח השנתי הראשון בדבר יישום ההנחיה, לפיו בשנת 2013 היישום האמור הביא לחסכון של 98,000 שעות של עבודת ניירת לעסקים הקנדיים וכספית נאמד בחסכון של 20 מיליון דולר קנדי.

מבחינה עולמית, שני נושאים מרכזיים של הרגולציה הטכנית עלו על הפרק: אריזה אחידה של מוצרי טבק וסימון אנרגטי של מזון. באשר לנושא האריזות, הצעות החקיקה בקשר לאריזות סיגריות אחידות של אוסטרליה, ניו-זילנד, אירלנד והאיחוד האירופי, המכונות plain packaging, נתקלו בהתנגדות חריפה מצד מדינות מתפתחות, עבורן הטבק הוא מרכיב ייצוא עיקרי. מדובר ביוזמה ליצירת חפיסות הומוגניות, חסרות צבע ובעלות אזהרות בריאות ברורות. לגבי הצעות החקיקה של סימון אנרגטי של מזון, כל המדינות מזהות צורך בפיתוח גישה אחידה לסוגיה, וזאת כתוצאה ממעבר מגישה וולונטרית של סימון תזונתי לגישה רגולטורית/מחייבת.

חברות המתעניינות בנושאים הקשורים למדיניות יבוא- אנא פנו אלינו.


אלכסנדרה ארונין

צור קשר עם: אלכסנדרה ארונין
ליצירת קשר לחצו >>