אפריל 17, 2015

המדינות המתועשות ובראשן ארה”ב ומדינות האיחוד האירופאי מקיימות משטרי פיקוח בין-לאומיים בתחומי הנשק לסוגיו וכן פריטים דו-שימושיים. משטרים בין-לאומיים אלה שהצטרפו אליהם מדינות נוספות, מיועדים למנוע רכישת נשק קונבנציונלי וכן טובין וטכנולוגיה דו-שימושיים (מוצרים המיועדים לשימוש אזרחי אך ניתן לעשות בהם שימוש צבאי) על ידי מדינות או ארגוני טרור המהווים איום על היציבות והשלום העולמי.

רגולציה לפיקוח על היצוא בתחומים אלו קיימת בצווי הפיקוח הישראלים וביניהם צווי הפיקוח הדו-שימושיים בתחום הכימי, ביולוגי גרעיני-2004.

בשנים האחרונות נתקלתי במספר מקרים מעניינים של יצוא בתחומים הללו.

אירוע של קרינה רדיואקטיבית במכולה שהגיעה לנמל חיפה
המכולה, שהייתה מיועדת להגיע לסין ומקורה בשטחי יהודה ושומרון, הכילה חלקי ברזל ובהם מוט ברזל שהכיל רדיום ופלט קרינה רדיואקטיבית.

RADIOACTIVECONTAINERHAIFA
המכולה הרדיואקטיבית

איתור מתמר במוצרי פסולת של חברה בפירוק
חברת אלאם-לייטק, הנמצאת בפירוק. המפרק, מר אופיר בשן, הפנה תשומת ליבנו למכונה חשודה. בדקנו את המכונה המדוברת שעליה מורכב החלק המפוקח-  המתמר (Transducer). התברר שישנם שלושה מתמרים כאלו- שנים מורכבים על המכונה ואחד כחלק חילוף, שעדיין עטוף בניילון. הנחיתי את המפרק הפיננסי ואת המפרק הפיזי (זיו מתכות) לפרק את המתמרים המורכבים על המכונה ולהשאירם בצד יחד עם מתמר החילוף.

TRANSDUCER
המתמר
TRANSDUCERIRAN
מתמר על צנטריפוגה באיראן

 

יצור מוצרי צריכה באמצעות מכונה הנמצאת בפיקוח צו הגרעין

חברה ישראלית, המייצרת פקקים לתעשיית הקוסמטיקה ומשתמשת במכונה, המשמשת גם בתהליך הצתה גרעינית, פנתה אלינו על מנת שנחתום לה אישור משתמש סופי, שאותו נדרשה לספק למדינה האירופאית, שמכרה לה את המוצר.

CORKSINDUSTRY
פקקים לתעשיית הקוסמטיקה

הנה עוד מספר דוגמאות לפעילויות הפיקוח בתחום:

ביקורת על יצוא הנעשה ע”י אוניברסיטאות ומכוני מחקר

במסגרת הצו, אוניברסיטאות ומכוני מחקר פטורים מהשגת רישיון, אולם חייבים בדיווח חצי שנתי לרגולטור על כל החומרים המפוקחים שייצאו. הרגולטור עורך ביקורים בכל האוניברסיטאות ומכוני מחקר על מנת להכיר את הגורמים.

LISTOFAGREEMENTS
דוגמא לטופס דיווח

 

פיקוח על חברה בתחום של ננו-יהלומים לשימוש בדלק גרעיני
הרגולטור מפקח על חברת ND, העוסקת ביצור אבקת ננו יהלומים לשימושים שונים. ביניהם לשימוש בדלק מוצק.

NANODIAMONDS
חברת ND

 

פיקוח על חברה המשתמשת בקרני גמא לצורך עיקור מוצרים
חברת שורואן משתמשת בקובלט 60. חומר זה אינו חומר ביקוע ואינו ציוד או חומר עזר הנמצא בשימוש בכורים גרעיניים.

פיקוח על חברת היישום של הכור בממ”ג לצרכים רפואיים
חברת איסורד מייצאת חומרים רדיו אקטיביים לצרכים רפואיים לצורך זיהוי גידולים סרטניים. החומר מיוצא כאשר הוא מבודד באורניום מדולדל (Depleted Uranium). עניין זה מצריך פיקוח של הרגולטור כאשר הכמות המיוצאת עולה על 500 ק”ג בשנה.

פיקוח על חברה המייצרת אפודים לצרכי הגנה מפני קרינה גרעינית
הפיתוח של חברת סטאמרד (StemRad) הוא אפוד פשוט למראה, דמוי רתמה, שבתוכו לוחות עופרת בגדלים שונים, הנערמים אחד על השני ומגנים על חלקו האחורי של האגן, בו מרוכזים (אצל מבוגרים מעל גיל 10) 50% מתאי מח העצם. לכל יריעה יש את הצורה האינדיווידואלית שלה והטופוגרפיה שנוצרת משקפת את האנטומיה של מח העצם באגן. הכל עטוף בפלדה קפיצית, שמגינה על העופרת. המשקל משתנה בהתאם לגודלו של הלובש ועומד על 14–15 קילוגרמים לאדם ממוצע. בצדו האחורי, בצמוד לאגן, יש גלאי קרינה, שנועד להראות לחובשים אחרי אירוע גרעיני כמה קרינה האדם ספג.

Stemrad
Stemrad

 

*נכתב על ידי עמירם הלוי מנהל תחום פיקוח יצוא דו-שימושי במינהל סביבה ופיתוח בר-קיימא במשרד הכלכלה.

 


אהוד גונן

צור קשר עם: אהוד גונן
ליצירת קשר לחצו >>