אפריל 24, 2014

אם חברתכם פועלת בזירה הבינלאומית, ישנו סיכוי גבוה כי תידרשו במישרין או בעקיפין לעמוד ברגולציות בתחום מינרלי קונפליקט!

רובנו שמענו על אזורי הסכסוך באפריקה, אך מה הקשר ליצואנים ישראלים?

בזירה הבינלאומית מתחזקת מגמה ליישום ואכיפה של בדיקת נאותות (due diligence) בשרשרת האספקה של מינרלים מאיזורי מחלוקת בסיכון גבוה. מדובר בארבעה סוגים של מינרלים – בדיל, טוּנְגְּסְטֶן, טַנְטָלוּם  וזהב – שמקורם ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו או המדינות השכנות.

מינרלים אלה הינם רכיבים במגוון רחב מאד של מוצרים – ריץ’-רץ’ בבגד, מכשירים אלקטרוניים, טלפונים סלולריים, אריזות של תרופות, צבע ועוד ועוד. למעשה, 90% מפרטי ספר המכס מכילים אחד ממינרלים אלה!

עקב השימוש הנפוץ במינרלים אלה, ליוזמות הבינלאומיות בנושא עשויות להיות השפעה על חברות רבות מסקטורים שונים בתעשייה. שתי היוזמות העיקריות בתחום זה הינן הקווים המנחים של ה-OECD לשרשרת אספקה אחראית, אשר אומצו במאי 2011, וחוק Dodd Frank אשר נכנס לתוקף בארה”ב ביולי 2010 ותקנות ליישומו שפורסמו על ידי רשות לניירות ערך האמריקאית (ה- SEC) ב- 22.08.12. ראוי לציין כי בחודש מרץ 2014 גם האיחוד האירופי הצטרף למאמצים הבינלאומיים להסדיר את הסחר במינרלי קונפליקט, ופרסם טיוטת רגולציה חדשה להסדרת הנושא בקרב היבואנים האירופיים בהתאם לקווים המנחים של ה-OECD.

נחזור לתקנות האמריקניות – לפי הוראות ה-SEC, חברות ציבוריות בארה”ב נדרשות להעביר עד סוף חודש מאי דו”ח אשר מפרט כיצד בדקו האם שרשרת האספקה שלהן נקייה ממינרלי קונפליקט (לפרטים נוספים ראו אתר האינטרנט שלנו). לתקנות אלה יש השפעה ישירה על חברות ישראליות: יצואן ישראלי, אשר מייצא רכיב כלשהו המכיל את אחד מארבעת המינרלים המדוברים לחברה אמריקאית שנסחרת בבורסה, יידרש ע”י החברה האמריקאית לבדוק את שרשרת האספקה שלו – ולא, החברה תפסיק לעבוד עמו. גם אם אינכם מייצאים ישירות לחברות אמריקניות, ייתכן וחברות גלובליות משתמשות במוצריכם כרכיבים במוצר שהן מייצאות לארה”ב – וגם במקרה זה עשויה לבוא דרישה לבדיקה האם שרשרת האספקה שלכם נקייה ממינרלי קונפליקט.

אנו ממליצים בחום להקדים תרופה למכה ולהתחיל את התהליך מבעוד מועד, עוד לפני קבלת מכתב רשמי מהיבואן שלכם בארה”ב.

לקראת פרסומי הדוחות הראשונים בנושא מינרלי קונפליקט עד סוף חודש מאי 2014, מתקיים כנס במגדל העמק בתאריך 29 באפריל 2014, המאורגן ע”י חברת פלקסטרוניקס. בכנס נעדכן על ההתפתחויות האחרונות בנושא ונענה על שאלות התעשייה. הכנס יתקיים בין השעות 9:30-12:00. להרשמה יש לפנות לדגנית במייל: Dganit.Wirtheim@flextronics.com.

 

כנס במגדל העמק 29.4.2014


ענת ארבל-שמיר

צור קשר עם: ענת ארבל-שמיר
ליצירת קשר לחצו >>