יולי 24, 2018

בקיץ 2014, מספר חודשים לאחר סיפוח חצי האי קרים וכתגובת נגד לסנקציות של מדינות המערב, אסרה ממשלת רוסיה על יבוא שורה של מוצרי מזון ממדינות אלו.

בתחילה נוצר מחסור חמור שלאט לאט החל להסגר. עם הזמן, פיתחו הרוסים את התעשייה והחקלאות המקומית והגבירו את היבוא ממדינות אחרות.

כיום, בחנויות ניתן למצוא גבינות מסוג ברי, רוקפור ואחרות מתוצרת רוסיה, כמו גם בשר, פירות וירקות מקומיים בכמויות ובאיכויות שלא היו קודם לכן.

אלו סנוניות ראשונות של תהליך פיתוח התשתיות החקלאיות של המדינה. תהליך מואץ שכזה דורש טכנולוגיות מתקדמות ולכן מהווה הזדמנות לתעשייה הישראלית.

יין וגבינות

בשנים האחרונות רואים יותר פרויקטים שבהם מעורבות חברות ישראליות – תכנון והקמת רפתות מתקדמות בניסיון להתגבר על המחסור העצום בחלב, הקמת חממות שיתגברו על תנאי האקלים ועוד. כמובן שבנוסף ניתן לראות את הטכנולוגיות הישראליות שתורמות ליבולים גדולים ובריאים יותר, טיפולי Post harvest, טכנולוגיות ייצור ועוד.

מבחינת היבוא, ההשפעה של התהליכים לעיל על המשק הישראלי אדירה. רוסיה תמיד הייתה אחד מיעדי היצוא המובילים של תוצרת טרייה מישראל ובשנים האחרונות זה מורגש אף יותר. ב-2017 רוסיה הייתה יעד היצוא מספר 1 לירקות ישראלים.

אבל היבוא הרוסי לא מתמצה רק בתוצרת טרייה והעובדה שלא ניתן למצוא על המדפים מוצרים ממדינות מסוימות מהווה גם היא הזדמנות.

לכן, לדוגמה, לפני חודש הנספחות בשיתוף עם משרד החוץ ערכה במוסקבה מספר אירועי יינות ישראלים למומחי יין, קניינים של רשתות ומפיצים רוסים כי כשמבחר היינות הצרפתים, איטלקיים או אמריקאים בחנויות מצומצם ומחירם כפול משהיה בעבר, זו סיבה טובה לבחון יינות חדשים וטובים – יינות ישראלים.

צוות הנספחות ישמח להמשיך ולסייע ליקבים, חברות מזון ומשקאות, חקלאות ואגרוטכנולוגיה.


יקיר דוידסון

צור קשר עם: יקיר דוידסון
ליצירת קשר לחצו >>