ינואר 24, 2019
ינואר 24, 2019

בפוסטים קודמים כתבתי לא מעט על מרכזיותה של מוסקבה בכלכלה הרוסית ובהתאם רבות מהפעילויות של הנספחות המסחרית מתמקדות במוסקבה וסנט פטרבורג, שתי הערים הגדולות ברוסיה מבחינת גודל האוכלוסיה וביתר שאת, מהבחינה כלכלית.

עם זאת, חשוב לזכור שרוסיה מורכבת מלמעלה מ-80 מחוזות שכל אחד מהם בממוצע כגודלה של ישראל עם אוכלוסיה בת מאות אלפי עד מיליונים רבים של תושבים.

כמובן שכל מחוז גם מתאפיין בכלכלה ייחודית. ישנם מחוזות עשירים יותר ופחות, מחוזות שבהם התפתחה (הרבה פעמים באופן מלאכותי בתקופת ברה”מ) תעשייה כזו או אחרת, מחוזות עשירים במחצבים ומחוזות שהשכילו יותר מאחרים למשוך אליהם חברות ותעשייה (בשנים האחרונות מבינים מושלי המחוזות שהם בסוג של תחרות שמחייבת אותם להקים אזורי תעשייה ולהעניק תנאים מועדפים על מנת למשוך חברות ומפעלים).

לכן חשוב שחברה ישראלית שמגיעה לשוק הרוסי תביט בפריזמה רחבה ותשקול בשלב כזה או אחר גם פניה למחוזות. זו יכולה להיות חברה בתחום הסמארט סיטי שתמצא שותפים דווקא בעיר קאזאן, בירת המחוז העשיר טטרסטן, זו יכולה להיות חברה שמתמחה בטיפול בשפכים ואז ריכוז התעשייה הכבדה באוראל יהיה רלונטי חברה בתחום הטכנולוגיה שתפנה למחוזות הדרומיים וכו’ וכו’.

בשנה האחרונה התקיימו מספר ארועים בהובלת השגריר לפיתוח היחסים הכלכליים עם מחוזות שונים כשהנספחות ארגנה משלחות של חברות ישראליות למחוזות אלו. מלבד העובדה שהמחוז מהווה בדרך כלל קרקע פוריה ולא חרושה אותן חברות, אנחנו נתקלים גם בהמון רצון ופתיחות מהצד השני שצמא לחידושים.

החודש קיימנו ארוע עם מחוז קלוגה ובשבוע הבא עם רייאזן, על כך ארחיב בפוסט הבא. בינתיים כל חברה שמעוניינת לעבוד במחוזות וברוסיה בכלל, מוזמנת לפנות אלינו.


יקיר דוידסון

צור קשר עם: יקיר דוידסון
ליצירת קשר לחצו >>