יוני 25, 2015
יוני 25, 2015

בנק ישראל פרסם, כי משלחת קרן המטבע הבינלאומית, בראשות מר באס בקר (Bas Bakker), הגישה לשר האוצר, משה כחלון, ולנגידת בנק ישראל, ד”ר קרנית פלוג, מסמך על כלכלת ישראל לשנת 2015.

4 נקודות מרכזיות עולות מן הדוח:

 1. ביצועי המשק הישראלי טובים: לאחר המשבר הכלכלי העולמי, ישראל, בניגוד למדינות אחרות, שומרת על צמיחת התוצר וכן על יצירת תעסוקה (שיעור התעסוקה עלה מ-2007 משיעור של %59 ל-68%).
 2. מספר אתגרים:
  א. הגירעון התקציבי ממשיך להיות ברמה גבוהה ומותיר מרווח בטיחות מצומצם כדי להגיב לזעזועים.
  ב. האינפלציה שלילית, נמוכה במידה רבה מן היעד הקבוע בחוק בנק ישראל, אך מחירי הדיור ממשיכים לעלות.
  ג. פריון העבודה נמוך והפער מול ארה”ב הולך ומתרחב.
  ד. אי השוויון בהכנסות הוא בין הגבוהים במדינות המתקדמות.תחזית:
 3. התחזית הכלכלית חיובית: הצמיחה הצפויה היא 3% (עלייה מ-2.8% ב-2014), כתוצאה מגידול בולט של הצריכה הפרטית. זו מונעת מהגידול המהיר בתעסוקה, משיעורי ריבית קרובים לאפס, מהירידה במחירי היבוא ומההתאוששות מפגיעת המבצע הצבאי בשנה שעברה. האינפלציה תהיה חיובית ותגיע ל-¾ אחוז בסוף השנה ולתחום היעד בשנה הבאה.נקבע, כי אין רפיון של ממש במשק. פער התוצר קרוב לאפס. בטווח הזמן הבינוני, התוצר יגדל בסביבות  3 עד ¼3 אחוזים, בהתאם להערכה הנוכחית לגבי שיעור הצמיחה הפוטנציאלי.
 4. הסיכונים לתחזית מאוזנים: הצמיחה עשויה לאכזב אם הצמיחה אצל שותפות הסחר של ישראל תיחלש, המתיחות הגיאופוליטית באזור תגבר, או שיימשך הייסוף של השקל. תיקון חד במחירי הדיור עשוי גם הוא להאט את הצמיחה. הצמיחה יכולה גם להיות גבוהה מן הצפוי, אם, לדוגמה, הכלכלות של שותפות הסחר של ישראל יתאוששו במהירות רבה יותר או שההשקעות במגזר הגז הטבעי יגדלו. ריסון מוניטרי בארה”ב קרוב לוודאי יסייע לישראל, מפני שהוא יגרום ללחצים לפיחות של השקל, מה שיגביר את הצמיחה ויעלה את האינפלציה.

קרן המטבע הבינלאומית צפויה לפרסם בתוך חודשיים את הדו”ח הסופי אודות כלכלת ישראל לשנת 2015.

לדוח המלא באנגלית, היכנסו לאתר בנק ישראל.


אהוד גונן

צור קשר עם: אהוד גונן
ליצירת קשר לחצו >>